E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemEnerjide kuraklık sorunu: Hem su hem elektrik---

Enerjide kuraklık sorunu: Hem su hem elektrik

Enerjide kuraklık sorunu: Hem su hem elektrik
15 Temmuz 2021 - 08:42 www.borsagundem.com

Meteorolojik kuraklık nedeniyle hidro enerji üretiminin azaldığına dikkat çeken uzmanlar, önümüzdeki dönemde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere, hem içme hem de kullanma suyundaki enerji maliyetinde ciddi sıkıntılar yaşanacağını belirtiyor.

DSİ eski Daire Başkan Yardımcısı ve Su Politikaları Uzmanı Dursun Yıldız, kuraklığa bağlı olarak ortaya çıkacak yeni risklerin başında enerji maliyetleri olacağını belirtti.

Yıldız, yaptığı açıklamada, günümüzde enerji üretiminin su yoğun, su yönetiminin de enerji yoğun hale geldiğine dikkat çekerken, rüzgar enerjisi hariç tüm elektrik enerjisi üretim sistemlerinin suya ihtiyaç duyduğunu belirtti. Kurak dönemlerin bu nedenler enerjiyi doğrudan etkilediğini söylerken, sözlerine şu şekilde devam etti:

Bütün enerji planlarında yenilenebilir enerjiyi öne çıkartmalıyız. Aynı zamanda enerji ihtiyacı düşük proje alternatiflerini tercih etmeliyiz.

Ankara’da kuraklık enerji maliyetinin buharlaşmayı arttırdığını belirten Yıldız, “Ankara ve İstanbul, 1.5 yıldır su temini yüksek enerji maliyeti kıskacına girdi. Artan enerji maliyetleri Ankara’da suya zammı getirdi. 2020 yılında Ankara’nın su temini barajlarında 33 milyon metreküp su buharlaşma ile kayboldu. Melen Barajı’nın tamamlanamayışı İSKİ’nin enerji maliyetini çok arttırdı. İstanbul’da her gün Ankara’ya verilen  kadar su,  292 metreye basılarak 130 kilometrelik hat ile Asya’dan Avrupa’ya iletiliyor. Basınçlı sulama sistemlerine planlı bir geçişe ihtiyacımız var” diye konuştu.(Mert İnan/Milliyet)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Vay dunya vay17 Temmuz 2021 16:01

    Bu insanlar böyle olursa ALLAH BOYLE DERS VERIR ISTE. HZ YUSUF FILMINI KAC KERE IZLEDIM. O FILMI HATIRLADIM. ONU IZLIYOM DIYE BAZI CAHILLER ELESTIRMISTI. ONLARA OTEKI TARAFTA HERALDE BODRUMU MARMARISI VE ASKI SORCAKLAR HERSLDE.

  • Bedir15 Temmuz 2021 12:34

    Allah bizden rahmetini bereketini esirgemesin amin..