E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemErdoğan: Konut satışlarında, otomotiv sektöründe ciddi bir patlama var---

Erdoğan: Konut satışlarında, otomotiv sektöründe ciddi bir patlama var

Erdoğan: Konut satışlarında, otomotiv sektöründe ciddi bir patlama var
04 Temmuz 2020 - 17:50 www.borsagundem.com

Ataşehir Hizmet Binası Açılış Töreni'nde konuşan Erdoğan,"Faizlerdeki düşüş otomobilden konuta tüm piyasalarda belirgin bir canlanmayı beraberinde getirdi. Şu anda konut satışlarında, otomotiv sektöründe ciddi bir patlama var" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu - Gelir İdaresi Başkanlığı Ataşehir Hizmet Binası Açılış Töreni’nde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"KORONA VİRÜS SALGINI SONRASI İSTANBUL'UN DA CAZİBESİ ARTACAKTIR"

"Aziz milletim, Hazine ve Maliye Bakanlığımızın kıymetli mensupları, değerli misafirler sizleri en kalbi duygularımı selamlıyorum. Ataşehir Hizmet Binası'nın ülkemize, şehrimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bünyesinde vergi denetim kurulu başkanlığı, mali suçları araştırma kurulu gibi birimlerin yer aldığı bu eserin ülkemize kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Dünya ekonomisinin en önemli merkezlerinden biri olan İstanbul'un açılışını yaptığımız bu bina ile konumunu daha da pekiştireceğine inanıyorum. Koronavirüs salgını sonrası İstanbul'un da cazibesi artacaktır. Vergi mekanizmalarının etkin ve hızlı işletilmesi, öngörülebilirliğin temel şartıdır.

Türkiye'nin tüm kurum ve kuruluşlarıyla bir hukuk devleti olduğunu bu alanda göstermekte kararlıyız. Ülkemize yönelik çifte standartları, iki yüzlü tutumları, ön yargılı yaklaşımları hukuk niteliğini güçlendirerek sağlayabiliriz.

"TÜRKİYE'NİN OLUMLU YÖNDE AYRIŞACAĞINA İNANIYORUZ"

Büyüme rakamları başta olmak üzere pek çok konuda ülkemizle ilgili tahminlerin hep fiili gerçekleşmelerin geride kalması, potansiyelimizin zenginliği sayesindedir.

Salgının dünya ekonomisinde küçülmeye yol açtığı dönemde Türkiye'nin olumlu yönde ayrışacağına inanıyoruz. Nitekim açıklanan her veri bu iddiamızı teyit ediyor.

Ülkemizin çok büyük bir sıçrama sürecinde olduğunu yavaş yavaş herkes kabul etmeye başladı.

Ekonomide kurulan tuzakları birer birer bozarak yolumuza devam ediyoruz.

Salgın dönemi çalışmalarımızın karşılığının görülmesini sadece birkaç ay öteledi. Bu süreçte sanayicimizden esnaf ve sanatkarımıza, çalışanlarımıza kadar toplumun her kesiminin yanında olduk.

Doğrudan milletimizin cebine aktardığımız kaynak tutarı 24 milyar lirayı geçti.

"BİR KAYBEDERSEK ONLARIN KAYBI 5 OLACAKTIR, 10 OLACAKTIR"

Son olarak özellikle salgın kaynaklı bu kısa gecikme dışında, ekonomi programımızı aynı kararlılıkta uygulamayı sürdürüyoruz.

Daha salgın dönemi bitmeden dünyanın dört bir yanından alternatif üretim için ülkemizdeki firmalarla temasa geçilmeye başlandı. Devlet olarak girişimcilerimizin, iş dünyamızın dinamizmini destekliyoruz.

Türkiye'nin salgın sürecinden sağlıktan üretime kadar her alanda böylesine güçlü şekilde çıkması hemen birilerini rahatsız etti.

AB'nin ekonomiden demokrasiye, şeffaflıktan altyapıya hiçbir alanda esamesi okunmayacak ülkelere kapıları açarken Türkiye'yi dışarda bırakması bu rahatsızlığın işaretidir. Ama ne yaparsa yapsınlar Türkiye'nin hedeflerine ulaşmasına engel olamayacaklar.

Biz bir kaybedersek onların kaybı 5 olacaktır, 10 olacaktır.

"KONUT SATIŞINDA, OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE CİDDİ BİR PATLAMA VAR"

Özellikle turizmde, Türkiye'nin sağlık dahil her alanda verebileceği hizmetlerle yarışabilecek bir başka millet tanımıyoruz.

Mesela İngiltere; Türkiye'yi karantinadan muaf tutarak attığı olumlu adımla her iki ülkenin kazanacağı bir iklim oluşturdu.

