E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemFilistin halkını koruma kararı BM'de kabul edildi---

Filistin halkını koruma kararı BM'de kabul edildi

Filistin halkını koruma kararı BM'de kabul edildi
14 Haziran 2018 - 00:44 www.borsagundem.com

BM Genel Kurulu'nda Türkiye'nin yoğun girişimi ve Cezayir'in desteklediği Filistin halkı için koruma talep eden karar kabul edilirken ABD'nin Hamas'ın kınanmasını istediği değişiklik reddedildi

Türkiye'nin yoğun girişimlerinin ardından Cezayir'in de desteğiyle Filistin tasarısını görüşmek üzere BM Genel Kurulu, özel oturumda toplandı.

BM Genel Kurulunda düzenlenen oturumda, ABD tarafından BM Güvenlik Konseyinde veto edilen, Filistin halkı için koruma isteyen tasarı tekrar görüşüldü ve oylamaya sunuldu.

Tasarı 120 oyla BM Genel Kurulunda kabul edildi. Tasarıya 8 ülke karşı çıktı, 45 ülke ise çekimser kaldı.

İŞTE KARARA KARŞI ÇIKAN DEVLETLER

120 ülkenin 'evet' oyu kullandığı, 45'inin de çekimser kaldığı oylamada ABD ile birlikte 'ret' oyun veren 8 ülke bulunuyor. İşte 'ret oyu veren ülkeler: ABD, İsrail, Avustralya, Marshall Adaları, Nauru, Togo, Solomon Adaları, Mikronezya Federe Devletleri

Kararda, "BM Genel Sekreterinden, mevcut durumu inceleyip en kısa zamanda, söz konusu tasarının kabul edilmesinin ardından 60 gün içinde İsrail işgali altındaki Filistin'de sivillerin korunması, güvenliği ve refahı için yapılması gerekenlerin yanı sıra uluslararası koruma mekanizmalarıyla ilgili önerilerinin de bulunduğu yazılı rapor sunması" talep ediliyor.

HAMAS'IN KINANMASI İSTEĞİ TEDDEDİLDİ

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, ABD'nin, Filistin halkı için koruma talep eden kararda Hamas'ın kınanmasını istediği değişiklik teklifini de gerekli oy sayısına ulaşamadığı için reddetti.

Filistin halkı için koruma talep eden karara karşı çıkan ABD, bu metinde değişiklik yapılması için BM Genel Kuruluna oylama talebinde bulundu.

Türkiye ve Cezayir'in başını çektiği İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği üyesi ülkeler ABD'nin teklifinin Genel Kurula son dakikada getirilmesi ve kararın görüşülememesi üzerine bu oylamanın yapılmaması talebinde bulundu ancak bu talep kabul görmedi. ABD'nin, Filistin halkı için koruma talep eden kararda Hamas'ın kınanmasını istediği değişiklik teklifi BM Genel Kurulunda gerekli desteği alamadığı için kabul edilmedi.


İsrail'in kınanması ve Filistin halkının korunmasıyla ilgili tasarının 
kabulünün ardından Hamas'ın da kınanması talebinde bulunan ABD, bu 
önerisinin reddiyle BM Genel Kurulu'nda bir kez daha hüsrana uğradı. 
ABD'nin uğradığı hüsran, daimi büyükelçisi Niki Haley'in yüzüne yansıdı.

Buna karşın ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, oylama sonucuna karşı çıktı ve kararın kabul edildiğini savundu. Haley, BM Genel Kurulunda kararlara yapılan değişiklik teklifleri oylandığında salt çoğunlukla kararın kabul edilebileceğini öne sürdü. Bunun üzerine oturuma ara verildi.

Oturumun tekrar başlamasının ardından ABD'nin itirazı için de bir oylama yapıldı ve ABD'nin kararda yapılmasını istediği değişikliğin kabul edilmediği açıklandı.

ABD'nin Filistin kararına eklenmesini istediği bölümde Hamas'ın Gazze'ye yönelik roket saldırılarının ve sınır boyunca sivillerin hayatını riske atan şiddet olaylarının kınanması ile Hamas'ın tüm şiddet eylemlerine ve provokasyonlara son vermesi talep ediliyordu.

Erdoğan: 24 Haziran'dan sonra ilk işimiz OHAL'i kaldırmak

 

Dışişleri: Katliamın faillerinin hesap vermeleri sağlanmalı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)