E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemErdoğan: TL'nin yerli yerine oturacağına inanıyorum---

Erdoğan: TL'nin yerli yerine oturacağına inanıyorum

Erdoğan: TL'nin yerli yerine oturacağına inanıyorum
07 Ağustos 2020 - 14:28 www.borsagundem.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde kıldı. Erdoğan, cuma namazının ardından önemli açıklamalarda bulunuyor.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

BEYRUT'TAKİ PATLAMA

Öncelikle Beyrut patlaması tabi neticeleri itibariyle failleri kimdir, henüz bu belirlenmiş değil. Şu anda konuyla ilgili başta Lübnan Cumhurbaşkanı ile yaptığım görüşmede ve bizim istihbarat teşkilatımızla yaptığı görüşmede henüz kimdir, hangi kuruluştur, buna benzer alınmış bir bilgi yok.

Buna benzer alınmış bir bilgi olmadığı için de bizim 'şunlar yapmıştır' dememiz de özellikle biz siyasilere yakışmaz. Ama bizler de takip ediyoruz. Oradaki kardeş Lübnan halkının, yöneticilerinin bizlere vereceği bilgileri önemle takip ediyoruz.

Tabi bu gerçekten çok ama çok büyük bir felaket. Biliyorsunuz benzerini rahmetli Hariri zamanında da yaşamıştık. Şimdi bu çok daha ileri seviyede böyle bir şey gerçekleşti. Nitrat kaynaklı olduğu söyleniyor, öbür tarafta füzelerin olduğu depolardan kaynaklı olduğu söyleniyor.

Çok açık, net olarak henüz bilgilendirmeler yapıldı diyemeyiz. Fakat işi bizler de takip ediyoruz. Ve en son Başkan Yardımcım Fuat bey ve Dışişleri Bakanım Lübnan'a ziyarette bulunup yerinde takip ediyorlar.

Daha ileri adım da biliyorsunuz bir Koca Yusuf kargo uçağımızla oraya çok çeşitli yardımları gönderdik. Bunların içerisinde askeri diyebileceğimiz birçok yardımlar var.

Ben Sayın Cumhurbaşkanına "Hastanelerimiz sizin hastanelerinizdir. Yaralıları bize nakletme noktasında her an yanınızdayız. Ambulans uçaklarımızla hastaları ülkemize taşıyabiliriz" Bu konuyu da kendilerine bildirdim. Kardeş Lübnan'ı yalnız bırakamayız. Felaketin boyutu çok çok büyük. limanın böyle bir duruma karşı karşıya kalması sıkıntıya sebep olmuştur.

Buranın yeniden inşası, ihyası kaç yılı alır bunlar da ayrı bir soru. Biz madden manen her şeyimizle Lübnan'ın Beyrut'un yanında olacağız.

YUNANİSTAN İLE MISIR ARASINDAKİ ANLAŞMA

Şimdi Yunanistan ile Mısır arasında yapılan bu anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Niye yok? Şimdi bir defa buralara baktığımız zaman özellikle Yunanistan'ın yani Libya ile ilgili olarak buradaki kıyıdaş olma konusunda bir alakası var mı? Ne işi var orada? Mısır'ın bir alakası var mı? Yok.

Biz Libya ile böyle bir anlaşmayı yaptıktan sonra bunların hepsi bunların üzerine atladılar. Şimdi bize oralardan gelen bilgiler de, "biz bunu size karşı yapmış değiliz" gibi bilgileri de bize yansıtıyorlar. Olsa da olmasa da biz şu anda Libya'yla yapmış olduğumuz anlaşmayı kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

Bizler burada özellikle deniz yetki alanlarında hiç hakkı hukuku olmayanlarla buraları görüşmeye bile gerek duymuyoruz.

Bakın Merkel benden ricada bulundu. Buradaki sondaj çalışmalarını durdurursanız benim işimi kolaylaştırırsınız dedi. Ben de, "Eğer siz Yunanistan'a diğerlerine güveniyorsanız biz 3-4 haftalığına ara veririz. Ama ben bunlara güvenmiyorum. Göreceksiniz bunlar sözünde durmayacaklar" dedim. Nitekim öyle de oldu.

Biz bu arada da Yunanistan'dan onların kendi Dışişleri Bakanı, danışmanları üçlü görüşmeler başlattılar. Almanya - Yunanistan - Türkiye arasında. Bu sözde durmayınca şimdi ne olacak? Biz sondaj çalışmalarına hemen başladık. Barbaros Hayrettin'i de görevine gönderdik. Sözlerinde durmuyorlar.