Sadece haziran ayında 1421 yeni sanayi işletmesi kuruldu. Bu sayı geçen senenin aynı döneminde göre yüzde 91 daha fazladır. Çalışmaya hızla, kararlılıkla devam ediyoruz. Hem ülkemizde OSB sayısı 827'ye ulaştı hem de bu imkana ulaşmayan ilimiz kalmadı.

129 bin vatandaşımıza yeni iş alanı ortaya çıkacak. İhracatımız bir önceki aya göre yüzde 35, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,8 artmıştır. Üstelik bu başarıları salgının tüm hızıyla sürdüğü bir dönemde elde ettik.

Enflasyonu 2018 Ekim'indeki yüzde 25 seviyesinden yüzde 11,8 düzeyine geriletmiştik. Şu anda da yıllık yüzde 12,6 olan enflasyonu en kısa sürede tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız.

Faizlerdeki düşüş otomobilden konuta tüm piyasalarda belirgin bir canlanmayı beraberinde getirdi. Şu anda konut satışlarında ciddi bir patlama var. Otomotiv sektöründe ciddi bir patlama var.

Ben inanıyorum ki bu Kovid-19 belası olmasaydı bu salon tıklım tıklım dolacaktı.

Az önce Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nin açılışını yaptık, yine sembolikti tabi. Böyle bir şey olmasaydı orada da binler bir araya gelecekti. Böyle bir hastane Anadolu yakamız için bambaşka bir gösterge sebebiydi. Kısa bir süre önce malum Sancaktepe'de 1008 odalı yine bir hastane açılışı yaptık. Burada da sembolik tören yaptık. Bunlar ardı ardına devam ediyor.

"TÜRKİYE DÜŞMANLARINI BİRER BİRER TEPELEYEREK BUGÜNLERE KADAR GELDİK"

Dün Konya sulama tesislerinin birinci etabının hamd olsun bir temel atma, bir diğer taraftan açılışını yaptık. Ama yine maalesef sembolik yaptık. Ama sular şırıl şırıl akıyordu. Ve 'su medeniyettir' anlayışımızı Konya'nın o kurak ovalarında sulamayla hayata geçirdik.

Kuran-ı Kerim'de insan için ancak çalıştığının karşılığı vardır buyruluyor. 83 milyon kendi işimize sımsıkı çalışacağız ki hedeflerimize ulaşabilelim.

Geçmişte bu milleti ya birbirine düşürerek, ya siyasi ve ekonomik krizlerle oyalayarak ya terörle boğarak önüne gelen fırsatları engellemişlerdi. İnşallah bu defa başaramayacaklar.

Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar Türkiye'nin şahlanışını durduramayacaklar.

Bu güzel tabloyu bozmak için pek çok teşebbüste bulundular. Sokakları karıştırmaktan darbe teşebbüsüne, ekonomimize tuzak kurmaya kadar her yolu denediler. Milletimiz son 7 yıldır yapılan tüm hamleleri boşa çıkardı. Biz de Türkiye düşmanlarını birer birer tepeleyerek bugünlere kadar geldik.

"FİNANS MERKEZİ OLARAK İLAN ETTİĞİM ZAMAN BİRİLERİ BUNA İNANMAMIŞTI"

Ülkemizi 2023'e sağ salim ulaştırdığımızda artık Türkiye'yi durdurulamaz bir güç haline getirmiş olacağız. Yeter ki ezanımızda, bayrağımızda, vatanımızda, devletimizde sembolleşen değerlerimizden taviz vermeyelim. Yeter ki 'kim var' diye seslenildiğinde sağına soluna bakmadan 'ben varım' diyebilecek bir gençlik yetiştirebilelim. Emin olun gerisi çok kolay.

Ta Başbakanlık döneminde finans merkezi olarak ilan ettiğim zaman birileri buna inanmamıştı. Tabi çok zaman kaybettik. İstanbul Finans Merkezi'nin ilk tamamlanmış merkezini açıyoruz. Ardından da Merkez Bankası'ndan Ziraat Bankası'na diğer bankalara varıncaya kadar hepsi yükseliyorlar. Bunlar bittiği anda bu bölge dünyada nadide bir finans merkezi olarak dünyaya göz kırpacak. Burası çok ciddi bir çekim alanı haline gelecek.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (20)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • cengizkaman07 Temmuz 2020 11:16

  ülkeme vatanıma milletime hayırlı olsun inş 

 • AHMET ÖZBİR05 Temmuz 2020 16:08

  REİS'im dümende sen oldukça her alanda PATLAMA, SIÇRAMA ve de KÜRESEL GÜÇ olmada hep önde olacağız, YERYÜZÜ HAYDUTLARINI ÇILDIRTACAĞIZ. Vatan sana hasta, HAİNLER YASTA!.. FETÖ-PKK OLACAK İMHA.

