E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiFED tutanaklarından çıkan mesaj: Faiz indirimi yakın değil---

FED tutanaklarından çıkan mesaj: Faiz indirimi yakın değil

FED tutanaklarından çıkan mesaj: Faiz indirimi yakın değil
22 Şubat 2024 - 13:45 borsagundem.com

Ocak ayı FOMC toplantısının tutanakları piyasaların faiz indirimi için beklemesi gerektiğini gösterdi. Tutanaklara göre FED yönetimi enflasyonun düştüğüne dair ikna edici veriler bekliyor. Enflasyonsa beklentilerin üzerinde yükseliyor

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD Merkez Bankası (FED) faiz oranlarını düşürmeye başlamadan önce enflasyonun düşme eğiliminde olduğuna dair daha fazla kanıt bekleyecek. Son para politikasına dair tutanaklarda görülen bu mesaj FED yetkililerinin faiz artırma veya faiz indirme niyetinde olmadığını gösteriyor.

Barrons’un haberinde dikkat çekilen tutanaklar 30-31 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilen ABD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına ait. Söz konusu toplantı beklentilerin üzerinde gelen ocak ayı enflasyon verilerinden önce gerçekleşmişti.

Tutanaklarda, “Katılımcılar, politika faizinin bu sıkılaştırma döngüsü için muhtemelen zirvede olduğu değerlendirmesinde bulundular. Genel olarak, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven kazanana kadar federal fon oranı için hedef aralığını düşürmenin uygun olacağını beklemediklerini belirttiler” ifadelerine yer verildi.

FED yönetimi ABD’nin kritik politika faiz oranını %5,25-5,5 aralığında tutuyor.

Habere göre, FED yetkilileri ayrıca merkez bankasının tahvil ve mortgage destekli menkul kıymetlerdeki varlık alımı hızını yavaşlatmayı düşünmeye başladığının da sinyallerini verdi. Mevcut durumda FED bilançosunu Hazine tahvilleri için aylık 60 milyar dolar, mortgage destekli menkul kıymetler için ayda 35 milyar dolar küçültüyor.

Tutanaklarda, "Birçok katılımcı, Komite'nin bir sonraki toplantısında bilanço konularının derinlemesine tartışılmasına başlamanın uygun olacağını öne sürdü ve hızın yavaşlatmasını belirtecek bir nihai karara rehberlik etti" ifadelerine yer verildi.

FED’in bilanço akışının potansiyel olarak yavaşlaması, faiz indirimi kararıyla bağlantılı olmayacak. Tutanaklarda, birkaç yetkilinin, FOMC'nin federal fon oranı hedefini düşürmeye başlamasından sonra bile bilanço küçültmeye devam edebileceğini belirttiği belirtiliyor.

Tutanaklar, FED Başkanı Jerome Powell'ın 31 Ocak'taki toplantı sonrası basın toplantısında verdiği mesaj yansıtılıyor: Faiz oranlarındaki bir sonraki hamlenin aşağı yönlü olacağı, ancak FED’in önce enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde düştüğüne dair daha güçlü kanıtlara ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

Barrons’un haberinde yatırım yönetimi firması Brandywine Global’ın Makro Stratejiler Başkanı Paul Mielczarski, “Nihayetinde, bu tutanakları okuduğumda, faiz indirimlerinin hâlâ yaklaşmakta olduğunu ve bu yılın sonlarında başlayacağını görüyorum. Faizleri düşürmeye başlama olasılıkları ise hâlâ oldukça güçlü. FED’in faiz indirimine gitmesi için ekonominin zayıf olması gerekmiyor. Sadece enflasyonun yıllık %2 hedefine doğru ilerlediğine dair yeterli kanıt görmeleri gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

13 Şubat’ta açıklanan ocak ayı tüketici fiyat endeksi verileri ise FED’in enflasyon konusunda olduğundan daha ihtiyatlı görünmesine neden oldu. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek tüketici fiyat endeksi, geçen ay beklenenden daha yüksek bir artışla %0,4 yükseldi. Çekirdek enflasyon yıllık bazda ise bir önceki ayla aynı seviyede %3,9'da kaldı. Ocak ayı üretici enflasyonu verileri de benzer şekilde beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Yatırımcılar, 2024'ün başından bu yana kısa vadeli faiz indirimlerine ilişkin bahislerini önemli ölçüde azalttı. Vadeli piyasalar ilk faiz indiriminin yılın başındakinin aksine mart ayında değil haziranda gelmesini bekliyorlar.

FED yetkilileri, faiz oranlarını düşürmek için bekle ve gör yaklaşımına yöneliyor. ABD ekonomisinin gücü ve enflasyonun kalıcılığı, son birkaç yıldır birçok profesyonel tahminciyi ters köşeye yatırdı. Merkez bankası yetkilileri de sonuç çıkarmak için acele etmemeyi tercih ediyorlar.

Tutanaklarda, "Katılımcıların çoğu, politika duruşunu gevşetmek için çok hızlı hareket etmenin risklerine dikkat çekti ve enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye düşüp düşmediğine karar verirken gelen verileri dikkatli bir şekilde değerlendirmenin önemini vurguladı" denildi.

Bir sonraki FOMC toplantısının 19-20 Mart'ta yapılması planlanıyor. Bu tarihe kadar şubat ayı istihdam piyasası ve enflasyon verileri de açıklanacak. Bu da FED yönetiminin yorum yapabileceği yeni göstergelerin faiz indirimleri için belirleyici nitelikte olacağı anlamına geliyor.

‘Muhteşem Yedili’de yeniden alım fırsatı mı?

 

Japonya borsası 34 yıl sonra nasıl rekor kırdı?

 

Küresel piyasalarda risk iştahı attı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)