E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemEsad'dan YPG ile gizli pazarlık---

Esad'dan YPG ile gizli pazarlık

Esad'dan YPG ile gizli pazarlık
29 Ekim 2017 - 16:17 www.borsagundem.com

Suriye'de Beşar Esad'ın terör örgütü YPG ile gizli bir pazarlık yaptığı öğrenildi

Suriye'de Beşar Esad rejimi, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin ele geçirdiği bölgelerden çıkması karşılığında özerklik vermeyi önerdi. Ancak örgüt halihazırda işgal ettiği tüm bölge için federasyon statüsü istedi.

Görüşme ülkenin kuzeydoğusundaki Haseke ilinin, rejim kontrolünde bulunan merkezi Kamışlı ilçesinde gerçekleşti.

Kamışlı'daki AA muhabirinin güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Esed rejimi adına görüşmeye istihbaratın en tepe ismi olarak bilinen Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Ali Memluk katıldı.

Esad'in sağ kolu durumundaki Memluk, pazarlıkta terör örgütü elebaşlarının önüne özerklik konusunu koydu.

Memluk, terör örgütü YPG'nin Suriye iç savaşında 2012'den sonra işgal ettiği Arap bölgelerinden çekilmesi halinde, örgütün kalan yerlerdeki hakimiyetini, özerklik statüsü vererek tanıyacaklarını bildirdi. Ancak örgüt elebaşları, ülkenin anayasal sisteminin yeniden yapılandırılmasını ve hakimiyet kurdukları alana federal statü verilmesini talep etti.

Bunun üzerine pazarlık çıkmaza girdi. Taraflar daha sonra yeniden görüşmek üzere anlaştı. Kamışlı'daki toplantıya Memluk'un bizzat katılması rejimin, ABD desteğiyle hızla alan genişleten YPG'yle anlaşarak durumu bir an evvel kontrol altına alma çabası olarak görülüyor. Rejim ve örgüt arasında daha önce Rusya arabuluculuğunda benzer temaslar, alt düzeyde gerçekleşmişti.

Esad'in Dışişleri Bakanı Velid Muallim, özerklik konusunu görüşmeye hazır olduklarını duyurmuştu. Diğer yandan YPG, işgal ettiği bölgeleri elinde tutabilmek için, Rakka'nın güneybatısında rejimle kısa süre çatıştığı Ciidin köyünde hendek kazmaya başladı. Yerel kaynaklar, örgütün rejimle toprak ayrışması için kalıcı hatlar kurmaya çalıştığını savunuyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • selin29 Ekim 2017 22:51

    teröre özerklik teklifi nedir ya. Erdoğan , bu salağa boşuna kızmıyor...

  • FATİH İSLAMBUL29 Ekim 2017 20:44

    p.k.k. töreris başı apoyu senelerce ülkesinde korumuştu bu hayinler hala aynı kafa

  • Saçmalama Esad29 Ekim 2017 17:15

    Topraklarında Türkiye düşmanı terör örgütü barındıranlar Türkiyenin de düşmanıdır bu örgütlerle Türkiyeden izinsiz kendi kafasına göre anlaşma yapamaz ABD ve beslemesi terör örgütleri tüm orta doğudan defolup gidecek