E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaFED'den kritik faiz açıklaması---

FED'den kritik faiz açıklaması

FED'den kritik faiz açıklaması
04 Mart 2021 - 21:19 www.borsagundem.com

Wall Street röportajında piyasa aktörlerinin sorularını yanıtlayan FED Başkanı Powell, "Ekonomiyi soğutmak için faizleri artırmayacağız çünkü işsizlik yükseliyor" ifadelerini kullandı.

Fed Başkanı Jerome Powell, piyasaların merakla beklediği konuşmasında ekonomiyi soğutmak için faizleri artırmayacaklarını, bunun işsizliği daha da artıracağını belirtti.

Enflasyonda geçici bir artışın sağlanacağını ancak yüzde 2 üzerinin mümkün görünmediğini söyleyen Powell, "finansal koşulların sıkılaşması bizi rahatsız eder" dedi. Powell, tahvil faizlerindeki yükselişin dikkatlerini çektiğini söyledi ancak açıklamalar piyasayı tatmin etmedi. ABD 10 yıllıkları tekrar 1.50 üzerine çıkarken, dolar endeksi 91.5'a kadar tırmandı.

"10 MİLYON İSTİHDAM KAYBOLDU"

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, Wall Street röportajında piyasa aktörlerinin sorularını yanıtladı. Powell, "Ekonomiyi soğutmak için faizleri artırmayacağız çünkü işsizlik yükseliyor" derken 10 milyon istihdamın kaybolduğuna dikkat çekti.

"YÜZDE 2 ENFLASYON HEDEFİNE ULAŞMAK İÇİN TÜM ARAÇLAR KULLANILACAK"

Finansal koşulların sıkılaşmasının ve tahvil faizlerindeki artış gibi piyasalardaki düzensiz hareketlerden rahatsızlık duyduklarını söyleyen Powell, ekonomide toparlanma ile enflasyonun artacağını ve yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için tüm araçların kullanılacağını söyledi.

"ZAMAN ALACAK"

Dezenflasyonist baskıların çabuk kaybolmayacağını söyleyen Powell, "Enflasyonda geçici artış görmemiz halinde sabırlı olacağız. Parasal gevşeme programında değişiklik hedeflere doğru ve etkili bir ilerleme gerektirir, bu da zaman alacak" dedi.

"İŞSİZLİK KONUSUNDA MAKSİMUM HEDEF TUTTURULAMAYACAK"

İşsizlik konusunda 2021 yılında maksimum hedefinin tutturulamayacağını söyleyen Powell, bu anlamda zamana ihtiyaçları olduğunu belirtti. ABD 10 yıllıkları tekrar 1.50 üzerine çıkarken, dolar endeksi 91.5'a kadar tırmandı.

Küresel piyasalar, Fed Başkanı Powell'ı bekliyor

 

Fed kısa vadede faiz artırımı öngörmüyor

 

Küresel piyasalar, Powell'dan moral buldu

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)