Borsa kritik seviye olan 1000 puanın altına geriledi

EKONOMİDEKİ GELİŞMELER

Bakın dünyada şu anda ekonomik gelişmeleri şöyle bir gözden geçirecek olursanız, başta Amerika olmak üzere Rusya, bunun yanında Avrupa bütün bunlara baktığımız zaman ekonomide korona virüs seyrinden sonra çok ciddi zikzakların olduğunu görürsünüz.

Burada tüm samimiyetimle, ben içerdeki düşmanları zaten gündeme getirmek istemiyorum. Bize zaten dışardakiler yetiyor. İçerdekiler de pompalama görevi ifa ediyorlar.

Çok açık samimi bir şey söylüyorum. Biz 2002 Kasım'ında göreve geldik. Göreve geldiğimiz zaman sizler de yazılı ve görsel medya olarak size söyleyeceğim rakamlara dikkat edin. 2002'de milli gelirimiz 236 milyar dolardı. Fakat 2019'da toplam milli gelirimiz 754 milyar dolara çıktı. Bakın nereden nereye. Fert başı milli gelir o zaman 3 bin 581 dolardı ve bu rakam 2019'da 9 bin 127 dolara çıktı. Bunun dışında otomobil noktasında satışlara bakalım.

Şimdi bu bir şeyi gösteriyor. Yani Türkiye bir tırmanışta. Bizim bu tırmanışımızı görmek istemeyen, gözü olup da görmek istemeyenler var. Ben belgelere dayalı konuşuyorum. Mesela sadece açılan şirket sayılarna bakıyorsunuz 30 bin 842 iken, şu anda 2017 itibariyle 85 bin 265 adet şirket açılmış.
Tabi bazı sıkıntılar yok değil. İhracat 36 milyar dolardı, şu anda 180 milyar dolar. Türkiye adeta bir uçuşun içerisinde. Ama gözü olup görmeyenler hala bu gerçekleri yansıtmaya çalışıyorlar. Biz tırmanışımızı yüksek oranda devam ettiriyoruz, ettireceğiz.

Göreve geldiğimizde hatırlayın, Türkiye'nin IMF'ye olan borcu neydi? 23,5 milyar dolardı. Mayıs 2013 ne oldu? Biz IMF'ye olan borcumuzu sıfırladık. Bizim IMF'ye borcumuz yok, sıfır. Döviz rezervine bakıyorsunuz 27,5 milyar dolardı, şu anda ise 105 milyar dolar.

Dolar düşüşe geçti, borsa toparlanıyor

BUGÜN DÜNDEN DAHA GÜÇLÜYÜZ

Yani Türkiye bu noktada dimdik ayakta. Kimse halkımızı yanıltmaya çalışmasın. Bugün dünden daha güçlüyüz. Yarın daha güçlü olacağız.

Samimiyetle bir şey söylüyorum. Türkiye'de 17 yıl önce terörle verilen mücadeleyi bir düşünün. Ve bu terörle mücadelede 17-18 yıl önce neredeydik. Bugün neredeyiz? E terörle mücadele ücretsiz yapılmıyor. Ciddi manada harcamalarımız oluyor. Savunma Sanayiinde çok ciddi harcamalar yaptık mı? Yaptık. Bizim savunma sanayinde düşünün, yerli milli de yüzde 20'yken biz bunu yüzde 70'lere çıkardık.

İHA'larla, SİHA'larla gerek içerde, gerek Suriye'nin kuzeyinde, gerek barış pınarı harekatında çok ciddi mücadeleler veriyoruz. Biz Libya'ya zevk için gitmedik. Libyalı kardeşlerimiz, özellikle Türkiye'yi davet ettiler. Ve orada da bizim kendi askerimiz var, aynı şekilde yine dost kardeşlerimiz var. Şu anda orada da bu mücadele sürüyor. Bu mücadeleyi de onurlu bir şekilde sürdürüyoruz.

Ekonomide bu söylenenlerin hepsi bir tarafa, benim Hazine ve Maliye Bakanımla ilgili sosyal medyada yaptıkları karalamalar hepsi bunlar yetişemediği üzüme koruk diyorlar. Sen ülkeye bak. Türkiye nerede, batı nerede, dünya nerede...

İşte korona virüste, biz 150'ye yakın ülkeye biz maskeden tuluma ilaçlara varıncaya kadar her şeyi gönderiyoruz. E bunlar bedelsiz olmuyor, bir şeyle olmuyor. Bunları görmüyor musunuz ya?
Böyle bir dönemde biz hastaneyi bitirdik. E bunlar neyle oluyor? Bu Türkiye'nin gücünü gösteriyor.

