E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıDolar Fed sonrası verdiklerini geri aldı---

Dolar Fed sonrası verdiklerini geri aldı

Dolar Fed sonrası verdiklerini geri aldı
21 Mart 2019 - 08:32 www.borsagundem.com

Dolar kuru 5.47 TL seviyesinde işlem görüyor

Dolar/TL, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizlerin en az bu yıl boyunca mevcut seviyesi olan yüzde 2.25 ile yüzde 2.50 arasında kalacağı mesajının gelişmekte olan ülke para birimlerini desteklemesiyle sert düşüş gösterdi. Bankacılar bugün dolar/TL'deki düşüşü sınırlayan tek etkenin ise ABD - Türkiye ilişkilerine yönelik endişeleri artıran haberler olduğuna dikkat çektiler. Fed, ekonomik yavaşlama işaretlerinin olduğu bir ortamda bu yıl faiz artırımı öngörmeyerek üç yıllık para politikasını sıkılaştırma döngüsünü ani bir şekilde sona erdirdi ve bilanço küçültmeyi Eylül ayında durduracağını belirtti. 

Dolar saat 18:09 itibariyle 5.4711 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.4202 lira, en yüksek 5.4761 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.2321 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1372 seviyesinde. Gram altın 230.3 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 18.28 seviyesinde.

Dolar/TL, ABD Merkez Bankası kararının gelişmekte olan ülkeler üzerinde yarattığı iyimserliği Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişeler ve 6 aydır aralıksız devam eden lokal döviz talebi nedeniyle koruyamadı.

Dolar/TL, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizlerin en az bu yıl boyunca mevcut seviyesi olan yüzde 2.25 ile yüzde 2.50 arasında kalacağı mesajının gelişmekte olan ülke para birimlerini desteklemesiyle güne sert düşüşle başladı. TL Türkiye ABD ilişkilerine yönelik endişeler başta olmak üzere lokallerin 6 aydır aralıksız her hafta devam eden döviz alımlarının da etkisiyle bugün kazanımlarını koruyamayan tek gelişmekte olan ülke para birimi oldu. TL bugün dolar karşısında yaklaşık yüzde 0.7 değer kaybederken benzer para birimlerinde yüzde 0.4 ile yüzde 1 arasında değer kazancı yaşandı. "Anlaşılan o ki lokaller TL'deki her değer kazancını döviz alım fırsatı olarak görüyorlar" diyen bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Fed'in TL'de yarattığı iyimserlik tam olarak ortadan kalktı diyebiliriz. Lokallerin döviz talebi çok güçlü. Mevcut TL faizlerinin ve daha da önemlisi beklentilerin dövize yönelimi azaltmadığını görüyoruz" dedi ve ekledi: "Uzun vadeli bakarsak seçim sonrası bu eğilim terse dönerse TL'de değer kazancı için çok ciddi bir yer açılacak demektir. 

Ancak yerel seçimlerin beklendiği şu anda özellikle de ABD Türkiye ilişkilerine yönelik endişeler piyasayı baskılamış görünüyor." Dolar/TL Fed kararı öncesi 5.4850 civarında işlem görürken, Fed kararı sonrası gece saatlerinde kur en düşük 5.4069'a kadar geriledi. Kur sabah da güne 5.43 civarında başladı ancak bu seviyelerde tutunamayarak saat 1659'da 5.4615/4622 seviyesinde işlem gördü. Aynı saatte sepet bazında TL 5.8408/5.8444, euro/TL ise 6.2199/6.2249 seviyesinde bulunuyor. Bankacılar "dolar/TL'deki düşüşü sınırlayan en önemli etken" sözleriyle ABD - Türkiye ilişkilerine yönelik endişelerin kurdaki düşüşü sınırlandırdığına dikkat çektiler. Reuters'da bu sabah yayımlanan özel habere göre ABD'li yetkililer Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarının verilmesi hazırlıklarının yakında askıya alınabileceğini belirtti.

Atılması halinde bu adım, Washington'un Ankara'nın hem F-35 uçaklarına hem de Rusya'nın S-400 hava savunma sistemine sahip olamayacağına dair şimdiye kadar verdiği en güçlü sinyal olacak. 
ABD'nin uluslararası güvenlik ilişkilerinden sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Vekili Katie Wheelbarger, Reuters'a yaptığı açıklamada "S-400 bir bilgisayar. F-35 bir bilgisayar. Bilgisayarınızı düşmanınızın bilgisayarına bağlamazsınız ve en basit şekilde bunu yapmış olacağız" dedi. 

