E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemErmenistan'la Zengezur Koridoru açılıyor---

Ermenistan'la Zengezur Koridoru açılıyor

Ermenistan'la Zengezur Koridoru açılıyor
24 Mayıs 2022 - 08:43 www.borsagundem.com

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'la Zengezur Koridoru'nun açılması konusunda anlaştıklarını duyurdu.

İlham Aliyev, Ermenistan'la hem demir yolları hem de kara yollarının inşası da dahil olmak üzere Zengezur Koridoru konusunda anlaştıklarını bildirdi.

İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Brüksel'de pazar günü yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi paylaştı.

Michel ve Paşinyan'la görüşmesinde Ermenistan ile Azerbaycan arasında barış anlaşmasının hazırlanması, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi, ulaşım koridorlarının açılması ve sınırların belirlenmesi konularının görüşüldüğünü söyleyen Aliyev, görüşmeyi olumlu değerlendirdiğini ifade etti.

Hem demir yolları hem de kara yollarının inşası

Bugün Azerbaycan ile Ermenistan arasında sınırların belirlenmesine ilişkin devlet komisyonunun oluşturulması yönünde karar imzaladığına işaret eden Aliyev, tarafların hem demir yolları hem de kara yollarının inşası da dahil olmak üzere Zengezur Koridoru'nun açılması konusunda anlaştıklarını söyledi.

Erdoğan da kendisini bilgilendirdiği için Aliyev'e teşekkür etti ve toplantıda elde edilen olumlu sonuçlardan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Bölgede barışın bir an önce sağlanmasının önemine değinen Erdoğan ve Aliyev, Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerine yönelik konuları da görüştü.

AB: Azerbaycan ve Ermenistan'ı anlaşmaları için destekliyoruz

Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan'dan önemli görüşme

Türkiye'den 'Ermenistan' açıklaması

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)