E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıEndekste teknik görüntü kısa vadede zayıf---

Endekste teknik görüntü kısa vadede zayıf

Endekste teknik görüntü kısa vadede zayıf
26 Şubat 2021 - 09:25 www.borsagundem.com

Vakıf Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST-100 endeksinin güne hafif satıcılı başlaması bekleniyor.

Güne alımlarla başlayan BIST-100 endeksi günün geri kalanında satıcılı seyretti ve günü %0.35 artışla 1,488 seviyesinden kapattı.

İşlem hacmi 30.1 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, endekse dahil olan 40 hisse değer kazandı, 60 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken Dolar/TL 7.45 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda zayıflık sürüyor.

Bir süredir küresel ölçekte hissedilen ekonomik toparlanma fiyatlamalarından bahsediyoruz. Bu fiyatlama sırasıyla tahvil, emtia ve hisse piyasalarında çok net şekilde hissediliyor. Son olarak dün ABD’de yapılan 7 yıllık tahvil ihalesine çok düşük talep gelince, ABD tahvil faizlerinde sert yükselişler görüldü. Bir süre enflasyon beklentileriyle beraber yükselen tahvil faizleri FED açıklamalarıyla durulamadı. Dolayısıyla dün ABD 10 yıllık tahvil faizi 20 baz puan artarak %1.60 seviyesine, 5 yıllık tahvil faizi ise %0.6’dan %0.8’e yükseldi. Tahvil piyasası volatilite endeksi MOVE, Nisan 2020 seviyelerine yükseldi. Piyasada tüm olan biteni beraber değerlendirdiğimizde ciddi bir oynaklık ve endişe olduğu net. Ancak bu fiyatlamaların enflasyon endişelerinden kaynaklanmadığını ve halen ekonomik toparlanma fiyatlaması içinde kaldığını düşünüyoruz. Nitekim hisse piyasalarında oluşan satışlara rağmen sektörel geçiş devam ediyor. Ekonomik toparlanma beklentileri ve aşılanma süreci, bu türbülansın geçici olabileceğine işaret ediyor. Son hareketle beraber ABD’de temettü getirisini geçen bir faiz oranı mevcut. Dolayısıyla kısa vadeli baskı sürse de, FED’den gelecek açıklamalara bağlı olarak orta vade için bu satışların riskli varlıklarda alım fırsatı yaratacağını düşünüyoruz. İçeride de yurtdışı harekete paralel bir seyir izlendi. BIST100 endeksi kısa vadeli önemli destekleri kırsa da yükselen orta vadeli trend korunuyor. TL ise diğer gelişmekte olan ülke para birimleri gibi ABD dolarına karşı değer kaybetti. Ancak halen TCMB’nin sıkılaşmaya başladığı dönemden bu yana değer kazancı sürecinde. 7.50-7.30 bandı kısa vadede takip edilebilir.

BIST-100 endeksinin güne hafif satıcılı başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede 1,470 desteği çok kritik, bu seviye altında 1,425 seviyesi gündeme gelebilir. 1,500-1,525 ise direnç bölgesi olarak izlenebilir.
Endekste teknik görüntü kısa vadede zayıf olsa da, 1,300-1,350 üzerinde kaldıkça orta-uzun vadede gerilemeler alım fırsatı oluşturacaktır. 

Günün önemli şirket haberleri 26/02/2021

 

Işık Plastik ve EUYO sorusu

 

Yabancıların gözde hisse senetleri

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)