E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemEv alana devlet destek verecek---

Ev alana devlet destek verecek

Ev alana devlet destek verecek
24 Ağustos 2019 - 14:04 www.borsagundem.com

Hükümet, dar gelirlileri ev sahibi yapmak için adeta seferberlik başlattı. Dezavantajlı grupların ev sahibi olması için vergi ve kredilerle devletin destekleyici rolü güçlendiriliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ'nin hedef kitlesinin alt ve orta gelir grubu aileler olduğunu belirterek, "Vatandaşlarımıza uygun ödeme koşulları ile kira öder gibi ev sahibi olma imkânı sunuyoruz. Alıcıların çoğu borçlarını aylık taksitler halinde ödemeyi tercih ediyor. İndirim kampanyaları ile tüm borcunu ya da borcunun bir bölümünü kapatmak isteyen vatandaşlarımıza alternatif imkânlar sunuyoruz" dedi.

10 BİN AİLE YARARLANDI

Bakan Kurum, beş yılda 300 bine yakın konut üretecek TOKİ'nin alt gelir gruplarına yönelik konut çalışmaları ve indirim kampanyasına ilişkin soru önergesini yanıtladı. Kurum, martta başlatılan tapusunu hemen almak isteyenlere yönelik yüzde 22 indirim kampanyasından yaklaşık 10 bin konut ve işyeri alıcısının yararlandığını belirtti.

BORÇLAR KAPANDI

Konut alıcılarının büyük bölümünün borçlarını aylık taksitler halinde ödemeyi tercih ettiğini belirten Kurum, "Bu yıl itibarıyla gerçekleştirilen indirim kampanyasında 510 bin lira borç bakiyesi kapatıldı" dedi. Konut fiyatları illere göre değişirken, ihtiyacı olan vatandaşlar bu konutları kira öder gibi yaklaşık 400 lira taksitlerle satın alabiliyor. Borcun tamamını kapatamayacak vatandaşlar da borç bakiyesinin yüzde 25'inden az olmamak şartıyla peşin ödemelerde yüzde 22 indirimden faydalanıyor. Proje için o ilin sınırları içinde en az bir yıl oturuyor olmak, 2+1 konutlar için 25, 3+1 konutlar için de 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. 2+1 konutları için 500 lira, 3+1 konutlar için de 1.000 lira başvuru ücreti verilmesi isteniyor. (Sabah)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ryu ken 25 Ağustos 2019 12:36

  Tokinin yaptığı evler hep sapa yerler. Evlerin işçilik ve malzemesi kalitesiz 3~5 yıla dökülüyor ev. Ödeme koşullarını vs inceledim avantaj vs yok kandırmaca. Sapa yerdeki dandik ev için ödediğin o paraya değmez. Aynı bölgede daha kaliteli ucuza daha iyi ev bulabilirsiniz

 • eee25 Ağustos 2019 10:20

  ne kadar acı...Türkiyede 1 ömür boyunca çalışıp, 1 ev alamıyorsun. Böyle bir düzen ve sistemide alkışlıyor ve destekliyorsun. oy atıyorsun. Almanyada 1 yılda otomobil alabilirsin.  18 yaşında iş hayatına başladığın içinde kredi çekip ev alabilirsin uzun vade ödemeler ile. hayal değil. ama TC de 18 yaşında maaşlı bir  iş çok zor , kpss ile 35 yaşına kadar sınava hazırlanmalısın. ama net başarıda yok. onca emek boşada gidebilir. TC sistemi sistem değil. elemeli sistem var, çünlü iş sahası ve çalışana ihtiyaş yok. Atatürk kısa ömdünde 68 tane dev ve dunyanın en ağır zsanayi şirketlerini o yıllarda kurmuş. ağır sanayi, dunya devletlei ile eşdeğer miş. ama 25 yılda yol ve kopruden başka 1 fabrika yok. kritik noktaları ağır sanavi ve fabrika ateşler... yoksa karın tokluna çindeki gibi çalışırsın. çinlide çalışıyor karnı doyuyo sadece.

 • Metin24 Ağustos 2019 22:45

  Maaşımız yetmiyorken zorunlu bes ile paramıza el koyuyorlar. İstemiyorum ben bes mes maaşım geçinmeme yetmiyor

 • erol g.24 Ağustos 2019 18:18

  KONUT SATIN ALMAYA PARASI YETMEYENLERE DEVLET/BELEDİYELER KİRA YARDIMI YAPMALI

 • Palavra palavra24 Ağustos 2019 17:54

  Far gelirliyi evsahibi yapacakmış. Yüzde 4 zam vererek mi ev sahibi yapacaksın. Önc e milletin karnı doysun.

 • onur24 Ağustos 2019 15:02

  ekgyo ne olacak batacak mı batmayacak mı.