E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıFed sonrası endekste toparlanma devam edebilir---

Fed sonrası endekste toparlanma devam edebilir

Fed sonrası endekste toparlanma devam edebilir
04 Mart 2020 - 09:12 www.borsagundem.com

QNB Finansbank tarafından hazırlanan günlük bültende TL varlıklarda da global piyasalardaki seyre paralel iyimserlik görülebilir, endekste mevcut pozisyonların korunmasını öneriliyor.

BIST 100: Endekste yataya yakın bir açılış bekliyoruz, 110.600 seviyesi destek haline gelirken, bu seviye üzerinde endeksin kısa vadeli hedefi 112.500 olarak takip edilecektir…

TL Bonolar: Tahvil faizlerinde geri çekilme devam ederken, yükselişin önemli kısmının geri alındığını görüyoruz. Gösterge tahvilde %11,50 ve 10 yıllık tahvilde de %12 seviyeleri direnç konumunda…

USD/TL: Dolar kuru Fed sonrası çok sert bir volatiliteye sahne olurken, dengenin 6,10 üzerinde oluştuğunu görüyoruz. 6,10 destek seviyesi üzerinde 6,16 direnç konumunda…

EUR/USD: Fed faiz kararı sonrasında parite yükselişini sürdürürken, 1,1130 seviyesi üzerinde ilk planda 1,12 direnç olarak geçerliliğini korumakta…

Günün Öne Çıkanları:

Euro Bölgesi PMI hizmet ve perakende satışlar ile ABD’de ISM hizmet, ADP özel sektör istihdam ve PMI hizmet endeksi verileri açıklanacak…
• ABD’de Bej Kitap raporu yayımlanacak…
• Fed, olağan toplantı tarihini beklemeden politika faizini 50 baz puan düşürerek %1-%1,25 aralığına çekti…
• Fed faiz indirimi sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizleri %0,90’a doğru gerileyerek tarihinde ilk kez %1’in altında…

Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi 350 seviyesine gerilerken, Fed kararı sonrasında ABD endekslerinde yaşanan satışın devamında ABD vadeli endeks kontratlarında daha olumlu bir seyir var. TL varlıklarda da global piyasalardaki seyre paralel iyimserlik görülebilir, endekste mevcut pozisyonların korunmasını öneriyoruz.

Fed’in toplantısı öncesinde sürpriz bir şekilde faiz indirimine gitmesi ABD ekonomisine yönelik endişeleri artırırken, bölge borsaları günü %3 civarında kayıpla tamamladı. Bu sabah Asya borsaları karışık bir seyir izlerken, ABD vadeli endeks kontratları yükseliş gösteriyor.
110.600 direncini yukarı kıran BIST Endeksi’nin kapanıştaki yükseliş sonrasında yataya yakın başlangıç yapmasını bekliyoruz. Teknik olarak endekste 110.600 destek haline gelirken, 112.500 direnç olarak izlenebilir. Endekste mevcut trade pozisyonlarının 109.400 üzerinde korunmasını öneriyoruz.
Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi gerilerken, ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 seviyesinin de altına gelmiş durumda. Eurobond piyasasında kısa vadeli tahvillerde kalınmalı. TL tahvillerde ise sert düşüşün ardından denge arayışı görülebilir. 10 yıllık tahvilde %12 bileşik faiz seviyesi direnç konumunda.
Dolar endeksi 97,20 düzeyinde, Çin’den gelen PMI verisinin etkisi sınırlı. EUR/USD paritesinde 1,12 direnci izlenmekte. GBP/USD paritesinde 1,2750 desteği üzerinde 1,2880 direnci geçerli. USD/JPY ise düşen ABD tahvil faizleri ile 107,50 seviyesi altında. İçeride dolar kurunda 6,10 destek konumunda, euro kurunda ise 6,82 destek olarak takip edilecektir.
Petrolde düşüş sonrası tepki alımı var ancak gelinen seviyeler önceki güne yakın. Brent petrol 53 dolar varil seviyesi civarında.
Dolar ons bazında altın fiyatlarında 1640 aşılırken, 1660 direnç konumunda. Gram TL bazında ise 325 ve 330 dirençleri izlenecektir.
BIST 100 Endeksi’nin teknik görünümü 110.600 desteği üzerinde güçlü. Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde değişken fonları tercih edebilir."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)