MUHARREM İNCE'NİN PARTİ KURACAĞI İDDİASI

Bizim içimizden birileri de gitti ayrıldı, partilerini kurdular. Bu parti kuruluşları nereye varır bilemem. Şu an sayın Muharrem beyle ilgili olarak onun da hakkıdır, eski bir siyasetçidir. O da onun doğal hakkıdır.

Kılıçdaroğlu'nun 'İnce' tavrı netleşiyor

BAHÇELİ'NİN AKŞENER'E ÇAĞRISI

Sayın Bahçeli'nin daveti ise benim yadırgadığım bir davet değildir. O da olabilecek en makul çizgide davettir. Temenni ederim ki birlik beraberliğin tesisine yönelik inşallah bir adım olabilir. Çünkü dağınıklıkta bir şey yok.

Hele hele HDP'yle terör örgütlerityle el ele olmak, milli ve yerli olarak düşündüğümüz İYİ Parti'ye hiç uygun da düşmeyebilir.

Böyle bir sıkıntının olduğu hasebiyle zaten böyle bir davet gerçekleşmiştir diye düşünüyorum.

Bahçeli’den Akşener’e ‘evine dön’ çağrısı

ABD, PKK İLE PETROL İÇİN ANLAŞTI

Sayın Trump'a da söyledim. Terör örgütlerine kaynak aktarımı yapmanız bizim bölgemizde ciddi sıkıntılara neden olabilir, bu örgütün ekonomik kaynakları nereden geliyor diye dşünüldüğünde işte kaynak belli. Siz bunlara kalkıp petrol kaynaklarından aktarıyorsunuz ve bunları güç sahibi yapıyorsunuz. Onlar da bunu nereye satıyor? O da enteresan; rejime. Kendileri de gerekli talimatı vereceklerini söylemişlerdi ama şu ana kadar gelen bir olumlu gelişme yok. Takipçisiyiz, takip edeceğiz.

Türkiye'de ekonomi sistem olarak oturmuştur. Sistem oturduğu için bazı zamanda tırmanışlar, bazen inişler... Biliyorsunuz şöyle yılbaşı itibariyle 10 liradan bahsediyorlardı. İş nerelere geldi, bulunduğumuz noktalara geldi. Bu da yerli yerine oturacak. Bütün mesele korona virüs meselesi tabi önemli. Beyrut'taki gelişmeler ortada. Bunları aşmak suretiyle ben özellikle TL'nin yerli yerine oturacağına inanıyorum. Dövizin, altının yerli yerini bulacağına inanıyorum. Bunlar gelip geçici şeyler. Bu dalgalanmalar her zaman olur. Bunu görmemiz lazım.

YENİ KISITLAMALAR OLABİLİR Mİ?

Bütün kısıtlamaların hepsi Bilim Kurulu'nun aldığı kararlara bağlı. Halkımıza sesleniyorum. Ne olur, maske, mesafe ve temizlik buna dikkat edelim. Buna dikkat edelim ki Allah göstermesin bir sıkıntı yaşamayalım. Dün itibariyle vefat 14. Mesele tabi vaka sayısının düşmesi. Bunu başarmamız lazım. Çalışıyoruz, daha çok çalışacağız sizler de bize yardımcı olmanız lazım ki bir an önce vaka sayısının düşmesini, vefat sayısının düşmesini hep beraber sağlayalım.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN CUMA NAMAZINI AYASOFYA'DA KILDI

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde, 86 yıl sonra ibadete açılmasının ardından kılınan üçüncü cuma namazı için hazırlıklar sabah saatlerinde başladı. Sultanahmet Meydanı ve Ayasofya Camii çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da öğle saatlerinde Kısıklı'daki evinden çıktı. Erdoğan, ikinci kez cuma namazını Ayasofya Camii'nde kıldı. 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (36)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • mehmet özdemir08 Ağustos 2020 13:35

  Valla ben inanmıyorum. Devlette bina, oto, personel ve özellikle yönetici israfı varken (MV+ Bürokrat)

 • Net man 07 Ağustos 2020 23:55

  Reis ne dediyse o.nokta.

