E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaEvde kal hisselerinde kasım krizi---

Evde kal hisselerinde kasım krizi

Evde kal hisselerinde kasım krizi
26 Kasım 2021 - 14:07 www.borsagundem.com

Pandemi krizinin yükselişi sırasında perakende yatırımcıların en çok tercih ettiği hisseler arasında yer bulan evde kalma ekonomisine uygun hisseler kasım ayında sert bir düşüşe maruz kaldı.

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Geçtiğimiz yılın en büyük kazananları olan evden çalışma ortamına uygun hisse senetleri bu ay yatırımcıların tercihleri arasına giremedi. ABD borsalarında, video konferans uygulaması Zoom, evde egzersiz uygulaması Peloton ve elektronik anlaşmaların yönetilmesi üzerine uzmanlaşan DocuSign şirketlerinin hisseleri Kasım ayı boyunca keskin düşüşlere maruz kaldı.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre ayın başında bu yana Zoom hisseleri %25, Peloton hisseleri %53 ve DocuSign hisseleri %13 değer kaybetti. Peloton hisselerindeki düşü piyasa değerinin kabaca 15 milyar dolarlık bir kısmına eşitti. Zoom hisseleri ise Pazartesi günü paylaşılan bilançonun ardından yıllık bilanço büyümesinin yavaşladığının açıklanmasıyla birlikte Salı günü keskin bir düşüş geçirdi.

Söz konusu hisselerde aylardır görülen momentum destekli büyüme sona ermiş olabilir. Yatırım danışmanlığı şirketi Simpler Trading’in Opsiyon Yatırımları Yöneticisi Danielle Shay CNBC’deki açıklamasında evde kalma ekonomisi odaklı hisselerin geride kalabileceğini öngördüğünü belirtiyor.

Shay sektöre olan yatırımlarla ilgili açıklamasında, “Perakende yatırımcılardan çok fazla ilgi gördük ve bu insanlar şimdi oldukça rahatsız konumdalar” dedi. Borsa uzmanı çok fazla yatırımcının bu hisseleri yüksekten satın aldığına dikkat çekti.

Borsa uzmanı, “İşin en kötü yanı, hala çok fazla kayıp var ve özellikle Peloton ve Zoom'da anlamlı bir destek yok. DocuSign'ı bu alandaki şirketler arasında seviyor olsam da anlamlı bir destek seviyesi göremiyorum. Bu nedenlerden dolayı, Zoom ve Peloton'un hala daha fazla dezavantajlı konumda olduğunu düşünüyorum” dedi.

Sermaye yönetimi şirketi Inside Edge Capital Management'ın Kurucusu Todd Gordon aynı röportajda Peloton hisse senetlerinin değerinin altındaki hisseler içerisindeki en son tercihler arasında bulunduğunu söyledi. Ancak borsa uzmanı fitness alanındaki yatırımlar için hala umut olduğunu belirtti.

Gordon Ağustos’un sonlarına doğru verdiği bir röportajda Peloton hisselerinin 120 dolarlık en yüksek seviyelerine geri dönme potansiyeli olduğunu gördüğünü açıklamış ancak kısa bir süre sonra bu ticaretten çıkmıştı.

Fitness şirketinin 4 Kasım’da paylaştığı bilançoyu işaret eden Gordon, “Temel verilerin ve teknik pozisyonun bu kadar hızlı kötüleşmesi konusunda gerçek problemlerim var” dedi. Ancak borsa uzmanı şirketin hisselerinden tamamen vazgeçmediğini de sözlerine ekledi. Gordon, “Geri dönmeden önce teknik ve temel verilerin dengelenmesini beklemeliyim. Tüm umudumu tamamen kaybetmiş değilim” dedi.

Borsa uzmanı şimdilerde daha çok oyun platformu Roblox hisseleri ilgilendiğini açıkladı. Gordon şirketin yüksek kârlılığına dikkat çekiyor. Borsa uzmanı, Roblox hisseleri için, “İnanılmaz bir yükseliş sonrasında geri çekildi ve 110 dolarlık destek seviyesine ulaşıyor” ifadelerine yer verdi. Roblox’un işletmesinin dijital varlıklar alanından ve yeni teknolojilerden de destek alabileceğini öngören Gordon, “Metaverse’e çok iyi bir biçimde taşınacaklarını düşünmeden edemiyorum” dedi.

Bitcoin çakıldı! Boğaları hayal kırıklığına uğrattı

 

‘Al’ denen 16 hisse, “Tut’ denen 6 hisse, ‘Azalt’ denen tek hisse

 

Black Friday Walmart hissesini nasıl etkileyecek?

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ALİ KODUŞ26 Kasım 2021 20:00

  Yine para babaları yok şöyle yok böyle dedi milletin elinden malı kaptılar.kerizlerde bu tuzağa düştüler malesef.hisse senetlerinin yükselme mevsimi girmiş idi ucuza lütfen hisselerinizi bu kanemicilere kaptırmayın arkadaşlar.zaten bizim hisseler dolar bazın da çöp fiyatlardan işlem görmektedir.

 • Mucise Reis ;)26 Kasım 2021 17:36

  Reis gürledi maşallah...  her meydanda faiz... usd... ekonomık savaş.. dedikçe usd dalgalanıyor... reel pıyasa, sanal ekonomık pıyasalarımızda bundan nasibini alıyor. keşke herşeye tv ler eçıkan sıyasıler çıkıp tvde adam gibi programı anlatsada, bu miting konuşmalarında usd hergun durudk yere dalgalanmasa... Turkıye ye pıyasay gerçekten yatırım yapmak istemıyorum. bir kişinin herhengi saat bir çaıklama yapıp ciddi kıskaca düşmek istemem boyle global krizde... kriptolar cidden çok mantıklı global ekonomı seyredıyoruz. iktisadı sonuçlara etkı-tepkileri kestirim edebiliyoruz. Türkiye yok oylee bok boyleee yok saldırı yok lobii yok dış güç zartıngen zurtıngen yuzde 3 - 5 kar için değmez :D

 • Mucise Reis ;)26 Kasım 2021 17:14

  ya yalan yahu... şişirme muhabbet haberler. milyarlık çin evdemı kalıyor ? vurdular aşıları dışarda gezıyorlar. Geçti o işler... piaysa boşlukda. tatilde yabancı bir cok ceo yonetıcı yatırımcı başlına vb. rolantıye bağladılar risklı işlerden uzaktalar.. sermaye hacım aslında düşük. çeviriyor bazı gruplarda bu gunu fırsat bıldı. taklaya gelmeyın. 3 kuruş bütçenizle yerler sizleri. :D kar satışları geldi. bazı guvenlı lımana varlıklar geçici süre çekıldı. tatil bitsin bakarız. avrupada aşılama hızlanır evde kalmaz kımse... olur biter.. evde kalan yaya kalır...

 • ŞAHMEZ KULKAPILI26 Kasım 2021 16:30

  Ev de kal ev de şeviş, sokakta sevişme günleri başlıyor.

 • ...26 Kasım 2021 15:48

  Yok artık ya bu nasıl bir ticari anlayış? Halkbankası çıkmadan çakıldı. Bu millete bunu reva görenlere yazıklar olsun. Rezaya ceza bile kesmeyen zihniyet, Kavala üzerinden vatanperverlik taslıyor. Yok artık...

 • Vatandaş26 Kasım 2021 18:37

  Malesef bunlar konuştukça, aldıkları her kararda bizi batırmaya söz vermişler -%7 zerre vicdanları yok. Nasıl çıkacağız bu kağıttan bilmiyoruz. Dün inşallah demiştim. Ama yok yere sevinmişim.