E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarEthereum yatırımı için doğru zaman mı?---

Ethereum yatırımı için doğru zaman mı?

Ethereum yatırımı için doğru zaman mı?
18 Kasım 2021 - 11:23 www.borsagundem.com

Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük ikinci kripto parası Ethereum yakın zamanda 4,800 dolarla rekor kırdı. Yükseliş devam ederse yakın zamanda 5 bin doları geçebilir.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Ethereum’un fiyatı son dönemde yükseliş gösteriyor. Yakın zamanda kripto para son 12 ayda gösterdiği %900’lük yükselişin ardından 4,800 dolar seviyesiyle rekora ulaştı. Ethereum’un gelecekte nasıl performans göstereceğini bilmenin bir yolu olmasa da, yakın gelecekte 5 bin dolar seviyesini geçeceğine yönelik beklentiler yükselişte. Peki Ethereum yatırımı yapmak için doğru zaman mı?

Ethereum iyi bir yatırım mı?

Genel olarak kripto paralar riskli yatırımlar ve spekülasyonun oldukça yüksek olduğu bir alan. Bu da kimsenin kripto paraların uzun vadede başarılı olup olmayacağını bilmediği anlamına geliyor. Kripto paralar yalnızca 10 yıl önce hayatımıza girdi. Bu nedenle ne kadar kalıcı olacakları da bilinmiyor. Bununla birlikte Ethereum’un oldukça çeşitli potansiyelleri var. Bu da kripto parayı alandaki en güçlü oyunculardan biri haline getiriyor. Forbes’un haberine göre Ethereum blockchain’i merkeziyetsizleştirilmiş finans (DeFi) uygulamaları için en popüler blockchain’lerden bir tanesi.

Bu alanda popülerliği artan non-fungible token’lar (NFT) da yer alıyor. Bu DeFi uygulamaları Ethereum’un kullanımını gerektiriyor. Bu da DeFi uygulamalarından herhangi birinin yaygın kullanıma ulaşmasıyla birlikte Ethereum’un da yükseleceği anlamına geliyor. Ethereum aynı zamanda madencilik protokolünde iş kanıtı (proof of work) modelinden hisse kanıtı (proof of stake) modeline geçiş için güncelleme sürecinde. İş kanıtı protokolü enerji tüketiminin oldukça yüksek olduğu bir yöntem.

Bu modelde yüksek miktarda enerjiyle çalışan bilgisayarlar, blockchain üzerinde işlemleri doğrulamak için karmaşık bir süreç gerçekleştiriyor. Aynı zamanda hisse kanıtı protokolünden daha yavaş olan bu sistemde, saniyede daha az işlem gerçekleşiyor. 

Yeni güncellemeyle birlikte Ethereum’un gelecek yıl madenciliğinde %99 daha az enerji tüketimi olması bekleniyor. İşlem hızında da yükseliş görülecek. Bu da halen iş kanıtı modelini kullanan Bitcoin gibi rakiplere karşı önemli bir avantaj sağlayacak.

Potansiyel dezavantajlar

Ethereum güçlü bir yatırım olsa da, mükemmel değil. Bu kripto paraya yatırım yapmadan önce potansiyel dezavantajları da anlamak gerekiyor. Kripto paralar oldukça hızlı gelişiyor ve bu nedenle Ethereum da yakın zamanda güçlü bir rekabetle karşı karşıya kalabilir. borsagundem.com'un derlediği bilgilere göre şimdiden “Ethereum öldürücü” olarak tanımlanan iki kripto para bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Ethereum’un zayıf noktalarına oynayan Cardano (ADA).

Cardano’nun madenciliğinde şimdiden hisse kanıtı protokolü kullanılıyor ve kripto para aynı zamanda blockchain’inde DeFi uygulamalarının geliştirilmesine imkan tanıyor. Bu rekabetle mücadele edebilmek için Ethereum’da inovasyonların devam etmesi gerekecek.

Buna ek olarak kripto para yüksek spekülasyon nedeniyle oldukça riskli bir yatırım. Hisselerin aksine, kripto paralar uzun vadeli büyüme geçmişine sahip değil. Ethereum’un güçlü bir potansiyeli olsa da, herhangi bir kripto paranın önümüzdeki 10 ila 20 yıl içerisinde varlığını sürdürüp sürdüremeyeceği belli değil.

Bu nedenle yatırım yapmadan önce ne kadar risk alabileceğinizi değerlendirin. Riskten kaçınan yatırımcılar için kripto paralar doğru seçenek olmayabilir. Bu alanda yatırım yapmayı seçtiğiniz takdirde ise, yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz miktarlarda yatırım yapabilirsiniz. Ethereum’un geleceğinde neler olduğunu kimse bilmiyor. Ancak halihazırda bir kripto para yatırımı bulunanlar için güçlü bir seçenek olabilir.

ABD Kongresi'ne kripto patlamasına yanıt ver çağrısı

 

Dolar 11 liraya dayandı

 

Gram altın, Kasım ayında bir başka yükseldi!

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)