E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıErken bir faiz indirimi riski satın alındı---

Erken bir faiz indirimi riski satın alındı

Erken bir faiz indirimi riski satın alındı
16 Nisan 2021 - 09:30 www.borsagundem.com

Anadolu Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Merkez Bankası kararı sonrasında erken bir faiz indirimi riskinin fiyatlandığı belirtiliyor

Global piyasalarda bu sabah: Karışık. ABD'de olumlu gelen veriler ve şirket karlılıklarıyla %1,56'ya doğru gerileyen ABD 10 yıllık faizlerinin etkisiyle hisse senedi piyasalarında yükselişler yaşanırken, değerli metallerde yukarı hareket hızlandı. ABD endeksleri dünü %1 civarında primle kapatırken bu sabah vadeli işlemlerde hafif satıcılı yatay seyir var. Dün 1766,85 doları gören ons altın ise bu sabah 1764 dolardan işlem görmekte.

Çin'de olumlu gelen verilerle %0,9 civarında yükselişe karşılık Nikkei'de %0,1 civarında sınırlı prim var. Çin'de GSYH 1. çeyrekte beklentilere paralel yıllık %18,3 ile rekor oranda büyüdü. Rekor büyümede pandemi baz etkisi rol oynarken çeyreklik büyüme %0,6 ile ekonomik büyüme ivmesinde yavaşlamaya işaret etti. 2020'nin son çeyreğinde Çin ekonomisi %2,6'lık çeyreklik büyüme kaydetmişti. Perakende satışlar ise Mart ayında %28 olan beklentinin üzerinde %34,2 arttı.

TCMB, piyasa beklentileri dahilinde faizde değişiklik yapmazken Ağbal dönemindeki şahin ifadeler metinden çıkarıldı. Dün karardan sonra açıklanan metinden "sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülecektir" ve "gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır" ifadeleri çıkartıldı. Bu da Merkez Bankası'nın hareket alanını genişletmek istediği ve zamanından önce faiz indirimlerine başlayabileceğine yönelik kaygıları artırınca kurda 8,1574'e kadar yükseliş yaşandı. Metinde her ne kadar metinde "Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli %5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir" dense de piyasa ikna olmadı, erken bir faiz indirimi riski satın alındı. Artan enerji ve emtia fiyatlarıyla içerde yükselen kurlar enflasyon üzerinde baskı yapmaya devam ederken Mayıs ayında %18'e doğru yükseliş beklentileriyle yılı %15 civarında kapatma riski piyasada fiyatlanmaya başladığını hatırlatalım. Bu bağlamada TCMB'nin 29 Nisan'da açıklayacağı yılın II. Enflasyon Raporu'nda yılsonu enflasyon beklentisini %9,4'den daha gerçekçi bir seviyeye çekip çekmeyeceği, güvenilirlik açısından takip edilecek.

Dün TCMB kararı öncesinde 1418 puana kadar çıkan borsada kapanış 1408'den gerçekleşti. Endekste yükseliş eğiliminin devamı için 1410 yukarı kırılmalı. Kırılması halinde küresel piyasalardaki pozitif havanın etkisiyle 1430-1450 aralığı hedeflenebilir. 1390 üzerinde tepki beklentisi korunabileceğinden 1390'ı gün içi stop-loss olarak izlemeye devam ediyoruz.

Türkiye 5 yıllık CDS'leri 413'de olup USD/TL'de gerileyen ABD 10 yıllık faizlerinin etkisiyle 8,05'e yakın seviyelerden işlemler geçmekte.

Resmi Gazete'de yer alan TCMB yönetmeliğine göre kripto varlıklar ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamayacak. Yönetmeliğe göre kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak.

Veri Akışında Bugün Ne İzlenecek?
Euro Bölgesi_Mart Ayı TÜFE (Nihai)
ABD_ İnşaat İzinleri, Konut Başlangıçları, Michigan Güven Endeksi

Yabancı işlemlerinde öne çıkan hisse senetleri

Günün önemli şirket haberleri 16/04/2021

Marshall ve Akçansa sorusu

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Bika16 Nisan 2021 09:44

    TCMB faiz artırımı beklentisinin önünü kesti, enflasyon artışının önü kesilemezse başka silahlar kullanması gerekecek ya da başkan bir gece ansızın görevden alınacak.