E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaSporFenerbahçe'nin takım harcama limitine 16 milyon lira eklendi---

Fenerbahçe'nin takım harcama limitine 16 milyon lira eklendi

Fenerbahçe'nin takım harcama limitine 16 milyon lira eklendi
23 Ocak 2020 - 18:10 www.borsagundem.com

TFF Tahkim Kurulu, Fenerbahçe Kulübünün takım harcama limitine 16 milyon lira eklenmesine karar verdi.

TFF Tahkim Kurulu, Fenerbahçe Kulübü'nün itirazı sonucu harcama limitini olumsuz etkileyen 16 milyon TL'lik kısmın, harcama limitine eklenmesine oy birliği ile karar verdi.

Resmi açıklama şöyle;

Fenerbahçe Futbol A.Ş.'nin Kulüp Lisans Kurulu'nun 17.01.2020 tarihli 2020-04 E. 2020-03 K sayılı kararına itirazı incelendi. Dosyada yapılan inceleme ve değerlendirme kapsamında, Kurulumuz 'un 21.01.2020 tarihli ara kararı doğrultusunda; TFF Kulüp Lisans Kurulu'ndan alınan yazı cevabının da değerlendirilmesi ile yapılan müzakere neticesinde;

- Fenerbahçe Futbol A.Ş.'nin, itirazının kısmen kabulü ile başvuru dilekçesinde belirtilen harcama limitini olumsuz etkileyen; 16.000.000 TL'lik kısmının, gerekçesi kararda açıklanacağı üzere harcama limitine eklenmesine, oybirliği ile karar verilmiştir.

Fenerbahçe'den açıklama

Fenerbahçe Kulübünden yapılan açıklamada takım harcama limitinde 19 milyon liralık bir aşımın olduğu belirtilerek, "Kulübümüzün transfer ve benzeri konularda yatırımlar yapılabilmesi için gerekli manevra alanı mevcut duruma göre mümkün kılınmamaktadır." denildi.

Kulübün internet sitesinden yayımlanan açıklamada, harcama limitleri konusunda Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulunun akşam saatlerinde açıkladığı kararın çeşitli mecralarda bilgi kirliliğine yol açtığı ileri sürülerek, şunlar kaydedildi:

"Bu kararın gerekçesi ve hesaplama yöntemleri henüz bilinmemekle birlikte eldeki kısa karara dayanan veriler, verilmiş kararın haklı ve güçlü dayanaklarla temellendirilmiş taleplerimizi karşılamadığını göstermektedir. Gerekçeleri ortaya çıktıktan sonra kamuoyuyla nesnel eleştirilerimizi paylaşacağımız bu karar sonucunda, en son Kulüp Lisans Kurulu kararıyla 257.453.708 lira olarak bu belirlenen harcama limitimiz 16.000.000 liralık artışla 273.453.708 liraya yükselmişse de bu rakam kulübümüzün haklı talebi olan 332.769.635 liradan çok uzaktır."

Açıklamaya şöyle devam edildi:

"Ulaşılan nihai rakam olan 273.453.708 liraya, müsaade edilen limit aşımı olan yüzde 30'luk payın ilavesi sonucunda kulübümüzün TFF tarafından hesaplanan harcama limiti yaklaşık 355 milyon liraya ulaşırken, yine TFF tarafından hesaplanan mevcut harcaması 374 milyon liradır. Dolayısıyla kabul etmediğimiz bu hesaplamalar ışığında kulübümüzün 19 milyonluk bir limit aşımı söz konusu olup, kulübümüzün transfer ve benzeri konularda yatırımlar yapılabilmesi için gerekli manevra alanı mevcut duruma göre mümkün kılınmamaktadır. Ancak kulübümüz haklı mücadelesine devam ederek, önümüze konan tüm bu engelleri aşma ve kulübümüzün yararına olacak her türlü hamleyi gerçekleştirme iradesini vazgeçmeksizin sürdürecektir."

İlk ayrılık açıklandı

Fenerbahçe yıllık 3 milyon euro kazanan Victor Moses'ın sözleşmesini feshetti. Bu ayrılıkla birlikte sarı-lacivertli kulübün giderinde 1.5 milyon euroluk düşüş olacak. Ayrıca Brescia'nın gündeminde olan Miha Zajc'ın da takımdan ayrılması bekleniyor.

PFDK'nin Vedat Muric kararı

Kulübün açıklamasında, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuk Müşavirliği tarafından "bilinçli sarı kart görme" gerekçesiyle Profesyonel Futbol Disiplin Kuruluna (PFDK) sevk edilen sarı-lacivertli futbolcu Vedat Muric'e ceza verilmemesi konusuna da değinildi.
Vedat Muric'in hukuktan ve bilimden uzak bir yöntemle disipline sevk edildiği iddia edilen açıklamada,

"Medyanın ve PFDK'nin önüne atılan futbolcumuzla ilgili karar, olmaması gereken sevk işleminin olması kaçınılmaz sonucudur. Buna rağmen bu kararın oy birliğiyle değil, oy çokluğu ile alındığını görmek, bir süredir kulübümüzün ısrarla dile getirdiği endişelerin haklılığının bir örneği dahadır." görüşlerine yer verildi.

Sarı-lacivertli kulübün açıklaması şu ifadelerle tamamlandı:

"Haliyle birkaç saat içinde lehimize iki ayrı karar çıkmış gibi lanse ederek algı çalışması yapanlara hatırlatmak isteriz ki, Fenerbahçe sadece hukuka ve haklı mücadeleye inanarak, bir tane durumu 'idare etme', bir de hiç muhatap kalmaması gereken haksızlığı 'bertaraf etme' kararı elde etmiştir. 'Lütfen' verilen kararlara razı gelip, doğruyu ve haklıyı söylemekten geri durmayacağımızı, kulübümüze açılan her cephede tüm mücadelemizi vermeye devam edeceğimizi bir kez daha duyururuz. Yönetim kurulumuz tarafından yarın daha fazla bilgi ışığında kapsamlı açıklama yapılacaktır.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)