E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaFed piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı---

Fed piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı

Fed piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı
22 Eylül 2021 - 20:52 www.borsagundem.com

Fed, piyasa beklentilerine paralel şekilde politika faizini yüzde 0-0,25 arasında sabit tuttu.

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı.

Fed'den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 oranında enflasyon hedefini sağlamayı amaçladığına işaret edilen açıklamada, bu hedeflere ulaşılana kadar para politikasının destekleyici duruşunun sürdürülmesinin beklendiği yinelendi.

Açıklamada, federal fon oranı için hedef aralığın yüzde 0 ile 0,25 arasında tutulmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

Bankanın, geçen sene aralık ayından başlayarak her ay hazine tahvilleri için ayda en az 80 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymet alımları için ayda en az 40 milyar dolar olmak üzere varlık alımı yaptığı kaydedilen açıklamada, bu durumun maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinde "önemli ölçüde ilerleme" kaydedilene kadar devam edileceği vurgulandı.

Açıklamada, o zamandan bu yana ekonominin söz konusu hedefler yönünde gelişme kaydettiği de vurgulanarak, " Eğer ekonomideki gelişim beklenildiği gibi devam ederse, Komite yakında varlık alım hızının yavaşlatılmasına karar verebilir." ifadeleri kullanıldı.

Komitenin hedeflerine ulaşılmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması halinde, para politikası duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacağı bildirilen açıklamada, genel finansal koşulların destekleyici olmaya devam ettiği belirtilerek, "Ekonominin gidişatı salgının seyrine bağlı olmaya devam ediyor. Aşılarla ilgili ilerleme, halk sağlığı krizinin ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmaya devam edecek, ancak ekonomik görünüme yönelik riskler devam ediyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamda, varlık alımının piyasa işleyişinin düzenli ve finansal koşulların destekleyici olmasına yardımcı olduğuna işaret edilerek, böylece hane halkı ve işletmelere kredi akışının desteklendiği bildirildi.

Enflasyon tahmini 2021 için yüzde 4,2'ye yükseldi

Ekonomiye ilişkin tahminlerini de açıklayan Fed, büyüme tahminlerini düşürürken, enflasyon tahminlerini ve 2022'den itibaren faiz oranına ilişkin tahminlerini artırdı.

Fed, ABD ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde 7'den yüzde 5,9'a indirirken, enflasyon tahminini yüzde 3,4'ten yüzde 4,2'ye çıkardı.

Fed üyelerinin medyan politika faizi beklentileri 2022 için yüzde 0,1'den yüzde 0,3'e, 2023 için ise yüzde 0,6'dan yüzde 1'e yükseldi. Uzun dönem ortalama faiz beklentisi ise yüzde 2,5'ta sabit kaldı.

ABD ekonomisinin gelecek yıla ilişkin büyüme tahmini, yüzde 3,3'ten yüzde 3,8'e, 2023 tahmini ise yüzde 2,4'ten yüzde 2,5'e çıkartıldı.

ABD ekonomisi için uzun vadeli büyüme beklentisi ise yüzde 1,8 oldu.

İşsizlik oranına ilişkin tahminlerin de yer aldığı açıklamada, daha önce ülkede bu yıl yüzde 4,5 olması öngörülen işsizlik oranının yüzde 4,8 olacağı tahmin edildi.

Beklentilerdeki revizyonlar haziranda başlamıştı

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) mayısta yıllık bazda yüzde 5 artmasıyla Fed'in para politikasında değişikliğe gideceği süreç başladı. 16 Haziran'daki toplantıda Fed, enflasyon ve faiz beklentilerindeki yukarı yönlü revizyonlar ile varlık alımlarının azaltılmasına yönelik çalışmaların yakında tartışılmaya başlayabileceği yönlendirmesini yaptı.

Bu toplantıda 2023'teki politika faizi medyan beklentisi yüzde 0,1'den yüzde 0,6'ya çıkarken, 2021 enflasyon beklentileri de yüzde 2,4'ten yüzde 3,4'e yükselmişti.

Fed yetkilileri 16 Haziran'dan sonra varlık alımlarının azaltılmasına ilişkin sözle yönlendirmelere başlarken, bu sürecin oldukça şeffaf bir şekilde bilgilendirme yapılmaya çalışılacağı kaydedildi.

Temmuz toplantısında Powell'ın tonu kısmen güvercinleşse de, ağustosta açıklanan tutanaklarda üyelerin yıl sonundan önce varlık alımlarını azaltmanın uygun olduğunu düşündükleri görüldü.

Powell, ise aynı hafta düzenlenen Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu'nda bu yıl varlık alımlarının hızını düşürmeye başlamak için uygun olabileceği görüşünde olduğunu ifade etti.

Fed, politika faizindeki son değişikliği 15 Mart 2020'deki toplantıda 100 baz puan indirimle gerçekleştirmişti.

Powell: Enflasyon beklentisi yüzde 4,2'ye yükseldi

Avrupa borsaları günü yükselişle tamamladı

Borsa İstanbul yeniden 1.400 üzerinde

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Demedi Deme İbtahim23 Eylül 2021 07:28

  Aynısı bizde de olacak sabit kalacaktır faizler ama bizde sabit kalması yeterli olmaz çünkü negatif faize devam olarak algılanır borsa artışı fiyatladı sabit kalması bile satış getirir…..!

