E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıFed ile ilgili beklentiler fiyatlamalar üzerinde etkili---

Fed ile ilgili beklentiler fiyatlamalar üzerinde etkili

Fed ile ilgili beklentiler fiyatlamalar üzerinde etkili
08 Ağustos 2022 - 08:59 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlaması bekleniyor.

Cuma günü açıklanan ABD istihdam verisinin, Fed'i destekleyen bir veri olması, eylül ayı toplantısında 75 baz puanlık faiz artışına gidebilme ihtimalini arttırıyor. Bugün bunun etkisi devam ederken,bir yandan bu hafta açıklanacak ABD enflasyonu bekleniyor. Çarşamba gününe kadar piyasalarda enflasyon verisi öncesi temkinli seyirler izlenebilir. Gün içerisinde, Fed üyelerinden gelecek olası açıklamalar, eylül ayı toplantısına dair beklentileri şekillendirebilir. Veri takvimi açısından bugün sakin gözüküyor. Bu nedenle, bugün Fed ile ilgili beklentilerin fiyatlamalar üzerinde daha baskın kalması beklenebilir.

• Açıklanacak Önemli Bir Veri Akışı Bulunmuyor.

BIST-100 güne başlangıç

Küresel hisse piyasalarında cuma günü tarım dışı istihdamda yaşanan hızlı artışla Fed'in Eylül'de daha büyük bir faiz artışı yapacağı beklentilerinin güç kazanmasıyla negatif seyir ön plandaydı. Zayıflayan risk iştahıyla akşam saatlerinde ABD borsaları günü satıcılı tarafta tamamladı. BIST-100 Endeksi ise risk iştahının etkisi ve finansalların desteğiyle günü %0,98 oranında değer kazancıyla 2.750,49 puandan tamamladı. Haftanın son işlem günü zayıflayan risk iştahı hisse piyasalarında baskı oluştururken, bu sabahta bu baskının devam ettiği görülüyor. ABD vadelilerinde bu sabah yatay bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 17,92 – 17,95 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 17,94’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 strateji

Geçen hafta pozitif bir ayrışmanın yaşandığı ve zirvelerin yenilendiği BIST-100 Endeksi’nde önceki tarihi zirve seviyesi olan 2.684 seviyesi izlediğimiz ilk önemli destek noktası olurken, bu seviye üzerinde kalındığı sürece geri çekilmelerin sınırlı düzeltmeler olarak kalacağını ve buna bağlı olarak da mevcut pozisyonlarınkorunabileceğini değerlendiriyoruz. Endekste yeni zirve seviyesi olan 2.762,95 aşılabilirse ilk olarak 2.800 seviyesi takip edilecektir. 2.800 üzerindeki tutunmalarda 2.820 – 2.885 aralığı gündeme gelebilir. Ancak 2.684 seviyesi kırılacak ve altında kapanışlar görülecek olursa endekste kâr satışlarının hız kazandığı görülebilir. Bu durumda mevcut pozisyonlar gözden geçirilmelidir. 2.684 seviyesi altında 2.640 – 2.600 ve 2.589 seviyeleri destek konumunda bulunmaktadır.

Anadolu Isuzu ve Manas Enerji sorusu

 

Fed'den 75 baz puanlık faiz artışı beklentisi artıyor

 

Yabancıların en fazla alım satım yaptığı hisse senetleri

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)