E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündem"Enerji krizinde kolay çözüm yok"---

"Enerji krizinde kolay çözüm yok"

Enerji krizinde kolay çözüm yok
05 Aralık 2021 - 13:31 www.borsagundem.com

AB Komisyonu Ekonomik İşlerden Sorumlu Üyesi Gentiloni, Avrupa'da artan enerji fiyatları sorununun kısa sürede çözülemeyeceğini, var olan zorluklara kolay çözümler bulunmadığını belirtti.

İtalya Dışişleri Bakanlığı ve Uluslararası Siyasi Çalışmalar Enstitüsünün (ISPI) ev sahipliğinde bu yıl Roma'da 7'ncisi yapılan MED Akdeniz Diyalog Forumu’na katılan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Ekonomik İşlerden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni, AB dahilinde öne çıkan enerji ve ekonomi konularını değerlendirdi.

Gentiloni, kıta genelinde artan enerji fiyatları konusunda, "Bu iki haftada çözülecek bir konu değil, kolay çözümler yok." değerlendirmesinde bulundu.

Pandemiye uyum sağlayan ekonomilerin büyümeye başlaması nedeniyle enerjiye talebinin arttığına işaret eden Gentiloni, "Enerjide düşük arz söz konusu ve bununla birlikte ekonomideki yeniden canlanma da talebi arttırıyor. Norveç ve Cezayir’den gelen gaz maksimum kapasitesine ulaşmış durumda. Rusya'dan gelen gaz ise geçen yılın Ekim-Kasım dönemine göre yüzde 25 daha az. Bu, büyük bir sorun." diye konuştu.

Gentiloni, bu sorun karşısında, hükümetlerin yenilebilir yatırımlar yapmayı sürdürmesi, ekonomik desteğe ihtiyaç duyan insanlara yardım etmeye devam etmesi ve yeşil enerjiye geçişi sürecinde yavaşlama yaşanmaması gerektiğini ifade etti.

Korona virüs salgınının ekonomi için başlıca sorunlardan biri olmaya devam ettiğini ve toplumlar için belirsizlik yarattığını dile getiren Gentiloni, bununla beraber ekonominin piyasadaki belirsizlikler ve yeni varyant riskinin yol açabileceği salgın karşısında daha dirençli hale geldiğini kaydetti.

Avrupa'da enerji krizi: Daha kötüsü geliyor!

AB liderleri artan enerji fiyatları için bir araya gelecekler

Almanya artan enerji fiyatlarını takibe aldı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Kadir ozd10 Ocak 2022 23:35

    Dünya nüfusunu düşünün, telefonunu günlük şarja takıyor on sene önce bu durum böyle değildi. Basit görülen şeyleri direk matematiğe bölün.. dünya nüfusu kişi başı günlük 5bın mah şarj kullansa sonuç Ne olur??

  • 🤔05 Aralık 2021 18:58

    Yav düne kadar yeten enerji şimdi niye yetmiyor.Pandemi öncesi talebin aynısı şimdi de var.Millet eve girip 20 kişi mi çıktı.Sanayi üretimi patladıysa dünya eflasyonu ne böyle.Bol üretim ucuz mal demek.Uyuşmayan şeyler var.Bana göre.

  • Kadir ozd10 Ocak 2022 23:37

    Dün herkes telefonunu günlük şarj etmiyordu sen dünya nüfusunu çarp bakalım. Her bir kişi günde ne kadar elektrik harcıyor. İnsanın eki ya bilgisayar telefon tablet televizyon kombi priz günde kaç kez elektrik kullanıyoruz bakmak lazım.