E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemErdoğan: Türkiye Suriye'de basit çıkar hesapları sonucu ortaya çıkmış değildir---

Erdoğan: Türkiye Suriye'de basit çıkar hesapları sonucu ortaya çıkmış değildir

Erdoğan: Türkiye Suriye'de basit çıkar hesapları sonucu ortaya çıkmış değildir
05 Şubat 2020 - 11:30 www.borsagundem.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye’nin Suriye’deki varlığı basit çıkar hesapları sonucu ortaya çıkmış değildir." dedi.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, "Rusya ile yaşadığımız ve bir provakasyon olarak kabul ettiğimiz, FETÖ'nün bizzat içinde olduğu uçak krizi, bizim açımızdan Suriye meselesini daha da karmaşık hale getirdi." dedi.

Erdoğan, İdlib'de 7 asker ile 1 sivil personel şehit olduğu saldırıya ilişkin, "Suriye'de anlaşmalara uyulmuyor. Önceki gün askerlerimize yapılan saldırı Türkiye açısından Suriye'de yeni bir dönemin miladıdır. Her kim, 'Türkiye'nin Suriye'de ne iş var' diye soruyorsa bilin ki ya gafildir ya da taammüden bu milletin ve ülkenin hasmıdır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin Suriye'deki varlığı basit çıkar hesapları sonucu ortaya çıkmış değildir. 2015'ten itibaren Suriye'deki kriz tamamen kontrolden çıktı. Elimiz kolumuz bağlı kalacak değildi. Bazıları 'Sizin Suriye topraklarında ne işiniz var?' diyor.  Elimizde kapı gibi bir Adana Mutabakatı var ve biz bunun gereği olarak oradayız." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Türkiye her ne yapacaksa bunu hiçbir masumun canına, malına zarar gelmeden yapma prensibi ile hareket ediyor. Medeniyetimizin ve kültürümüzün bize gösterdiği yol zalimin başını ezmek, mazluma sahip çıkmaktır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, rejimin şubat ayı içinde gözlem noktalarının gerisine çekilmemesi halinde Türkiye'nin bu işi bizzat yapmak mecburiyetinde kalacağını belirtti.

"Rejimin ihlalleri mukabil şekilde cevaplandırılacak"

Erdoğan, "Rejim, nasıl muhalif grupların en küçük bir ihlaline, sivilleri de hedef alan ağır saldırılarla karşılık veriyorsa bundan sonra rejimin ihlalleri de askeri unsurlarına yönelik olarak mukabil şekilde cevaplandırılacaktır." şeklinde konuştu.

"Askerimize yapılan her saldırı misliyle cevaplandırılacak"

Erdoğan, şunları kaydetti:

"TSK'nın hava ve kara unsurları ihtiyaç duyduğumuzda tüm hareket bölgelerimizde ve İdlib'de serbestçe hareket edecekler, gerektiğinde operasyon yürüteceklerdir. Askerlerimize ve birlikte çalıştığımız dost unsurlara yapılan her saldırı kaynağın aidiyetine bakılmaksızın ve herhangi bir ikaz yapılmaksızın misliyle cevaplandırılacaktır."

"Bizim hiçbir ülkeyle karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz yok"

"Madem İdlib bölgesindeki askerlerimizin güvenliği sağlanamıyor, öyleyse bunu bizzat yapma hakkımızı kullanmamıza kimse itiraz edemez." diyen Erdoğan, "Bizim hiçbir müttefikimizle, hiçbir dostumuzla, hiçbir ülkeyle karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz, amacımız, derdimiz söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Onların derdi, 'biz PYD, YPG'yi yani PKK'yı nasıl fazla silahlandırırız, öyle silahlandıralım ki bunlar Türkiye'ye karşı orada ayakta durabilsinler.' Dertleri bu." dedi.

"Rusya'dan tek beklentimiz Suriye'deki hassasiyetlerimizi daha iyi anlaması"

Erdoğan, Rusya'dan tek beklentilerinin Suriye'deki hassasiyetlerini daha iyi anlaması olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "'Ne işimiz var orada' diyor Bay Kemal. Bay Kemal; Misakı Milli'nin altında kimin imzası var önce onu bir araştır. Sen hep diyorsun ya 'CHP Atatürk'ün partisidir' Ama sen kimin partisinin olduğunun bile farkında değilsin." dedi.

