E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiFinansal hizmetlere güvende düşüş---

Finansal hizmetlere güvende düşüş

Finansal hizmetlere güvende düşüş
23 Haziran 2022 - 10:08 www.borsagundem.com

Haziran ayında Finansal Hizmetler Güven Endeksi, bir önceki aya göre 4,9 puan düşüş kaydederek 168,0 oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki hizmetlere olan talebin FHGE'yi artış yönünde etkilediği, son üç aydaki iş durumu ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin ise FHGE'yi azalış yönünde etkilediği görüldü.

Açıklamada şöyle denildi:

"İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin bir önceki aya kıyasla zayıflayarak devam ettiği gözlenmektedir. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise güçlendiği görülmektedir.

2022 yılı Haziran ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre "Finans ve Sigorta Faaliyetleri" sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, "64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)“ ve "66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler" sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 5,5 ve 16,4 puanlık azalış olduğu, "65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)“ sektöründe ise 9,9 puanlık artış olduğu gözlenmektedir. "

Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak

 

İstanbul Finans Merkezi Kanunu TBMM'den geçti

 

Kredi Garanti Fonunda sınır 100 milyar liraya çıkarılıyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mahmut hoca23 Haziran 2022 10:23

    Kendi parasina kendisi tecavuz edip enf yasayan daha aptal trek bo ulke yok dunhada..bu ulkede ne finans biliir ne esit rekebatci finans hizmeti aunulacak ne ortam vardir pne de yozkasmamsi satikmamis finans uzmani...hirsiz ve sapsal diyari bi ulkede bunu olcmek bile bos finans alaninda