E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaEnflasyon uzun süre düşük seyredecek---

Enflasyon uzun süre düşük seyredecek

Enflasyon uzun süre düşük seyredecek
08 Mayıs 2014 - 15:38 www.borsagundem.com

AMB Mario Draghi, Euro Bölgesi'nde toparlanmanın ılımlı bir şekilde devam ettiğini açıkladı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, faizin yüzde 0,25’te sabit tutulması kararının ardından basın toplantısı düzenledi. Enflasyonun uzunca bir süre düşük seyrettikten sonra kademeli olarak yukarı hareket etmesini beklediklerini belirten Draghi şöyle devam etti: “AMB gevşek para politikasını sürdürmeye kararlı, gerekirse hızlı adım atabilir. Faizlerin uzunca bir süre daha mevcut ya da daha düşük seviyede kalmasını bekliyoruz. Uzun süreli düşük enflasyon riski karşısında alışılagelmiş dışındaki enstrümanlar dahil tüm araçları kullanmakta fikir birliğindeyiz. Ekonomik görünüm üzerindeki riskler aşağı yönlü, jeopolitik riskler görünümü negatif etkileme potansiyeline sahip. Yıllık enflasyonun 2016 sonunda hedef düzeye doğru yükselmeden önce mevcut seviyelerde kalmasını bekliyoruz.

HAZİRAN'DA ADIM ATILABİLİR

Enflasyon düşükken döviz kurunun güçlenmesinin ciddi bir endişe nedeni olduğuna dikkat çeken Draghi, “Bugünkü toplantımızda ele alınanlar Haziran toplantısını hakkında önceden bir fikir verebilir” diye konuştu. Draghi, AMB yönetim kurulunun düşük enflasyonun çok uzun sürmesine razı olmadığını kaydetti. Draghi, “Yönetim kurulu bir sonraki toplantıda adım atmak konusunda kendine güveniyor; adım atmadan önce enflasyon tahminlerini görmek istiyor. AMB yönetim kurulunda enflasyon için öngörülen seyrin tatmin edici olmadığı konusunda görüş birliği var” ifadelerini kullandı.

EURO 2,5 YILIN ZİRVESİNDEN DÖNDÜ

Draghi’nin açıklamaları sırasında Euro, dolar karşısında 1,3992 ile Kasım 2011’den bu yana en yüksek düzeye çıktı. Ancak parite yeni bir adım atılabileceği sinyaliyle yeniden 1,39'un altına indi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)