İşlemcilere göre, başta S400-Patriot tercihi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, yerel seçimler öncesi yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan ve atılabilecek genişlemeci adımlar ve TCMB'den bu yıl beklenen faiz indirimlerine ilişkin tahminler, lokallerin beş aydır aralıksız devam eden döviz alımları, yavaşlayan büyüme, yüksek seyreden işsizlik ve enflasyon zaman zaman piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratıyor. 

LOKALLERİN ALIMLARI 

Öte yandan lokallerin devam eden döviz talebi de kurdaki olası düşüşleri engelleyen önemli bir neden olmaya devam ediyor. Yaklaşık altı aydır döviz birikimlerini kesintisiz artırmaya devam eden bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 15 Mart haftasında 1.64 milyar dolar artışla 105.7 milyar dolar ile tarihi zirveye yükseldi.

TCMB verilerine göre bireysellerin yanında kurumsalları da içeren yurtiçi yerleşiklerin toplam kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları da 15 Mart ile biten haftada 4 milyar dolar artışla 175.8 milyar dolara yükselerek tarihi zirvede. 

FED KARARI EM PARA BİRİMLERİNİ DESTEKLEYİCİ 

Fed, ekonomik yavaşlama işaretlerinin olduğu bir ortamda bu yıl faiz artırımı öngörmeyerek üç yıllık para politikasını sıkılaştırma döngüsünü ani bir şekilde sona erdirdi ve bilanço küçültmeyi Eylül ayında durduracağını belirtti.

ABD'de büyüme, işsizlik ve enflasyon tahminlerini düşüren politika yapıcılar, Fed'in politika faiz oranının veya federal fon oranının, en az bu yıl boyunca mevcut seviyesi olan yüzde 2.25 ile yüzde 2.50 arasında kalacağını söyledi. Bu açıklama TL gibi gelişmekte olan ülke para birimleri için oldukça pozitif algılandı. Sabah yorumlarında da beklentiler bu yöndeydi.
 
Tahvil/bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizinde geçen hafta 91 baz puana varan bir yükseliş yaşanması sonrası getiriler bu hafta aşağı yönlü bir seyir izliyor. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 16.21, valörde son işlem yüzde 16.08 oldu. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 15.91 seviyesinden gerçekleşti. İki yıllık gösterge tahvil faizinde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 18.55 valörde son işlem yüzde 18.36 oldu. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 18.14 seviyesinde gerçekleşti.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Misafir 21 Mart 2019 20:46

  Dünyada giderek yanlızlaşan bir ülkede yerel para birimine kim güvenir. ABD ile gerilim devam ediyor, avrupa parlementosundan görüşmeleri dondurma kararı çıktı, şimdi yeni zelanda ve avustralyaya posta koyduk. Onlarda bize tavır alıyorkar. Bu oyunun sonu kötü görünüyor.

 • Broker21 Mart 2019 20:39

  Bütün gelişmekte olan ülke para birimleri bugün değer kazandı, bir tek TL gecedeki tüm kazanımlarını geri verdi.Neden acaba AKP lilerde dahil artık kimse bunların ekonomi yönetimlerine inanmıyor. AKP lilerde dahil herkes dibine kadar dolarize olmuş durumda.

 • Gorele21 Mart 2019 18:56

  Ekonomi bakanı konuşunca hemen dolar aldım 5,44ten. Dolar 5,47ye çıkınca sattım az önce. 10.000 dolarla 300 TL kazandım. Bakan ne zaman konuşsa yukseliyor

 • Hayatımız kumar21 Mart 2019 18:55

  Ekonomistlerin dolarla yatıp dolarla kalkmaları çok garip gerçekten.

 • Forex21 Mart 2019 13:26

  Fed beklentisi bitti borsalarda kar realizasyonlari olur yeni hikaye bulunana kadar dolarda hafif dalgalı yatay gider

 • Yeni Türkiye 21 Mart 2019 12:57

  Acayip pirimli !!!... 7 lerden alanlar böyle pirim devam ederse 5 yıl sonra maliyeti çıkarırlar . Hadi yine iyiler ya eksi olsa değil mi ? -:))