E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiFed üyelerinden haziran ve temmuzda 50'şer baz puan faiz artırımına destek---

Fed üyelerinden haziran ve temmuzda 50'şer baz puan faiz artırımına destek

Fed üyelerinden haziran ve temmuzda 50'şer baz puan faiz artırımına destek
25 Mayıs 2022 - 21:01 www.borsagundem.com

Fed son toplantısına ait yayımladığı tutanaklarda, Fed üyelerinin önümüzdeki birkaç toplantıda hedef aralıktaki 50 baz puanlık artışın uygun olacağına karar verdiği vurgulandı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 3-4 Mayıs'ta düzenlenen toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı.

Politika faizinin 50 baz puan artışla yüzde 0,75-1,00 aralığına yükseltildiği son toplantının tutanakları, Fed'in faiz artırımında agresif olacağını gösterdi.

Tutanaklarda, Fed yetkililerinin bu yılın ilk çeyreğinde ekonomide yaşanan küçülmenin sonraki büyümeye ilişkin "küçük bir sinyal" içerdiği görüşünde olduğu ve ekonominin ikinci çeyrekte "sağlam" bir şekilde büyümesini bekledikleri aktarıldı.

Enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olunduğu vurgulandı

Yetkililerin enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olduklarına işaret edilen tutanaklarda, bu risklerin yukarı yönlü olduğu konusunda hemfikir olunduğu kaydedildi.

Tutanaklarda, yetkililerin enerji ve emtia fiyatlarındaki artışlar da dahil olmak üzere Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısıyla ilgili gelişmelerin kısa vadeli enflasyon baskılarını artırdığını kaydettiği belirtildi.

Çin'deki Kovid-19 salgını ile ilgili karantinaların da fiyatlar üzerindeki yukarı yönlü baskıyı artırdığına işaret edilen tutanaklarda, para politikasının uygun şekilde sıkılaştırılması ve arz kısıtlarının nihai olarak hafiflemesiyle birlikte, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin enflasyonun bankanın uzun vadeli hedefi ile tutarlı seviyelere dönmesini destekleyeceği vurgulandı.

Fed yetkilileri ABD ekonomisinin çok güçlü olduğu konusunda hemfikir

Tutanaklarda, yetkililerin ABD ekonomisinin çok güçlü, iş gücü piyasasının son derece sıkı ve enflasyonun yüzde 2'lik hedefin oldukça üzerinde olduğu konusunda hemfikir olduğu belirtilerek bu çerçevede tüm yetkililerin mayıs toplantısında federal fon oranı için hedef aralığın 50 baz puan artırılmasının uygun olduğu konusunda anlaştığı aktarıldı.

Yetkililerin Fed'in bilançosunun küçültülmesine yönelik planı da desteklediğine işaret edilen tutanaklarda şunlar kaydedildi:

"Tüm katılımcılar, fiyat istikrarını yeniden sağlamak için gerekli önlemleri almaya yönelik güçlü taahhütlerini ve kararlılıklarını yineledi. Bu amaçla katılımcılar, hem federal fon oranı hedef aralığındaki artışlar hem de Fed bilançosunun boyutundaki azalmalar yoluyla Komitenin para politikası duruşunu hızla nötr bir duruşa kaydırması gerektiği konusunda anlaştı. Katılımcıların çoğu gelecek birkaç toplantıda hedef aralıktaki 50 baz puanlık artışların uygun olacağına karar verdi."

Tutanaklarda, gelişen ekonomik görünüm ve buna yönelik risklere bağlı olarak kısıtlayıcı bir politika duruşunun uygun hale gelebileceği de belirtildi.

Ekonomik görünümün oldukça belirsiz olduğu vurgulanan tutanaklarda, politika kararlarının verilere bağlı olması ve güçlü iş gücü piyasası koşulları sürdürülürken enflasyonun yüzde 2'lik hedefe döndürülmesine odaklanılmasının gerektiği vurgulandı.

Fed'in bir sonraki FOMC toplantısının 14-15 Haziran'da yapılması planlanıyor.

Fed'den enflasyonla mücadele mesajı: Sağlam adımlar atıldı

 

Piyasalarda 'enflasyon ve Fed' korkusu azalmakta mı?

 

Fed Başkanı Powell'dan 'faiz artırımına devam' mesajı

 

Ünlü Ekonomist El-Erian: Fed hata yaptı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mucise Reis ;)25 Mayıs 2022 23:52

  soft landing = ekonomi durgunlupa gitmesin, gsmh verileri zayıflamasın, üretim durmasın, ama ekonomimiz yumuşak iniş yaparak kontrollü biçimde elimizde dizginler olsun. Ekonomide atraksiyonlar azalsın, durgunlaşsın. durgunluk ekonomisi oluşmadan, ekonomi soğutulması gerçekleşmeli... FED en çok bunlara bakıyor... Bizlerde ABD deki ekonomik verileri ön plana almalıyız. işçi, tarım dışı, üretim, sanayi, vb.. bu veriler, FED için farklı daha şiddeti artan adımalar atmasının sinyali olacak... Yani FEd şuan 50 baz desede, istenen sonuçların kronık olması, değişim adımlar atmasına sinyal verecek... Haziran ayı 3 hafta, temmuz 4 hafta,eylül ayı sonu.. toplantı tarihleri ortalama zaman dilimi.. Net tarihlere sonra bakarım, 

 • Mucise Reis ;)25 Mayıs 2022 23:47

  Önemli noktalar Bence ... Toplantı tutanaklarına göre  50 baz puan olması gereken bir sonuç... Powel, Enflasyon kontrolümüzde bir, bir araç olmalı, o bakımdan YÜKSEK FAİZ oranları kullanabiliriz. ... ABD de, 40 yılın en büyük enflasyon KABUSU mevcut.... Merkez bankası ince ayrımda yani, EKONOMİ DURGUNLUĞA GİTMESİN, (işsizlik, ticaret, ekonomik hayat zarar görmesin) ama EKONOMİ soğuması gerçekleşsin, enflasyon ( uysal kedi olsun gibi, dizginleri elimizde kontrollü  at , gibi ) kontrollü olsun... ABD durgunluğu istenmiyor, ekonomik büyüme verileri devam etmeli, ekonomide zayıflık endişelendiyor. Ekonomi verileri gücünü yitiyor mu ? Gelecek ekonomik veriler yeniden önem kazandı, sonuçları izliyoruz... gsmh son çeyren zayıf FED bunun geçici olaylardna bağımsız olarak değerlendirdi, ya öle değil ise ??? BİDEN ekonomiden olumsuz oy potansiyeli alabilir yıl sonu seçim işleri... GOOD LUCK ... "soft landing" = FED hedefi. 

 • ışın Özdemir25 Mayıs 2022 23:15

  YA bu adamlar ekonomiden anlamıyorlar.Enflasyona karşı faiz artırmak neyin nesi.Bizim gibi faiz düşüründe göreli. Biz görüyoruz ..... (6) 

 • Hasan tonbul 25 Mayıs 2022 22:10

  Dolar Temmuz ayında 20 tl olur bu kesin