E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaEnflasyon Raporu öncesi piyasalarda son durum---

Enflasyon Raporu öncesi piyasalarda son durum

Enflasyon Raporu öncesi piyasalarda son durum
27 Ekim 2020 - 12:34 www.borsagundem.com

TCMB Başkanı Uysal (yarın) 28 Ekim'de 2020 yılının son enflasyon raporunu açıklayacak. Önceki rapordan bu yana kurda ciddi düzeyde bir artış yaşandı. Enflasyon yatay seyrederken, beklentiler ise bozulma gösterdi.

Son günlerde dolar/TL tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesi ile yurt içi piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal'ın yılın son enflasyon raporunda vereceği mesajlara odaklandı.

TCMB Başkanı Uysal yılın son enflasyon raporu sunumu (yarın) 28 Ekim'de yapacak.

Temmuz'da yapılan enflasyon raporu sunumunda bankanın 2020 için enflasyon beklentisi yüzde 8,9'a çıkarılmıştı. 2021 yılına ilişkin enflasyon beklentisi ise yüzde 8,5 olarak açıklanmıştı. Uysal sunumunda yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha da belirginleşeceği vurgusunu yapmıştı.

Bir önceki enflasyon raporundan bu yana geçen dönemde kurda artış görülürken, enflasyon beklentileri de bozuldu. İşte yılın son enflasyon raporu öncesinde bilmeniz gerekenler

Döviz kurlarında yükseliş hızlandı

Önceki enflasyon raporundan bu yana Türk Lirası'nın dolar karşısındaki değer kaybı hız kazandı. Temmuz ayının sonundan bu yana dolar/TL kuru küresel piyasalardaki fiyatlamalar ve jeopolitik gelişmelerin etkisiyle yükseliş ivmesine girdi. Ekim ayının sonunda kurda artış hızlanırken, dolar/TL kuru 8 seviyesini de aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Enflasyon yatay seyrediyor

Kurda artış hızlanırken Temmuz ayı sonrasında tüketici fiyat endeksindeki yıllık artışın yatay bir seyir izlediği görüldü. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre Temmuz ayında yıllık enflasyon yüzde 11,76 olurken, Ağustos ve Eylül aylarında sırasıyla yüzde 11,77 ve yüzde 11,75 olarak gerçekleşti.

Yıl sonu enflasyon beklentileri bozuluyor

Enflasyonda yatay seyir görülürken enflasyon beklentilerinin ise bozulduğu görülüyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın düzenlendiği ve piyasa beklentilerini yansıtan beklenti anketinde Temmuz'da yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 10,22 olurken, Ekim ayındaki ankette bu beklenti yüzde 11,76'ya çıktı.

Göreve geldikten sonra ilk faiz artışı

Temmuz ayında yayınlanan enflasyon raporu öncesinde para politikasında faiz indirimleri patikası izlenirken, bu dönemden sonra para politikasında farklı yönde kararlar alındı. Eylül ayında Merkez Bankası politika faizini 2 yılın ardından artırdı. Banka politika faizini 200 baz puan artışla yüzde 10,25'e çekti. Ekim ayında ise banka politika faizini sabit tutarken, likidite sıkılaştırma adımlarının üst sınırını belirleyen geç likidite penceresini 150 baz puan artışla yüzde 14,75'e çıkardı. Bu hamlelerin etkisiyle ağırlıklı fonlama maliyeti yüzde 13 sınırına dayandı.

TCMB ihalesinde faiz oranı 14.75 oldu

Kamuda kemer sıkma dönemi başlıyor

Borsa, negatif gündemde yön bulmakta zorlanıyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Halil28 Ekim 2020 07:16

  Zamanında yapılmayan küçük miktardaki faiz artışı daha sonra çok pahalıya mal oluyor.Budurumu Erdem Başcı döneminde gördük.T.C Merkezbankasini yönetmek bilgi ve ciddiyet ister.Yapilan hataların cezasını artık biz çekmek istemiyoruz.Beceriksiz ve liyakatsiz olanlar artık böyle kurumların başında olmamalı.Piyasayi asla yenemezsin.Dolar 7800 Den 8150 ye cıktı.Yaptigin hatanın Turkiyeye maliyetini de o toplantıda açıklasana millet gerçekleri öğrensin..

 • RİZE li mulivbjk27 Ekim 2020 22:06

  yazıklar olsun , yazıklar olsun , KULA KULLUK EDENE  YAZIKLAR OLSUN....ne güzel bir şarkı yazmışsın ORHAN BABA.... haydi millet bahçelerine lay lala lala....

 • BORSACI27 Ekim 2020 20:32

   BASIN ÖNÜNE ÇIKIP NE KONUŞACAGINI ÇOK MERAK EDİYORUM .DÖVİZE BAKIYORSUN TAHMİN EDİYORUM UÇURDUN .

 • Piyasa27 Ekim 2020 16:26

  Piyasa mi kaldı ,piyasanın içine etti başkan efendi

 • Coskun27 Ekim 2020 23:12

  Bunlar piskin insanlar konusurlar

 • amanin amanin27 Ekim 2020 15:11

  Enflasyonu boşverin. Alıyorum her gün askıdan iki ekmek, keyfim gıcır...ohhh missss....

 • Afiyet olsun 27 Ekim 2020 18:44

  Hocam, üstüne keyif çayı içmeyi unutma::)))

 • Pala27 Ekim 2020 14:05

  Enflasyon eksi çıkar, üzmeyin başkanı