 • Koala08 Ağustos 2020 05:28

  Dolar alanın eli yanar dedi ve noktayı koydu. Kodu ve oturdu

 • HÜLYA KOBALT07 Ağustos 2020 22:56

  Ben hiç zannetmiyorum.benim maaşım 2008 yılında maaşım 4.500 TL idi o zamanlar 90 gr altın alabiliyor idim şimdiki maaşım 43.200 TL yapıyor şimdi 8.200 TL maaş alırıyorum fakat 17 gr altın alabiliyorum.Ak partinin başarısı bu.alım güçüm resmen bitmiş arkadaşlar.bunlar değil ya hangi siyasetci gelirse gelsin hepside aynı.hepside laf cambazı olup ipte yürütüyorlar.

 • vatandaş07 Ağustos 2020 20:56

  milletin halkın battıkdan sonramı

 • Ceycey07 Ağustos 2020 18:35

  Ayasofyada kildinda noldu tribunlere oynamaktan baska bildigin yok

 • FENER07 Ağustos 2020 17:09

  Reisim sana hep inandık ,inanıyoruz.

 • K207 Ağustos 2020 16:27

  kendi adına konuş............onlar ümmet diyor.....

 • AHMET ÖZBİR07 Ağustos 2020 16:18

  REİS'im Türk Milleti seninle. İçimizdeki bazı DÜŞMANLAR dövizle T.C. Devleti'ni hizaya getireceklerini sanıyorlar. O kahpeler bilsinler ki biz vatan için dövizi şutlarız, zarar dahi etsek dönüp bakmayız, TÜRK LİRASI'NA YATIRIM YAPAR, DEVLETİMİZİN YANINDA OLURUZ. Bize Türk evladı derler, beş kuruş menfaat için satanlar bizden değillerdir.

 • HÜLYA KOBALT07 Ağustos 2020 23:00

  Haydi be ordan ben 2008 de 4.500 TL maaş alıyor 90 gr altın alıyor idim şimdi 8.200 TL maaş alıyorum 17 gr altın alıyorum.eğer ki değer kayıpları olmasa idi şimdiki maaşım 43,200 TL idi.bunların hepsi aynı laf çambazı sen nediyorsun.

 • Mualifff07 Ağustos 2020 18:44

  La kardasim bi sus yalakaligin luzumu yok saf Yandaşa dolarla is garentili ihale sana 3ün 1

 • Vatandaş07 Ağustos 2020 16:43

  O yüzden bütün devlet ihalelerini döviz üzerinden garantili yapıyoruz 😂

 • ZELİHA KARAKAŞLI07 Ağustos 2020 16:15

  bana pek inandırıcı gelmiyor.çünkü yabancı sürekli mal satıyor hisse senedi satışı bitmeden döviz asla düşmez.artı bir de abd ve ab fonları sürekli satış talimatı almışlar gibi satış yapıyorlar.ben yine altın ve dövizdeyim.

 • EKRİST07 Ağustos 2020 16:04

  ben işiniz çok zor dövz ve altından alınan % 1 komisyon kalmaz ise işiniz zor.döviz ve altın yastık altına ile kayıt dışına kaçtı gözünüz aydın olsun.

 • HÜLYA KOBALT07 Ağustos 2020 15:55

  eylül ayından itibaren olabilir.önceden bir şey beklemiyorum.

 • Ww07 Ağustos 2020 15:34

  Demekki neymis insallahla masallahla olmuyormus , el salla baikim ordan

 • Haha07 Ağustos 2020 15:32

  Bende senin gidecegine inaniyorum, miras yedi seni

 • Nedim07 Ağustos 2020 17:44

  Senin gibi mallara kalsa şu anda Türkiye çoktan Afrika Cumhuriyetine dönmüştü.

 • GÜÇLÜ TÜRKİYE07 Ağustos 2020 15:27

  BİZİ TEĞET GEÇECEK,İÇİNDEKİ BULUNDUĞUMUZ DÖNEM DOLAR ALMA DEĞİL BOZDURME ZAMANI,DOLAR DOLSA NE OLUR DOLMASA NEOLUR,SUSTURAMIYACAKLAR EZANLARIMIZI,BİZ YİNE BOZACAĞIZ BU OYUNLARI,HEP BU FAİZ LOBİLERİ,HEP BU DIŞ GÜÇLER ,ONLARIN DOLARI VARSA BİZİM İMANIMIZ VAR,BU BAŞKANLIK SİSTEMİ BİZDE OLDUĞU SÜRECE DURDURAMIYACAKLAR UÇUŞA GEÇECEĞİZ.

 • EKRİST07 Ağustos 2020 15:23

  hep inandım hep de zarar ettim.bu sefer sağlam yerde duruyorum.

 • Peynir gemisi07 Ağustos 2020 17:46

  Zoru görünce kaçan dediğin siyasetçi parayı vurmuş onlara birşey olmuyor ki olan bize oluyor. Sen bu ülkede kaç tane yüce divanda ceza alan siyasi gördün ?

