E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıFed ardından gözler ABD büyüme datasına çevrildi---

Fed ardından gözler ABD büyüme datasına çevrildi

Fed ardından gözler ABD büyüme datasına çevrildi
30 Temmuz 2020 - 09:25 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul'da bugün yatay açılış yapması bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) gerçekleştirdiği 2020 yılı 3.Enflasyon Raporu Toplantısında enflasyon tahminini 2020 yılsonu için % 8,9 ve 2021 yılsonu için % 6,2 olarak belirledi. Banka, orta vadede enflasyonun % 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ediyor. Banka, gıda enflasyonu tahminini % 10,5 yukarı yönlü revize etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre ihracat 2020 yılı Haziran ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %15,7 artarak 13,462 milyar dolar, ithalat %8,3 artarak 16,308 milyar dolar olarak gerçekleşti. Haziran ayında dış ticaret açığı %17,0 azalarak 3,430 milyar dolardan, 2,846 milyar dolara geriledi.

BİST-100 Endeksi günü % 1,49 değer kaybı ile 1.135 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 23,9 milyar TL oldu. Bankacılık endeksi % 2,81, holding endeksi % 1,31 değer kaybettiği görülürken, Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 6,38 ile menkul kıymet, yatırım ortaklığı, en çok gerileyen ise bankacılık olduğu görülüyor.

Haftanın üçüncü işlem gününün en önemli gündem maddesi olarak FED takip edildi. Banka piyasa beklentisine paralel fonlama faizinde değişikliğe gitmedi ve % 0,0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Yayımlanan Karar metninde politika yapıcıların faiz değiştirilmemesi kararını oy birliği ile aldığı görülüyor. Yayımlanan karar metninde ve Başkan Powell'ın açıklamalarında koronavirüsün ekonomi üzerinde ciddi bir risk oluşturduğu ve bu riskin belirsizliklere neden olduğu vurgulandı.

Fed, dolar likiditesi swap hatlarını ve yabancı merkez bankalarıyla olan geçici repo imkanını 31 Mart 2021 tarihine kadar uzattığını açıklarken, ekonominin iyileştiğinden emin olana kadar faizlerin çok düşük seviyelerde tutulacağı ifade edildi. Yayımlanan karar metninin beklentilere paralel açıklanması ve Başkan Powell'ın açıklamalarının "piyasa dostu" olarak algılanmasının ABD borsaları üzerinde olumlu yansımaları görülürken global piyasalarda dolarda ise oynaklıkta artışların yaşandığı izlendi.
ABD ana endeksler tarafında Dow Jones % 0,61 artış ile 26.539 puana, S&P 500 %1,25 değer kazanımı ile 3.258 puana ve Nasdaq % 1,35 artış ile 10.542 puana yükseldi.

ABD'de Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından açıklanan Haftalık Ham Petrol Stokları verisinde beklentilerin aksine 10,612 milyon varil azalış kaydedildi. Açıklanan verinin petrol fiyatlamalarına etkisi sınırlı kaldığı görülüyor.

Manşette Öne Çıkanlar

Dünya Altın Konseyi (WGC) global altın talebinin 2020 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre % 6 azalarak 2.076 olduğu açıklandı.

Dünya Altın Konseyi tarafından açıklanan rapora göre, 2019 sonunda en yüksek altın rezervine sahip ülkeler arasında 14. sırada bulunan Türkiye, bu yılın ikinci çeyrek döneminde 12. sıraya yükseldiği açıklandı.

Bugün Yurtiçi piyasalarda Kurban Bayramı Arefe Günü sebebiyle erken kapanış gerçekleştirilecek.

Almanya'da 2.çeyrek öncü GSYH Datası ve Tüketici Fiyat Endeksi rakamı açıklanacak.

Fed Toplantısı Ardından ABD'de 2.çeyrek öncü GSYH datası ve İşsizlik Maaşı Başvurusu takip edilecek.

Borsa İstanbul'da bugün yatay açılış yapması bekleniyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)