"Planın yegane hedefi İsrail'in işgal, yıkım ve gasp politikalarına meşruiyet kazandırmak"
ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde barış planına değinen Erdoğan, "Açıklanan planın yegane hedefi, 70 yıldır aralıksız süren İsrail'in işgal, yıkım ve gasp politikalarına meşruiyet kazandırmaktır." şeklinde konuştu.

"Asla destek vermeyeceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistinli kardeşlerinin razı olmadığı bir plana asla destek vermeyeceklerini vurguladı.

"Ne yaparsanız yapın, bunu kesinlikle başaramayacaksınız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Şu anda maalesef ABD gerek şahsıma, gerek istihbarat başkanıma yönelik tehditler savuruyor ve Türkiye'deki bazı finans kuruluşlarını da tehdit altına alıyor. Ne yaparsanız yapın, bunu kesinlikle başaramayacaksınız."

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (12)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Bika05 Şubat 2020 19:39

  Türkiye mi Suriye'de yoksa Suriye mi Türkiye'de ? Mülteciler her yerde, 4 milyon Suriyeli aramızda.

 • Zebani05 Şubat 2020 18:15

  Şu muslumanciklar Suriyeli müslüman kardeşlerine tek başlarına baksalar da sevapları toplasalar. Ben para vermek istemiyorum.

 • HASAN TOSUN05 Şubat 2020 13:44

  hak gelecek batıl zail olacak

 • fafa05 Şubat 2020 12:49

  Suriye'de ne yapmak iistiyoruz,Suriye'nin bütünlüğünü böyle nasıl sağlıyacağız,bu günkü bu politikayla Suriye meselesi kaç yıl sürecek ,biz buna dayanabilecek miyiz?

 • Kaçan Grup05 Şubat 2020 12:44

  bugün de estin gürledin, bu kadar laf sözü kime ne faydası var Allah bilir.

 • eeee...05 Şubat 2020 12:19

  suriyeyi suriyelilere bırakacağız işgalci değiliz.. evet.. yani ? esad mı alacak? kim alacak? abd nin ayda rusyanın yeniden inşa ettiği suriyemi o toprakları teslim alacak? yoksa biz esad karşılık başka bir suriyemi inşa edip kendi suriyemize o toprakları teslim edeceğiz..işgalci değiliz evet.. peki o toprakları kime vereceğiz ? esadı indirip yerine abd ve rusyanın kukla kurdugu yönetimleremi.. Tvlerde 7/24 suriy ekonuşulupda bu sorunun cevabını ahber kanallarından alamıyoruz. akılladaki yüzlerce soru açık oturumlarda bir türlü sorulmuyor. bir kaç mail yada tweet attım. merak ediyorum yahu. küfür etmıyorum kı? okumadılar bile bakıyorsun gucum ozgur, adım haber cnalı yayın bağlantı ekıplerımız tukıyere yok cnalı bağlntımız suriyeden onlıne bakın yok 55 bağlantı yaptık.. iyide.. soru soramıyorsun yahu, okumuyorsun bile? 7 /24 cnalı haber tvleri bunlar, amatörde deil. hayret bişi

 • Keklik05 Şubat 2020 12:17

  Esad Turkiye Cumhuriyetine karşı ne suç işledi? Halkına zulmetmekse mesele, saddam da kaddafi de sisi de iran da suudi arabistan da halkına zulmediyor, muhaliflerini öldürüp hapsediyor, Esad 'ın suçu ne? Niye türkiye ırak, iran, suudi arabistan, misirdaki muhaliflere silah desteği verip türk askerine karakol kurdur muyor?

 • Alp Arslan05 Şubat 2020 12:02

  Anlayamaz Reis... Kızılay çadırına girip bir tane kızılay çadırı görmedim diyenler. Önüdeki çadırı göremeyenler böyle büyük işleri nasıl görsünler. 

 • Türkoğlutürk 05 Şubat 2020 13:57

  Bilgi sıfır yalakalık yüz

 • Nedim05 Şubat 2020 11:54

  Allah yar ve yardımcın olsun!   Şu yazıyı okumadan şimdi malum hödükler ahlaksızca yorum  yazmaya başlarlar!  Çünkü bu itlerin gayesi münafıklık ve pisliktir!  Gidecekleri  Cehennem e de Türkiye yi  benzetmek için bunu  yaparlar.  Çünkü meşrepleri böyle!

 • pala05 Şubat 2020 14:08

  nedime bacım, sen okuyup da mı yazdın bunları?

 • Akmal seni 05 Şubat 2020 11:51

  Evet tâbi bu yüzden türkiye hep maşa olarak kullanılır ...