 • MİLLET07 Ağustos 2020 15:48

  Bize zoru görünce kaçan lazım değil zaten gidin imf ye elpençe duranlarla yaşayın.

 • Güle Güle07 Ağustos 2020 15:28

  Al benden de o kadar bize 3.5 liradan dolar sattırdılar o gün bu gün yolumuz ayrıldı.

 • Faiz lobisi07 Ağustos 2020 15:19

  Tam dolar düşerken borsa da çıkarken konuşma yapması ne iyi oldu

 • ZELİHA KARAKAŞLI07 Ağustos 2020 15:18

  buralarda döviz oturur fakat altın kısa küçük düzeltmeden sonra kaldığı yerden devam eder.borsa şu aşamada oldukca riskli.

 • Ben bilmem07 Ağustos 2020 15:05

  Reis benden çok daha iyi bilir ama ben nedense düzeltme sonrası yeniden dövizin yukarı yönlü olacağına inanıyorum. Bir de son birkaç günlük yabancı hisse al sat durumuna bakmam lazım.

 • Yorum07 Ağustos 2020 15:03

  Bu zik zağ lar hiç gelişmiş güçlü devletlerin ekonomisinde olmuyor nedense hep döviz sıkıntısı yaşayan hep cari açık veren ekonomilerde oluyor bizde onlardan biriyiz hiç grafiklere barlara bakmadan söyliyebilirim usd ve euro karşısında pandemi den sonra en çok değer kaybeden paralar arasında ilk 5 teyizdir cds ler 500 ün üstünde buralar tarihi zirveler haber vereyim dedim

 • Oturak07 Ağustos 2020 15:01

  Oturdu oturdu

 • K207 Ağustos 2020 15:00

  geçmişteki c.b. /bsb olarak halka karşı yaptığınız açıklamalara bakarak yok hükmünde sayıyorum siz ve partinizin 1 kelimesine dahi inanmıyorum / karşığı yalancılıktır.....ya şöyle derseniz videoları mevcuttur her yerde.....allah halkına yalan söyleyen ler den korusun .....lanet gibi yapışsın

 • Ahmak group sizi 07 Ağustos 2020 14:57

  Tamam erdoğan halletmiş işi ayasofya da bir dua işlem tamam 🤣🤣🤣

 • turan07 Ağustos 2020 14:56

  her söylenende bir üst kademeye gidiyor nasıl yani her vaat verildiğinden dolar altın euro uçuyor artık enayiliğinde bir sonu var bittim artık yeter

 • Keklik07 Ağustos 2020 14:56

  Peki ya işsizlik? Yolsuzluk? Ahlaksızlık?

 • ALP07 Ağustos 2020 14:55

  Reis biz sana inanıyoruz Allah için ölümüne arkandayız. Bu girimleride boşa çıkacak. Benim dedem 1892 yaşında doğmuş 2001 de 108 yaşında vefat etti. En yoksul zamanları görmüş çok yaprak yemişler çok aç yaşamışlar. O günleri yaşayanların torunları bu varlık zamanında içimizdeki hıyanet tayfası gibi seni satmaz. Bu ülkeyi sen dirilttin çoklarının bişesi yoktu düne kadar. Avrupanın dediğini yapmadığından dolayı bunlar. Dün lübnanı avladılar bugun türkiyeye askeri bir müdahale yapılamayacağını bildiklerinden ekonomik saldırılıyor. Ne olursa olsun Akdenizdeki yüklü miktardaki gazdan geri adım atmayacağız. Avrupadaki yamyam ülkelerden başkası kendi mefaatine adım atarsa her sahada önünü kesmeye çalışırlar o emperyal köpekler. İçimizdeki millet akıllı ve birlik olmalı bugunun 3 kuruş dolar için yarının büyük menfaatleri terk edilmemeli eskiden olduğu gibi...!

 • Laf07 Ağustos 2020 16:10

  Geçin bunları artık, dedesi yaprak yemismis. 108 yasına kadar yaprak yiyerek iyi gelmiş...Ülkenin varlıkları birbir satıldı, arap ülkelerindeki krallar gibi yaşamaya başladılar. Sende deden gibi ol git yaprak çimen ye...

 • bu dünyadan biri07 Ağustos 2020 14:51

  Müthiş ekonomi yorumu:) Demek artık kriz teğet geçmiyor.

 • kılıç4207 Ağustos 2020 14:49

  sadece siz inanıyorsunuz ama toplum inanmaz hale geldi.