E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaSporEski SPK Başkanı Cimbom'da---

Eski SPK Başkanı Cimbom'da

Eski SPK Başkanı Cimbom'da
01 Ekim 2013 - 06:51 www.borsagundem.com

Galatasaray’da Fatih Terim’in görevine oybirliğiyle son verip yerine Mancini'yi getiren Sportif AŞ’nin yönetimine yeni isimler atandı

Galatasaray'ın zirvesindeki değiş tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye’nin ’nin dün açıklanan demokratikleşme paketine kadar son bir aydır bir numaralı gündemi Galatasaray ve Fatih Terim oldu. Terim’in 4 maçlığına Milli Takım hocalığına getirilmesinin ardından, Galatasaray’ın 3 Eylül’de Terim’le sözleşmeyi 2 yıl uzatma girişimi ile devam eden süreç 24 Eylül’de Terim’in görevden alınmasıyla sona erdi. Bu süreçte her iki tarafın da karşılıklı suçlamaları gündeme damga vururken, Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal yaptığı her açıklamada, “profesyonelleşme ve kurumsallaşmaya’ dikkat çekti.
Fatih Terim’in görevine son verilmesi ile ilgili kararın ‘yönetim kurullarında’ oy birliği ile alındığı açıklandı. Galatasaray’da Terim’in gönderilme kararı, gerek Dernek yönetim kurulunda, gerekse futbol takımını da bünyesinde bulunduran Galatasaray Sportif AŞ’de oylandı. Galatasaray’da Sportif AŞ’nin yönetim kuruluna, son dönemdeki yapılanma ile 4 profesyonel yönetici alındı.
ESKİ SPK BAŞKANI
Terim’in sözleşmesinin feshedilmesine oybirliği ile karar veren Sportif AŞ’nin yönetim kurulunda Adnan Nas, Mehmet Bahadır Kaleağası, Mehmet Atilla Kuruma ve Suat Sarı profesyonel yönetici kimliğiyle yer alıyor. Yönetim kurulunda ayrıca Doğan Cansızlar da bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Cansızlar, Sportif AŞ’de Denetim Komitesi’ne ve Kurumsal Yönetim Komitesi’ne başkanlık ediyor. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile sermaye arttırım sürecinde sorunlar yaşayan Galatasaray Sportif AŞ, yönetim kuruluna giren eski SPK Başkanı Cansızlar, Yeminli Mali Müşavirlik Belgesi ile Sermaye Piyasası Lisans Belgelerine de sahip. Cansızlar altı yıl süreli (2000-2006) Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı görevini tamamladıktan sonra kendi isteği ile emekliye ayrılmıştı. 
TÜSİAD’DAN TRANSFER
Denetim Komitesi’ne üye olarak atanan isim ise Bahadır Kaleağası. Bahadır Kaleağası, Sportif AŞ’de oluşturulan Riskin Erken Saptanması Komitesi’nde de başkanlık görevini yürütüyor. Galatasaray Lisesi mezunu olan Kaleağası, 2008 yılından beri Brüksel, Berlin, Paris, Washington DC ve Pekin’de temsilcilikleri bulunan TÜSİAD’ın dış etkinliklerini kapsayan Uluslararası Koordinatörü olarak görev yapıyor.
Kurama yönetimde
Sportif AŞ’de profesyonel olarak görev yapın diğer bir isim ise Mehmet Atilla Kurama. Kurama da Sportif AŞ’de Riskin Erken Saptanması Komitesi’nde üye olarak görev yapıyor. Ülker Grubu’nun çatı şirketi Yıldız Holding’in Mali Grup Başkanlığı görevini sürdüren Kurama, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği, İstabul Ticaret Odası ve YASED’in de (Yabancı Sermaya Derneği) üyesi. Kurama ayrıca Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği de yapıyor.
Nas profesyonel
Real Madrid maçı sonrası Fatih Terim için, “Gitsin Fenerbahçe’yi de çalıştırsın” dediği iddia edilen Adnan Nas da Sportif AŞ’de profesyonel olarak yönetim kurulunda. PricewaterhouseCoopers Yeminli Mali Müşavirlik firmasının kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı olan Nas, Galatasaray Sportif AŞ’de Riskin Erken Saptanması Komitesi’nde üye. Sportif AŞ’de profesyonel bir diğer isim ise, İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi Suat Sarı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (1985-1994) İstanbul Trafik sinyalizasyon sisteminin kurulumunda proje lideri/kontrol mühendisi olarak çalışan Sarı, Havaş ve Çelebi Holding’de de görev yaptı.
Galatasaray Sportif AŞ’nin Yönetim Kurulu
Ünal Aysal: Başkan
Adnan Nas: Profesyonel Yönetici
Doğan Cansızlar: Bağımsız Üye
Mehmet Bahadır Kaleağası: Profesyonel Yönetici
Murat İlbak: Yönetim Kurulu Üyesi
Mehmet Atila Kurama: Profesyonel Yönetici
İlhan Helvacı: Yönetim Kurulu Üyesi
Ural Aküzüm: Denetçi
Suat Sarı: Profesyonel Yönetici
Riskin Erken Saptanması Komitesi nedir?
Pay senetleri borsada işlem gören şirketlerin yönetim kurulları, şirketin varlığını, gelişmesini ve devamını tehlikeye düşüren sebeplerin erken teşhisi, gerekli önlemler ve çarelerin uygulanması ve riskin yönetilmesi amacıyla, uzman bir komite kurarak sistemi geliştirmekle yükümlü tutuldu. Bunun için de Riskin Erken Saptanması Komitesi kurulması zorunluluğu getirildi. Denetim komitesi yönetimi gözetlerken, bu komite sadece risklere odaklanıyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)