E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknik AnalizEndekste yükseliş sürecek mi---

Endekste yükseliş sürecek mi

Endekste yükseliş sürecek mi
09 Ocak 2019 - 09:43 www.borsagundem.com

Alan Yatırım, Global makroekonomik gelişmeler ve belirsizlikler ışığında endeksinde mevcut yükselişinin uzun vadeli olabileceğini düşünmüyor

BIST 100… Global Yükseliş Trendi ile Birlikte Devam Etmekte… Global piyasalardaki yükseliş ile endeks yükselişini devam ettirerek günü 90.696 (%0,83) seviyesinden kapattı. Bugün yükselişi ile en çok dikkat çeken hisse endeks 30 içinde bulunun TUPRS’ın %2,97’lik yükselişi ve spor hisselerinin ortalamada %-3,66’lık düşüşü dikkat çekti. Suriye ile ilgili belirsizlikler gündemini korurken ABD’nin Suriye’den çekilme konusunda yeni koşullar ortaya koyması bölgedeki jeopolitik gerginliği arttırdı ve dün yapılan meclis grup toplantıları ile bu konuya özellikle hükümet kanadından ağır eleştirilerin gelmesi ile beraber müdahalenin yapılacağı sinyali verildi. Global makroekonomik gelişmeler ve belirsizlikler ışığında endeksinde mevcut yükselişinin uzun vadeli olabileceğini düşünmüyoruz. Sabah itibariyle Asya piyasaları ve Amerikan vadelileri pozitif seyir izlemekte.

USDTRY… Jeopolitik Gerginlik ile 5.50 Seviyesini Test Etti... Mevcut ABD ile yaşanan Suriye gerginliği ile diğer para birimlerinden ayrışarak USDTRY yükseliş trendini devam ettirmekte. Dalgalanma sonrası 5,5000 seviyelerini test eden USDTRY belirsizlikler ile piyasa Cuma günü açıklanacak olan cari denge ve TCMB enflasyon beklenti anketi bekliyor.

EURTRY… Euro’nun Değer Kaybetmesine Rağmen Yükseliş Devam Ediyor... Euro’da yaşanan değer kaybına rağmen iç taraflı riskler sebebi ile USDTRY ile birlikte EURTRY paritesinde de yükseliş devam ediyor ve 6.30 seviyelerini test ediyor.

EURUSD… Brexit Belirsizliği Halen Devam Etmekte... İngiltere hükümetinin Brexit oylaması için tarih 15 Ocak olarak öngörülmekte. Bunun sonucunda Brexit belirsizliğinin olumlu yada olumsuz bir şekilde sonuçlanması beklenmektedir. Orta vadede yatay seyrine devam eden paritede 1.1400 seviyeleri test edilmektedir.

XAUUSD… Yükseliş Trendinde Yavaşlama Devam Etmekte… Dolar endeksi değer kaybını sürdürse de Çin görüşmeleri ile oluşan olumlu havada Altın yükseliş trendini yavaşlatarak 1285 USD seviyelerinde seyretmekte. Global büyüme endişeleri ile beraber kriz beklentisi devam etse de haber akışı takip edilecektir.

GLDGR… Altındaki Hafif Düşüş ve Yurtiçi Dolardaki Toparlanma ile Pozitif… Uluslar arası bazda Doların gelişen ülke para birimlerine karşı değer kazanması ve ons altında görülen yatay seyir eşliğinde gram altında pozitif seyir devam etmekte.

BRENT… Toparlama Devam Etmekte… Global üretim rakamlarının düşürülmeye yönelik açıklamalar, ekonomik takvimden gelen son datalar ve Trump’ın Çin Ticaret görüşmeleri iyi gittiğini belirtmesi ile Brent petrolde yükseliş trendi devam ederek 60 US$ seviyeleri test edilmektedir. Düşüncemiz makro ekonomik göstergelerin ve global büyüme ve borçluluk endişelerinin bu pozitif haberlere rağmen aşağı baskılayıcı unsur olmaya devam edeceği yönündedir.

S&P 500… Kısa Vadeli Yükseliş Devam Etmekte… Fed Başkanı Powel’ın güvercin açıklamalarından sonra toparlayan piyasa Trump’ın Çin görüşmeleri ile ilgili pozitif açıklamaları ile beraber pozitif kalmayı sürdürüyor. Kısa vadeli olumlu etkenler olacağını düşündüğümüz bu gelişmeler ekonomik büyüme ve küresel borçluluk gibi daha ciddi problemleri şu anlık çözebilecek bir gelişme olmadığından aşağı yönlü riskler ABD endekleri ile beraber küresel piyasalar içinde aşağı yönlü olmaktadır. Endeks 2600 seviyelerini test etmektedir.

Alan Yatırım

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)