E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYaşam-MagazinFazıl Say: Sanatımı ülkemde yapmak istiyorum---

Fazıl Say: Sanatımı ülkemde yapmak istiyorum

Fazıl Say: Sanatımı ülkemde yapmak istiyorum
13 Temmuz 2018 - 20:14 www.borsagundem.com

Fazıl Say, Instagram aracılığıyla yayınladığı mesajında, bazı belediyeler ve üniversitelerde konser veremediğini savunarak, “Sanatımı tüm dünyada olduğu gibi kendi ülkemde de icra etmek istiyorum” ifadelerini kullandı

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, sosyal paylaşım platformu Instagram aracılığıyla yazılı bir açıklama yaptı.

“Memleketimi çok seven bir insanım” diyen Say, “Sanatımı tüm dünyada olduğu gibi kendi ülkemde de icra etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Sadece bazı belediyelerde konser imkanı bulduğunu söyleyen Say, “Benimle konser organizasyonu için çalışan bir belediye suç mu işlemiş olur? Lütfen, bu yanlışlardan dönelim” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında üniversitelerden uzun yıllardır davet almadığını da vurgulayan Fazıl Say, “Üniversitelerde tekrar konserler vermek istiyorum. Gençlerle buluşamıyorum” dedi.
Say’ın mesajında “Bu kapıların da ardına kadar açılması için gayret edeceğim. Şansımı tekrar ve tekrar deneyeceğim” ifadeleri yer aldı.

Kendisine yönelik “defolsun gitsin” algısının kimseye fayda getirmeyeceğini dile getiren Say, açıklamasını şu sözlerle bitirdi: “Tekrar diyalog ve uzlaşı elimi uzatıyorum. Memleketimde sanatımı pürüzsüz icra etmek istiyorum. Burada herkesten de destek bekliyorum. Sonuna kadar Atatürkçüyüm. Bununla gurur duyuyorum. Düşünceler, duruşlar ve kültürler farklı olabilir. Ama dost olunmayacak diye bir şey yoktur. Gelin bu hatalardan dönelim.”

İŞTE FAZIL SAY'IN O AÇIKLAMASI 

Öncelikle, yazacaklarım tamamen şahsi konular değildir. Önümüzdeki aylarda tepeden tırnağa görüşmeler gerçekleştireceğim, Önümdeki engelleri, önyargıları, yanlış algıları yok etmek istiyorum. Memleketimi çok seven bir insanım, ve sanatımı tüm dünyada olduğu gibi kendi ülkemde de icra etmek istiyorum. Benim konserlerimin sadece bir kaçı Belediyeler ile, önce bu sayının artmasını bu ilişkinin doğmasını, halkla buluşmalarımızda, Belediyelerin desteğinin artmasına çalışacağım... Bu sayı artmalıdır..Bu önyargı kırılmalıdır. Fazıl Say da bir Türk vatandaşıdır, Benimle bir konser için çalışan bir belediye suç mu işlemiş olur, lütfen, bu yanlışlardan dönelim. Sonra Üniversitelerde tekrar konserler vereyim istiyorum, yıllardır davet edilmiyorum, gençlerle buluşamıyorum, bu kapıların da ardına kadar açılması için gayret edeceğim. Şansımı tekrar ve tekrar deneyeceğim. Önümde zor bir süreç var, ve bakın, neredeyse tüm kapılar kapalı. Devletin kurumlarını zaten geçtim, yıllardır yasaklı gibi bir durumdayım, hem yorumcu hem de besteci olarak... Dünyanın en önde gelen kurumlarıyla yılda 100 kere çalışıyorum, ülkemde bu olamıyor, acı bu... bu durum kime ne kazandırdı ki? En üstten en alt kademelere yayılmış “Fazıl Say defolsun gitsin” algısına karşı mücadele vereceğim. Çünkü “Fazıl Say defolsun” zihniyetinin kimseye bir faydası yoktur, 81 milyon insanın bir tanesine bile faydası yoktur, Bu sadece utanç yaratır, tğm dünyada tepki görür ve hep de tepki gördü, her seferinde.Bakın; bir sanatçının hiç bir suçu yokken kovulma aşamasına gelmesi, işlerinin engellenmesi de bu ülkedeki sanat camiasının kötü etkilenmesine sebebiyet verir, diğer tüm sanatsal faaliyetlerin amacını da anlamsızlaştırır.Bu yanlıştır. Bu hatalardan dönelim istiyorum. Tekrar diyalog ve uzlaşı elimi uzatıyorum. Memleketimde sanatımı pürüzsüz icra etmek istiyorum. Burada herkesten de destek bekliyorum. Sonuna kadar Atatürkçüyüm Gurur duyuyorum bununla...Düşünceler, duruşlar, kültürler farklı olabilir.Ama dost olunmayacak diye bir şey yoktur. Gelin bu hatalardan dönelim.. yazımı paylaşalım.. İçtenlikle #fazilsay

Fazil Say (@fazilsay)'in paylaştığı bir gönderi ()

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kadir yildirim13 Temmuz 2018 22:02

  Bu ülkede yaşama hakkın var. Ama devletime hakaret asla. Yasicaksan bu ülkede ya seve seve ya seve seve.. yaşamayı öğrenilen ondan sonra

 • Koçak 13 Temmuz 2018 21:44

  Sayın Say ; Umarım bunu okuma fırsatın olur. Bu ülke de bütün kesimden insanlara yer vardır inançsız insana da dindar insana da yeterki bir birimize saygı duyalım bu ülkenin kültürünü benimseyelim bir birimi ötekileştirmekle bir yere varamayız geçmişte bu ülkeye yanlışların oldu umarım tekrarlamazsın.

 • vatansever13 Temmuz 2018 20:59

  zugurt mu kaldin yavrum

 • demirkan 13 Temmuz 2018 21:32

  ALMANYAYA GİT.

 • vatansever13 Temmuz 2018 20:58

  kendini zorla kabul ettiremessin vede herkez her sanati sevmek/ilgi duymak zorundada deyil.....

 • demirkan 13 Temmuz 2018 21:34

  KENDİNİ HALK OZANI. NEŞET ERTAŞMI SANIYON?.