E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiFitch Ratings'ten Türkiye açıklaması---

Fitch Ratings'ten Türkiye açıklaması

Fitch Ratings'ten Türkiye açıklaması
17 Ağustos 2018 - 19:09 www.borsagundem.com

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin aldığı tedbirlerinin kredibiliteyi inşaa etmek için yetersiz olduğunu belirtti

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin aldığı tedbirlerinin kredibiliteyi inşaa etmek için yetersiz olduğunu belirtti.

Fitch'ten yapılan açıklamada, Türk lirasının değer kaybının politika kredibilitesinde artış, merkez bankası bağımsızlığı ve daha yavaş büyümeye artan toleransla durdurulabileceği ve TL'nin böylelikle daha istikrarlı bir para birimi haline geleceği vurgulandı.

Derecelendirme kuruluşu, geçtiğimiz günlerde Katar'ın Türkiye'ye 15 milyar dolar doğrudan yatırım yapacağı haberlerinin liranın değer kazanmasını sağladığını ancak, yatırımın zamanının ve ayıntıların henüz açıklanmadığını ifade etti.

Türkiye'nin sahip olduğu yüksek enflasyonun ve cari açık rakamlarının küresel mali piyasalardaki risklere maruz kalmasında etkili olduğu ifade edildi.

Fitch Ratings, 13 Temmuz'da Türkiye'nin kredi notunu BB+'dan BB'ye düşürmüş, görünümü ise "durağan"dan "negatif"e çevirmişti.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.