E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaEnflasyonu düşürecek 2 acı ilaç---

Enflasyonu düşürecek 2 acı ilaç

Enflasyonu düşürecek 2 acı ilaç
25 Mayıs 2022 - 10:19 www.borsagundem.com

Milyarder yatırımcı Bill Ackman enflasyonu düşürebilmek iki yol olduğunu belirtiyor. Ackman’a göre, enflasyona sebep olan talebi azaltmak için ya FED sıkılaştırma politikalarını daha da agresifleştirecek ya da borsalar çökecek.

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Milyarder hedge fon yöneticisi Bill Ackman, kalıcı hale gelen enflasyonun ancak ABD Merkez Bankası’nın (FED) daha agresif davranması veya piyasa satışlarının tam bir çöküşe dönüşmesi durumunda düşebileceğini söyledi.

Ackman konuyla ilgili paylaştığı Twitter mesajında, “Ekonomide bir çöküşü harekete geçirecek ve talebi yok edecek derecede, FED'in faiz oranlarını agresif bir şekilde yükseltmediği veya borsalar çökmediği sürece enflasyonda önemli bir düşüş beklentisi yoktur” dedi.

Ünlü varlık yönetimi şirketi Pershing Square’in hedge fonu yöneticisi, 2022 yılında borsalarda görülen düşüşleri, son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon karşısında FED’in yeteneklerine dair yatırımcılardaki güven eksikliğine bağladı. Ackman, “Bugünün şiddetli enflasyonunu durdurmanın tek yolu, agresif parasal sıkılaştırma veya ekonomide görülecek bir çöküştür" dedi.

Borsagundem.comun derlediği bilgilere göre ABD Merkez Bankası'nın enflasyonu kontrol altına almak için uyguladığı sıkılaştırma önlemleri piyasalarda resesyon korkularını körüklüyor. Borsa uzmanları küresel piyasalarda görülen düşüşleri büyük oranda merkez bankalarının para politikalarında görülen bu keskin değişime bağlıyor. FED bu ayın başlarında gösterge faiz oranını yarım puan artırdı ve bu şimdiye kadarki en agresif adımını gerçekleştirdi. S&P 500 Endeksi ise 2022'de yaklaşık %18 düştü. Endeks geçtiğimiz Cuma günü kısa bir süre de olsa ayı piyasası topraklarına girdi.

CNBC’nin haberine göre Ackman FED’in enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını artırması halinde yatırımcıların merkez bankasını takdir edeceğine inanıyor. Borsa uzmanı, “Yatırımcılar kontrolden çıkan enflasyon günlerinin sona erdiğine emin olduklarında borsalar yükselecektir. Umarız FED doğru yapar” dedi.

Hedge fon yöneticisi, FED’in faiz oranlarını derhal nötr seviyeye yükseltmesi gerektiğini ve "enflasyon cini şişeye geri dönene kadar" borçlanma maliyetlerini artırmaya devam etmeyi taahhüt ederek ciddiyetini göstermesi gerektiğini söyledi.

FED, önümüzdeki birkaç toplantısında da 50 baz puanlık faiz artışlarının muhtemel olduğunu belirtiyor. Bankanın şu anki faiz oranı %0,75-%1 aralığında. Faiz kararını belirleyen ABD Federal Açık Piyasa Komitesi bir sonraki toplantısını 14-15 Haziran'da yapacak.

Piyasalar Fed'in toplantı tutanaklarına odaklandı

 

Piyasalarda 'enflasyon ve Fed' korkusu azalmakta mı?

 

Yüksek enflasyon ortamında hangi yatırım güvenli?

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Zek25 Mayıs 2022 22:00

  Evet abd faizi düşürsün NATO üyeleri batsın yalvarsın he

 • KERİM25 Mayıs 2022 15:06

  VERGİLER VE FAİZLER ACİLEN ARTIRILMALI.SIKILAŞTIRMA MESAJLARI BOLCA VERİLMELİ..

 • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ25 Mayıs 2022 14:45

  bencede borsalar çökse daha iyi nasıl olsa nakte geçtik.13 yılda abd borsa 11 kat dolar bazında yükseldi büyük bir balon var borsalarda yazın patlayacak .

 • token25 Mayıs 2022 18:46

  sen nakite gectin diye borsa balon oluyor öyle mi

 • KILIÇ25 Mayıs 2022 13:31

  yönetemiyor kıvırıtıyor dünya benden ibaret ben ekenomistim diyor batsın senin ekenomistligin batırdın ülkeyi.

 • Üretim25 Mayıs 2022 10:43

  Maliye Politikası, Finans araçlarına Tahvil, V.Mevduat, KKM, Döviz, Altın gelirlerinden tüzel kişi hesaplarından %40 gerçek kişi hesaplarından %30 enflasyon  vergisi almalı, Ay nı zamanda Üretim ve hizmet yapan tüm vergi oranlarında indirim, Halka açık ve kar dağıtan şirketlere teşvik vergi vb. indirimler getirmeli. Para üretime kaysın enflasyon düşüşe geçsin