E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıFED öncesi sert hareketler beklenmiyor---

FED öncesi sert hareketler beklenmiyor

FED öncesi sert hareketler beklenmiyor
28 Ocak 2020 - 09:49 www.borsagundem.com

Şekerbank tarafından hazırlanan günlük bültende yurtiçi ve yurtdışı gündem analizi yapılarak, piyasa görüşü aktarılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gambiya ziyaretinin ardından Senegal'e geçecek. Erdoğan, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile baş başa görüşecek, ardından heyetler arası görüşmelere katılacak. Erdoğan ve Sall, anlaşma imza töreninin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin düzenlediği Tourism Investment Forum'a katılacak. (09:15)

CHP, HDP ve İYİ Parti Meclis grup toplantıları düzenlenecek. (13:30/12:45/09:45)

Hazine, kira sertifikası ve ilk kez TLREF'e endeksli tahvil ihracı gerçekleştirecek.

ABD'de Aralık ayı dayanıklı mal siparişleri verisi saat 16:30'da açıklanacak. (Beklenti aylık bazda 0.8% artış, önceki aylık bazda 2.1% daralma)

ABD'de Ocak ayı Conference Board tüketici güveni verisi saat 18:00'da açıklanacak. (Beklenti: 128, önceki: 126.5)

PİYASA GÖRÜŞÜMÜZ

Ekonomik veri gündeminde ABD'den dayanıklı tüketim malları, tüketici güven endeksi ve Richmond FED imalat endeksi verileri takip edilecektir.

USDTRY güne 5,9450 seviyelerinden başlıyor. Çin'de ortaya çıkan virüs piyasalarda riskten kaçış algısını tetiklemeye devam ediyor. Dün gelişmekte olan para birimleri bu durumdan zarar görmüş ve değer kayıpları yaşamıştı. 5,9500 seviyesi yukarıda ana direnç bölgesi olarak çalışmaya devam edecektir. Piyasalarda yarım beklenen FED faiz kararı öncesi sert hareketler beklenmiyor. Kurda aşağıda takip edilecek seviyeler ise 5,9000 ve 5,9200 olacaktır.

EURUSD 1,1025 seviyelerinden güne başlıyor. Parite açısından yarın FOMC'den çıkacak faiz kararı bekleniyor. Dün Euro'da zayıf veri sonrası geri çekilme gözlenmiş ve parite 1,1010 seviyelerine kadar gevşemişti. Bugün 1,1000 seviyesinin tutacağını ve yarınki faiz kararına kadar yatay hareketini sürdüreceğini düşünüyoruz. Bant hareketinin üst bandını ise 1,1040 ve 1,1060 seviyeleri oluşturuyor.

Bugün faizlerde hafif olumlu seyrin devam etmesini bekleyebiliriz.

Çin'deki virüsün olası büyümeye olumsuz etkisi global faizlerin düşmesini sağlıyor. Bu çerçevede de gelişmekte olan ülke faizlerinde düşüşler görüyoruz. Yurtiçinde ise Hazine bugün TLREF'e endeksli 2 yıllık tahvil ve 2 yıllık kira sertifikası ihraçları gerçekleştirerek Ocak ayı borçlanma programını bitirecek. İhaleye gelecek olan talep ve satış miktarı önemli olacaktır.

DÜNDEN YANSIMALAR

Türkiye'den kapasite kullanım oranında düşüş görülürken, imalat güven endeksinde güçlenme gözlendi. Sonrasında ise Almanya'dan IFO iş iklimi endeksi beklentilerin oldukça altında gerçekleşti.

Akşam saatlerinde ise ABD'den gelen yeni konut satışları verisi beklentilerin altında açıklandı.

USDTRY güne 5,9500 seviyelerinden başladı. Gün içinde 5,9500 seviyesinden oldukça işlem geçse de bu seviye yukarı yönlü kırılamadı.

Çin'de devam eden virüs dolayısıyla piyasalardaki belirsizlik ortamı devam etti ve gelişmekte olan para birimlerini tümünde değer kayıpları gözlendi. TL, diğer para birimlerine göre nispeten daha dirençli performans göstererek günü 5,9450 seviyelerinden tamamladı.

EURUSD 1,1025 seviyelerinden güne başladı. Parite de dün sakin seyrini koruyarak 1,1010 - 1,1040 arasında dar bir bantta işlem gördü.

