E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiFed faiz artışına yakın---

Fed faiz artışına yakın

Fed faiz artışına yakın
24 Mayıs 2018 - 09:37 www.borsagundem.com

Fed yetkililerinin çoğu bir diğer faiz artırımının "yakında" gerekeceğini belirtti

Fed yetkililerinin çoğu, ABD'nin ekonomik görünümünün bozulmadan kalması halinde, bir diğer faiz artırımının "yakında" gerekeceğini belirttiler.

Fed'in 1-2 Mayıs tarihlerinde yaptığı toplantının tutanaklarında, bazı politika yapıcılarının Fed'in faizlerin uzun vadeli tahminlere yakın ya bu tahminlerin üzerinde olacağını yansıtmak için para politikası açıklamasını yakında gözden geçirmesi çağrısına yer verildi.

Fed politika yapıcıları bu toplantıda, oybirliğiyle ve beklendiği gibi gösterge faiz oranının yüzde 1.50 ile yüzde 1.75 hedef aralığında tutulmasını kararlaştırmıştı.

Tutanaklarda "Birçok katılımcı gelen bilgilerin, mevcut ekonomik görünümleri genel olarak teyit etmesi halinde, yakında destekleyici para politikasının ortadan kaldırılmasında yeni bir adım atılmasının uygun olacağı kararına vardı" denildi.

Tutanakların yayınlanmasının ardından ABD borsaları hafif yükselirken, dolar başlıca para birimleri karşısında kazanımların bir kısmını geri verdi ve ABD hazine tahvil getirileri düşük seviyelerde seyretti.

Fed bu yıl Mart ayında şimdiye kadar bir kez faizleri artırdı ve politika yapıcılar, bu yıl iki artış daha bekleyenler ile üç artış öngörenler olarak fikir ayrılıkları yaşıyorlar. Yatırımcılar büyük çoğunlukla 12-13 Haziran'da yapılacak bir sonraki toplantıda bir faiz artışı bekliyor.(Business HT)

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)