E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıFed'in faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmiyor---

Fed'in faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmiyor

Fed'in faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmiyor
29 Ocak 2020 - 10:14 www.borsagundem.com

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bölümü tarafından hazırlanan günlük bültende başlıklar yurtdışında koronavirüs, yurtiçinde güven endeksi, hazine borçlanması seyri ve FED'in bugün açıklayacağı faiz indirimi kararı şeklinde oluyor.

ABD'de dayanıklı mal siparişleri, Aralık ayında, aylık bazda beklentilerin üzerinde %2,4 artış gösterirken, volatil ulaşım sektörü hariç tutulduğunda, siparişlerde %0,1 ile hafif gerileme gözlendi. 

Ülkede konut fiyatları, ivmelenme eğiliminde. S&P CoreLogic Case Shiller 20-Kent Konut fiyat endeksinin yıllık artışı, geçtiğimiz aydaki %2,2 düzeyinden %2,5'e yükseldi.

Yine dün açıklanan Ocak ayı tüketici güven endeksi ise, Aralık'taki 126,5 düzeyinden 131,6'ya yükseldi.

Küresel piyasalar ise Çin'de ortaya çıkan yeni bir çeşit virüsün ekonomik etkilerini değerlendirmeye çabalıyor. Virüs nedeniyle Çin'de hayatını kaybedenlerin sayısı 132'ye yükselirken, virüsten etkilenenlerin sayısı da 5974 oldu.

ABD'de genel olarak olumlu gerçekleşen veri akışı ve özellikle teknoloji sektörüne yönelik devam eden iyimserlikle, temel hisse senedi endeksleri dün %0,6 ilâ %1,5 aralığında alıcılı kapattı.

Bu sabah Asya hisse senedi piyasalarında ise karışık bir seyir söz konusu. 2 buçuk günlük aranın ardından tekrar işleme açılan Hong Kong borsasında ise belirgin satıcılı seyir var.

ABD 10 yıllık devlet tahvili getirileri, günlük bazda 4 baz puan yükselmiş olmasına rağmen, devam eden güvenli liman talebi ile %1,65 seviyelerinde göreli düşük seyri devam ediyor.

Dolar endeksi ise göreli olumlu ABD ekonomik verilerinin de etkisiyle ılımlı değerlenme eğilimini sürdürüyor. Bu sabah, 98'in hafif üzerinde.

Küresel piyasalarda günün en önemli verisi Türkiye saati ile 22:00'de açıklanacak olan Fed para politikası kararı olacak. Toplantıda Fed'in faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmiyor, ancak karar sonrası Fed Başkanı Powell'ın son gelişmeler ışığında yapacağı açıklamalar yakından takip edilecektir. 

Yurt içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2 borçlanma ihalesi gerçekleştirdi.

2 yıl vadeli TLREF'e endeksli devlet tahvili ihalesinde 3,4 milyar TL piyasa yapıcılarından, 0,65 milyar TL kamu kurumlarından olmak üzere, toplam 4,05 milyar TL borçlanma gerçekleştirilirken, 2 yıl vadeli kira sertifikası ihracı ile de 2,93 milyar TL borçlanma gerçekleştirildi.

Yurt içi piyasalarda $/TL güne 5,94 düzeylerinden başlıyor. Sabit getirili menkul kıymetler piyasasında ise, 2 yıl vadeli gösterge devlet tahvil getirisi, dün, %10,09 ile göreli yatay kapatırken 10 yıl vadeli devlet tahvilinin getirisi ise %10,22 oldu.

Yurt içinde bugün Ocak ayı Ekonomik Güven Endeksi açıklanıyor olacak.

Dolar güçlenmeye devam ediyor. Dün 1,10'un altını gören ¬/$, bu sabah 1,1015'lerde. Dün 1,2975'lere kadar gerileyen GBP/USD, bu sabah 1,3020'lerde.İngiltere'ye ilişkin olarak, Brexit sonrası başlayacak olan ticaret müzakerelerine ilişkin olarak endişeler devam ederken, yarınki İngiltere Merkez Bankası'ndan faiz indirim beklentisi %50 seviyesinde. Çin yuanı off-shore piyasalarda toparlanma gösterirken, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinde hafif toparlanma hakim."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)