Almanya'dan gelen IFO endeksi öncesi 1,1030 seviyelerinde seyreden parite, kötü veri sonrası 1,1010 seviyelerine kadar gevşedi. 1,1015 seviyesinde takılan parite buradan gelen alımlarla birlikte 1,1030 seviyelerinde dengelendi. İtalya'dan bölgesel seçimlerde Salvini'nin kaybetmesi ve erken seçim ihtimalinin azalması da Euro'ya gün içinde destek veren etkenlerden oldu. Akşam saatlerinde ise ABD'den gelen veriler EURUSD üzerinde etkili olmadı ve gün 1,1020 seviyelerinden sonlandırıldı.

Dün faizlerde hafif olumlu seyrin devam ettiğini gördük. Çin'de ortaya çıkan virüsün yansımaları global piyasalarda devam ederken, global büyümenin sekteye uğrayacağı beklentisiyle faizlerde düşüşler görüyoruz. Bu durum gelişmekte olan ülke faizlerine de olumlu yansımaya devam ediyor. Hazine dün 2 yıllık sabit kuponlu tahvil ihalesinde yaklaşık 3 milyar TL kadar bir borçlanma gerçekleştirdi.

Kapanış seviyeleri 2 yıllık tahvilde %10,10 5 yıllık tahvilde %10,19 10 yıllık tahvilde %10,37 olarak gerçekleşti.

GÜNDEMDEN

Beyaz Saray Basın Sözcü Yardımcısı Judd Deere, Erdoğan-Trump telefon görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı… Açıklamada, "İki lider Libya'da dış müdahalenin elimine edilmesi ve ateşkesin sürdürülmesinin gerekliliği konusunu ele aldılar. Liderler ayrıca İdlib'de devam eden şiddetin son bulması gerektiği konusunda da mutabık kaldılar." ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca,
Trump'ın, "Türkiye ile Yunanistan'ın Doğu Akdeniz kökenli anlaşmazlıklarını çözmelerinin önemine" vurgu yaptığı da belirtildi.

MAKRO GÜNDEM

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), imalat sanayisinde faaliyet gösteren 1784 iş yeri tarafından Ocak ayı İktisadi Yönelim Anketi verisini açıkladı… Anket sonuçlarına göre, imalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı, ocakta bir önceki aya göre 1,5 puan azalarak yüzde 75,5'e geriledi. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı da (KKO-MA) bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak yüzde 75,8'e düştü.

TCMB, Ocak ayına ilişkin Reel Kesim Güven Endeksi verisini açıkladı… Buna göre, RKGE, Ocak'ta bir önceki aya göre 0,5 puan artarak 103,6 seviyesinden 104,1'e yükseldi. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, gelecek üç aya yönelik üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı, toplam istihdam sayısı beklentileri ile genel gidişat değerlendirmeleri endeksi artış yönünde etkiledi. Öte yandan sabit sermaye yatırım harcaması, son üç aydaki ve mevcut toplam sipariş miktarı ile mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmelerin endeks üzerindeki etkisi azalış yönünde oldu.
Mevsimsellikten Arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RGKE-MA) ise Ocak'ta bir önceki aya göre 2,3 puan azalarak 106,4 puana indi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2 yıl (630 gün) vadeli, 6 ayda bir %6,9 kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracını gerçekleştirdi… İhalede, basit faiz %9,85, bileşik faiz %10,09 oldu.
Nominal teklifin 3 milyar 465 milyon lira olduğu ihalede, nominal satış 1 milyar 994 milyon lira, net satış 2 milyar 189,8 milyon lira olarak gerçekleşti. Kamu kuruluşlarından gelen 450 milyon liralık teklifin tamamının karşılandığı ihalede, piyasa yapıcılarından 1 milyar 464,5 milyon liralık teklif alındı ve bu kesime 750 milyon liralık satış yapıldı. Böylece Bakanlık, piyasaya 3 milyar 389,8 milyon lira borçlandı.

Motorin ve benzin fiyatlarında gece yarısından geçerli olmak üzere 23 kuruş indirime gidildi… Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, bugün uygulamaya giren söz konusu indirim motorinde pompa fiyatlarına ortalama 21 kuruş, benzinde ise 23 kuruş olarak yansıdı. Motorinde litre başına indirimden kalan 2 kuruşluk kısım ise devreye alınan Eşel Mobil sistemi kaynaklı ÖTV gelirinin yerine konulması için kullanıldı. Buna göre, Ankara'da ortalama 6,62 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,41 lira oldu. Motorinin litresi İstanbul'da 6,56 liradan 6,35 liraya, İzmir'de 6,63 liradan 6,42 liraya indi. Ankara'da ortalama 7,12 liradan satılan benzinin litre fiyatı ise 6,89 liraya geriledi.

Benzinin litresi İstanbul'da 7,05 liradan 6,82 liraya, İzmir'de 7,14 liradan 6,91 liraya düştü.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)