E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum Raporları Fed'in agresif faiz artırım baskısı kısmi de olsa azaldı---

Fed'in agresif faiz artırım baskısı kısmi de olsa azaldı

 Fed'in agresif faiz artırım baskısı kısmi de olsa azaldı
15 Ağustos 2022 - 09:33 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı başlangıç yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarım Kredi Kooperatiflerinde 40 çeşit üründe ciddi manada indirime gittiklerini belirterek “Piyasaları böylece daha da rahatlatacağız. Bazı zincir marketler kendilerini buna göre ayarlayacak.” dedi.

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B2"den “B3”e düşürdü.

Moody's, not indirimine gerekçe olarak ödemeler dengesinde baskılar, döviz rezervlerinin daha da düşmesi riski, yetkililerin lirayı istikrara kavuşturmak ve döviz tamponlarını yeniden oluşturmak için alışılmışın dışında yöntemlere başvurmalarını gösterdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati gıda enflasyonuyla etkin şekilde mücadele etmek konusunda kararlı olduklarını dile getirdi.

Avrupa ülkeleri, Rusya'ya bağımlı oldukları enerji kaynaklarının tasarrufunu sağlamak ve potansiyel enerji krizinin önüne geçebilmek için sokak lambalarını kapatma ve ışıklı reklam tabelalarının kullanımında sınırlama kararı aldı.

Richmond Fed Başkanı Barkin, 1970’li yıllardakine benzer bir politika hatasından kaçınmak ve enflasyonu dizginlemek için faiz artışlarının devam etmesi gerektiğini söyledi

Çin Merkez Bankası bu yıl ikinci kez faiz indirimine gitti. Banka, piyasa beklentilerinin aksine bir yıl vadeli Orta Vadeli Kredi Kolaylığı faiz oranını 10 baz puan düşürdü.

Japon ekonomisi pandemi ile ilişkili sınırlamaların kalkmasının ardından artan tüketici harcamalarının etkisiyle ikinci çeyrekte %0,5 büyüdü ve GSYH pandemi öncesi seviyelerine geri geldi.

Çin'de perakende satışlar Temmuz ayında bir yıl öncesine göre %2,7 arttı. Beklentiler %5 artması yönündeydi.

Salı gününden geçerli olmak üzere Motorin grubunda 1,26 TL'lik fiyat artışı bekleniyor.

YouTube, ücretli aboneliğe dayalı video akış hizmeti başlatmayı planlıyor.

Aramco, 2022'nin ikinci çeyreği için 48,4 milyar dolar karla kendisine ait kar rekorunu kırdı.

Aramco, petrol üretimini maksimum kapasitesi olan günlük 12 milyon varile çıkarmaya hazır olduğunu, hükümetten bu yönde talimat gelmesi halinde üretimi artıracaklarını duyurdu.

Suudi milyarder Prens Talal’in Rus şirketlerine ~500 milyon dolarlık yatırım yaptığı belirtildi.

Ne olacak?

• Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 14:00’da partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısına katılacak.
Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı açılış yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz

Yurt içinde bu hafta hiç şüphesiz en önemli veri akışı Perşembe günü açıklanacak TCMB faiz kararı olacak. Son yedi aydaki gibi bu ay da politika faizinin %14,00 ile sabit kalacağını hatta anlık konjonktüre göre yıl sonuna kadar %14,00'te bırakılacağını ön görüyoruz. Karar metninde ise yurt dışı kaynaklı enflasyon gelişmeleri, emtia fiyatları ve liralaşma vurgusu yapılmasını bekliyoruz.
ABD tarafındaki Temmuz ayı ÜFE ve TÜFE verilerinin geri çekilmesi ile birlikte Fed'in agresif faiz artırım baskısı kısmi de olsa azaldı. Eylül ayında 50 baz puanlık faiz artırımı yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Enflasyon neticesinde faiz artıran bir diğer ülke de İngiltere. Beklentilerin üstünde yapılan faiz artırımları enflasyon kaynaklı olarak söyleniyor. ECB de gelişmiş ülkeler arasında faiz artırımına en uzak ülke olarak gözükse de yüksek enflasyon sonrası geçen ay faiz artırımı kaçınılmaz oldu. Bu hafta ECB tarafından açıklanacak enflasyon verisi de global tarafın yakın takibinde olacak. Gelişmekte olan ve bize en yakın enflasyona sahip ülke olan Arjantin, politika faizinde 950 baz puan artırıma giderek faizini %69,5'e çıkarttı. Ancak Türkiye olarak yeni ekonomi modeli kapsamında gerek siyasiler tarafından söylenen gerekse de TCMB metinlerine baktığımızda faiz artırımlarından çok uzağız. Cari fazla verme mottosuyla çıktığımız bu yolda Rusya - Ukrayna gelişmelerinin olumsuz etkisi ile açık vermeye devam ediyoruz. Türkiye'de cari işlemler açığı dün açıklandı ve Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaş sonrasında enerji ithalatının artan maliyeti nedeniyle Haziran ayında maliyetler geçen yıla göre %190'ın üstünde arttı. Aylık bazda 3,46 milyar dolar olarak açıklanan cari açık verisi 3,4 milyar dolar açıklandı. İlk 6 aylık dönemdeki açık ise hali hazırda 32,4 milyar Dolar oldu ve geçen yıla göre 2 kat arttı. Özellikle turizm sezonun etkileri ile birlikte döviz girişinin artması beklentisi ve para ile maliye politikaları adımlarıyla cari fazla verilmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. Makroekonomide Eylül - Ekim aylarında turizm gelirinin azalması ve dış borç geri ödemeleri sebepli artabilecek risklere karşılık Ağustos ayının sakin geçmesini bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks kontratında alıcılı açılış bekliyoruz

VİOP 30 Endeks Ağustos kontratı, önceki işlem günü 3.101 - 3.183 fiyat aralığında işlem görerek günü 3.121 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 8.484 azalarak 439.947 adet kontrat olarak gerçekleşti.
VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO'nın geçtiği 3.087 seviyesinin üzerinde hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, 3.160'ın üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 3.340 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 3.040 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 3.130 ve 3.160 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 3.070 ve 3.040 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Günün önemli şirket haberleri 15/08/2022

 

Piyasalar yeni haftada temkinli

 

Metal fiyatlarında düşüş

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)