 • 🤣🤣23 Eylül 2021 09:36

  Birazdan görücem sizi her zamanki gibi çok yakışacak kırmızı🤣🤣🤣

 • Mucise Reis ;)22 Eylül 2021 21:44

  ÇOK ÖNEMLİ. POWEL diyorki, 1 ABD firmalarımız üretmek istesede global tedarik dar boğaz sürüyor. ( yani örnek çip durumu, bazı metal ve madenler, özeti, ABD tek başına bu işten sıyrılamaz, ABd global dunya devletlerıne ekonomılerıne bir nevi bağımlı hareket edecek)  2 -.Efnlasyon mcadelemiz ilk öncelik değil, yani gerektiğinde hamle yaparak durumu düzeltiriz, ama oluşan takipdeki verilerden dolayı gereksiz mudehaleler yapmak istemıyoruz. verilerimizi yanıltır. 3- ABD bireyleri istihdamı çok önemli. En büyük öncelik ABD de her vatandaşın üretime dahil olmalı, işsahasında olması, üretime girmesi lazım. vatandaş iş sahasında olursa, tüketim oluşur. Tüketim üretimi teşvik eder. Üretmek için global tedariklerde lazım, yani powel globale uyum sağlıyor. bu mesaj çıkıyor. Hane halkı üretime girince, enflasyon mudehalesiz olarak varlık programı ile kontrol altın alınacak. doğal haline bakıyor. ÖZETİ BU ARKADAŞLAR  - iban atayım para gönderın beleş bilgi :D olayın omurgası bu

 • Kaan 22 Eylül 2021 21:35

  Barlık alımları yakında azaltılacaksa.. bu süre 1-1,5 ay ise. Ekim sonu Kasım ortaları itibarıyla Borsalar belirsiz bir durumla karşılaşacaklar. Çoğu uzmana göre borsalar değer kaybeder yada düzeltmeye girer. Her şey FED’in varlık alımını azaltmaya başladığı gün tersine ⬇️ dönebilir

 • Mucise Reis ;)22 Eylül 2021 21:55

  Hocam gazeteci ocu bucu bilmem ama, ABD tek başına bu işten çıkamaz. Tedarik problemleri globalde var. Yani atıyorum x abd firması çip alama zise abd de bişe üretemez.  ABD z üretimiiçin maden hammadde istiyorsa bunu tedarik edemez ise üretim yapamaz. abd üretemez ise istihdam piyasası duzelmez. para basar, dağıtır ama enflasyon yuzune Turkıye dekı gibi alım gerçekleşmez. fazla basılan para usd degerını duşurur. yanı fed bu işten sadece ABD yi çıkartamaz. Gelen canlı yayın sorularında bunu soran hala olmalı. umarım biri global durumu sorar. Hala soran yok, yada ben yanlış tercume anladım: )) öetle ABD öyle Çin olmadan, yada alternatif madde, hammadde temini etmeden bu işten çıkamaz. dunya global ekonomı ile birbirine bağlı. faiz olayıda 2022 de 2 yada 1 .. 2023 de 3 artış. ama gelen veriler değerlendırılıp durum değişebilir deniyor.  sert adım hayatta olmaz. 

 • Afyonzede22 Eylül 2021 21:34

  OH BE BORSALAR CANLANSIN ARTIK BASKI KALKTI AFYON İSE DİBİ GÖRDÜ İNSAFSIZLAR

 • Hepsi.23 Eylül 2021 04:38

  Gerçekten bu afyon hissesi hiç yürümüyor ölmüş. Oyak hissiyse uzak duracaksın.

 • Mucise Reis ;)22 Eylül 2021 21:23

  Özet şu, Fed üyeleri farklılıklarla kendi eyaletlerinin ekonomık durumlarına göre ayrışıyor. FEd üyeleri Powel tarafından kontrol altına alınıp ortan bir uzlaşıda toplayacak yonunde. Powel iyimse, ılımlı, çözüm üretici ve öncei başkan. Fed, bazı hedeflerimize yaklaşıyoruz. Programımız bir bir tutuyor. Aceleci olmayalım. Verileri izleyerek dorumun tesadüf olmadıgından emın olalım. Veriler, programımıza uyduğu sürece 2022 de ilk resmi adımı atalım.  ama burdada uyeler farklı durumda, Yani fed toplandığı aylarda, hep plan + veri uyumu bakılacak, sonra hedeflere plana göre faiz adımları atılacak. şuan için beklentiler iyi, problem yok, FED programlarında guncellemere ancak veriler ile karar verecek. üyelerin ortak olmayan noktaları var, demek sorun ABD de mevcut. İyileşme daha netleşme oalrak gorulmeli. Powel uzlaştırıcı adam. Powel pıyasaya konuşacak. neler diyecek bakalım. ama rolu iyi ortak ve uzlaştırıcı ve lafı dinlenen buyuk abi , anlayın dıye yazıyorum...