E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemErdoğan'dan Rum lidere: KKTC'ye gel görüşürüz---

Erdoğan'dan Rum lidere: KKTC'ye gel görüşürüz

Erdoğan'dan Rum lidere: KKTC'ye gel görüşürüz
02 Temmuz 2022 - 23:39 www.borsagundem.com

İspanya’nın başkenti Madrid’deki tarihi NATO zirvesine, AB grubu içinde katılan Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis, “Erdoğan’a Paris’te buluşma teklif ettim, Kıbrıs’ın kuzeyine gelmemi istedi" dedi.

Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis Madrid'deki NATO zirvesinde ana konunun Ukrayna krizi olması nedeniyle ab grubu içinde katıldı. NATO ve AB liderlerinin yer aldığı akşam yemeğinde de yer aldı. Burada cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü.

Anastasiadis Lefkoşa’da gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplandırdı. Rum lider, biri zirve diğeri ise, akşam yemeği sırasında iki kez Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşma fırsatı bulduğunu anlattı. “İlk görüşmeme Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron yardımcı olmaya çalıştı. Bu nedenle Erdoğan’a Paris’te buluşma teklifinde bulundum” diye konuştu. Anastasiadis, gazetecilerin “Erdoğan ne karşılık verdi?” Sorusuna ise, “Bana Kıbrıs’ın kuzeyine gel cevabı verdi. Ben de ‘imkânsız’ karşılığını verdim” yanıtı verdi.

Anastasiadis 2017’de İsviçre’de kentinde yarıda bıraktığı müzakerelere kaldığı yerden devam etmek istiyor. Rum lider, ‘BM kararları’ diyerek Kıbrıs müzakerelerini federasyon temelinde sürdürmek istediğini de dile getirdi.

Türkiye ve KKTC geçen yıl İsviçre’de Cenevre kentinde garantör ülkelerin de katılımıyla yapılan gayri resmi Kıbrıs zirvesinde, federasyon temelinde müzakereleri sona erdiğine dikkat çekerek, iki ayrı egemenlikte iki devletli çözüm teklifinde bulunmuştu.

 

KKTC'den BM'ye 'iki devletli çözüm' atağı

KKTC'de sağanak alevleri söndürdü

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan Rum Yönetimi'ne PKK tepkisi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.