E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaFed raporu: Ekonomik durgunluğun hasarı kalıcı olabilir---

Fed raporu: Ekonomik durgunluğun hasarı kalıcı olabilir

Fed raporu: Ekonomik durgunluğun hasarı kalıcı olabilir
12 Haziran 2020 - 21:19 www.borsagundem.com

ABD Merkez Bankasınca (Fed), ekonomik görünüme yönelik olağanüstü bir belirsizlik bulunduğu, ekonomik durgunluğun hasarının oldukça kalıcı olabileceği uyarısı yapıldı.

ABD Kongresi için Fed tarafından yılda 2 kez hazırlanan yarıyıllık Para Politikası Raporu'nun haziran sayısı yayımlandı.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın haftaya Kongrede sunacağı raporda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ABD ve dünya genelinde ekonomik zorluklara neden olduğu belirtildi.

Salgını kontrol altına almaya yönelik önlemlerin ekonomik faaliyette sert düşüşe neden olduğuna işaret edilen raporda, iş kayıplarının arttığı ve salgından önce son 50 yılın en düşük seviyesinde olan işsizlik oranının rekor seviyelere yükseldiği hatırlatıldı.

Ekonomik faaliyeti desteklemek için Fed'in politika faizini hızla sıfıra indirdiği anımsatılan raporda, piyasaların istikrarının sağlanması ve hane halklarıyla işletmelere kredi akışının desteklenmesi için olağanüstü önlemler alındığı kaydedildi.

Raporda, "Fed, bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya, böylece maksimum istihdam ile fiyat istikrarı hedeflerini desteklemeye kararlıdır." ifadesi kullanıldı.

Yabancı hükümetler ve merkez bankalarının da piyasaya likidite sağlamak için güçlü ve hızlı müdahalelerde bulunduğu vurgulanan raporda, son dönemde salgına karşı alınan önlemler hafifletildikçe ekonomik faaliyetin bazı yabancı ekonomilerde canlanmaya başladığı bildirildi.

Raporda, salgının birçok küçük işletme için ciddi riskler doğurduğu kaydedilerek, "Küçük işletmelerin yaygın başarısızlıkları, yerel toplulukların ekonomik görünümünü olumsuz etkileyecek, ekonomik toparlanma ve gelecekteki iş gücü verimliliği artışını yavaşlatacaktır." değerlendirmesinde bulunuldu.

Salgının ilerleyişinin belirsizliğini koruduğuna ve yeniden yayılmasının önemli bir risk oluşturduğuna işaret edilen raporda, "Durgunluğun ekonomik hasarı, oldukça kalıcı olabilir. Talepteki düşüş nihayetinde birçok işletmenin iflasına neden olabilir, iş dinamizmini ve inovasyonu azaltabilir." ifadelerine yer verildi.

Raporda, ekonomik görünüme yönelik risklerin normalden daha fazla olduğu belirtilerek, "İlerideki yol, olağanüstü bir şekilde belirsiz." değerlendirmesi yapıldı.

Fed'in raporunda, küresel ticaretteki aksamaların küresel tedarik zincirlerinin maliyetli şekilde yeniden yapılandırılmasına da yol açabileceği kaydedildi.

Fed'den toparlanma boyunca ekonomiye destek var

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Vatandaş 13 Haziran 2020 06:52

  Ama borsalar duymuyor( ilginç)umarız birden çökmez

 • Saban12 Haziran 2020 21:56

  Dunku fed yorumuyla piyasalar coktu haftaya ne olur acaba birde duzeltmeye calisiyorlarmis bunlari zaten yasadik bir ay butun avrupa amerika nerdeyse evdeydik uretim yapilmayan ayin veriside ihracatida kotu gelir bunu piyasalar bilmiyor sanki ama sanki yeni bir sey varmis gibi piyasalar tepki veriyor

 • ekonomist/stratejist 12 Haziran 2020 21:31

  Bana bu platformda laf atanlar vardı bakınız dünyanın en büyük merkez bankası FED bile benim analizlerimi doğrular nitelikte açıklamalar yapmış. Halen yaşadıklarımızı 3-5 günde bitecek diye andavallar var hey allahm ya 😂

 • ekonomist/stratejist12 Haziran 2020 22:39

  Sen bu Rallide kaybettiğimi düşünüyorsan sen kiminle dans ettiğini bilmiyorsun demek daha açık konuşayım Endeks 90000 olduğunda dolar satıp ve birikimlerimle Borsaya yeniden girdim trade böyle yapılır yine kazandım. Mesele voleyi iyi vurabilmekte kapiş kardeşim😉

 • EKRİST12 Haziran 2020 22:23

  sen rallileri kaçıran birisi olarak dövünmektesin.eğer seni dinlese idik rallileri kaçıracaktık.sen bu kafa ile gider isen asla para kazanamazsın. (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)