 • barış05 Temmuz 2020 14:56

  otomobil aldığınızda, hiç aracı kullanmasanız bile, yılda ödeyeceğiniz miktar  MTV + trafik sigortası + kasko+ TÜV + eksoz muayenesi =  3500 tl ,kullanmaya başlarsanız bunun üstüne benzin parası aylık 500 tl ekleyin

 • !!!!05 Temmuz 2020 13:47

  İstanbul finans gerçekleşsin, HALKGYO 20-30 lara gelsin OYUM ERDOĞAN A

 • Devran05 Temmuz 2020 12:26

  Bir de olumsuz yönünden baksana Erdoğan. Hayatı rayından çıkardın, külüstür arabaya 30 diyorlar; asıl bu millet de sorun, neden kredi çekersin ki, krediden kazandığını öbür taraftan satıcı malına koydu zaten, ey tüketici, sen neyin derdindesin ?  8-)  

 • tolga 05 Temmuz 2020 12:11

  Nediyelim hayat pahalıgı  ile  övünen bir başkanımız varken  diyecek bişey yok  Rabbim büyük  bizlerde artık vakti gelince geregini yaparız

 • Buffet05 Temmuz 2020 11:58

  Kamu bankalarına parayı basıp koyuyorlar.kredi oranlarını aşağıya çekip mütahitlere 1 lira edecek evleri 2 liraya sattırıyorlar. adına ekonomi diyorlar.sonra krizde bedeli millet ödüyor.markette herşey yüzde yüz zam enflasyonu yüzde 5.75 de .göster .hadi millet sihirbazlığa devam.Bu kafayla biz daha çok bedel öderiz.

 • ismail midiliç 05 Temmuz 2020 00:46

  Bommm patlıda 20 yıllık daire 200 tlden 400 tl  10 tl şahin marka otomobil 30 bommm uçdukkkk

 • Gerçek Bu04 Temmuz 2020 23:23

  Bizi gidi faizciler bizi olduk artık.

 • Yorum04 Temmuz 2020 23:20

  Mesela peuogeot ta son gelen zamdan bahsedelim liste fiyatı3008 için konuşuyorum en düşük kanpanyalı fiyatı 266 000 iken şu an kanpanya fiyatı 296 TL bu zamm iki gin önce geldi bu aracın sene başı fiyatı 170 lerdedi şimdi temmuz ayı 7 ay sonraki fiyatı 300 000 lerde sene sonunda ne olur allah bilir sn cumhur başkanım gerekirse bu böyle fahiş fiyat artışı araçları yurt içine sokmayınız vazgeçti araç almaktan insanları aptal yerine koyuyorlar maalesef ayrıca araçtan bir yakınım aldı 20 gün önce benzin tüketim verileri acayip yanlış test edilsin insanlar kandırılmasın şehir içinde 7/100 yakıyor ama resmi sitesinde 1.5 motor dizel için 4.7 yakar diyor bagaj varken klima açıkken felan ama hiç öyle değil

 • İtri04 Temmuz 2020 22:07

  Enflasyonunun yüksek olduğu yerde, insanlar değer kaybeden tl yerine ev ve araba alır. Dolar ve altın alımına da vergi geldiği için

 • madcow04 Temmuz 2020 20:59

  gülesim geldi valla haberi görünce evet doğru patlama var ama fiyatlarda enflasyonda :)) kimsenin hiçbir şeye güveni kalmamasından malesef

 • Erdinç askı aydın04 Temmuz 2020 20:30

  Çiftçi borçları ertelensin ayıp oluyor Mayıs Haziran ertelendi Temmuz neden ertelenmiyor büyük haksızlık var sn RTE bilginize

 • Batıkborsacı04 Temmuz 2020 19:49

  Vatandaşa faizle para dağıtıp borçlandırıyorsunuz! Kazanmadığı parayı harcatıp batağa çekiyorsunuz sonrada büyüyoruz uçuyoruz batı bizi kıskanıyor! Modern bir kölelikten başka birşey değil!

 • mantık05 Temmuz 2020 12:03

  Alma!  Ağzına zorla para mı tıkıyorlar.

 • Okie Dokie04 Temmuz 2020 19:33

  Patlama konut ve otomobil satışlarında değil, asıl patlama konut ve otomobil fiyatlarında reyizim. Sayende elimde olan ne kadar lüks villa ve lüks cipim varsa vatandaşa %100 kar ile yedirdim. Tanrı bizi kutsasın. Amen.

 • DOĞRU05 Temmuz 2020 09:14

  yorum süper anlayana...

 • Osmanlı 04 Temmuz 2020 19:15

  Muhteşemsin Reis, Ekonomiyi muheşem yönetiyorsun! Patlattın otomotif ve konut sektörünü yine!

 • :))04 Temmuz 2020 19:13

  Hani faiz haramdi padusahim

 • Bora genç 04 Temmuz 2020 18:13

  Memura ve emekliye %50 zammı geldi. Eyt mi çıktı?? Yoksa... Varmı güzel haberler...