E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıEndekste öne çıkan seviyeler ve gelişmeler---

Endekste öne çıkan seviyeler ve gelişmeler

Endekste öne çıkan seviyeler ve gelişmeler
19 Ocak 2021 - 09:32 www.borsagundem.com

Yapı Kredi Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende cuma günü kar satışlarının öne çıktığı piyasalarda yeni haftanın yükselişlerle başladığı belirtiliyor.

Küresel piyasalarda, salgının seyri, aşı gelişmeleri, merkez bankaları politikaları, teşvik paketlerine yönelik gelişmeler takip edilen konu başlıkları olmaya devam ediyor. Ekonomi ve şirket karlılıklarının iyileşeceği beklentileri ön planda yer almaya devam ederken, aşılama çalışmalarının başlaması, Fed'in güvercin duruşunu koruyan açıklamaları ve ABD'de teşvik paketlerine yönelik olumlu gelişmeler eşliğinde riskli varlık sınıfında yer alan hisse senetleri yeni zirve seviyeleri test etti. ABD'de Georgia eyaletinde gerçekleşen ve Senato ile Kongre'deki güç dengesini belirleyecek olan seçimlerde
Demokratların Georgia'daki iki sandalyeyi de kazanarak Senato'da çoğunluğu ele geçirmesi ve büyük ölçekli yeni teşvik beklentilerinin güçlenmesi de bu görünüme destek oldu. Biden yönetiminin açıkladığı 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin ne kadar destek bulacağına dair endişeler ve bazı zayıf makro veriler eşliğinde Cuma günü kar satışlarının öne çıktığı piyasalar yeni haftaya yükselişlerle başladı.

Dax %+0.4, MSCI Dünya %-0.06, MSCI EM %+0.1. Dün ABD piyasaları Martin Luther King günü sebebiyle işleme kapalıydı. Altında satış baskısı ardından dengelenme çabası öne çıkarken, yeni teşvik beklentileri eşliğinde yükselişlerin etkili olduğu tahvil faizlerinde yatay eğilim hakim. Şubat 2020'den bu yana ki en yüksek seviyelere yükselen Brent petrol geri çekildi. Nisan 2018'den bu yana ki en düşük seviyelere geri çekilen dolar endeksinde ise tepki yükselişleri öne çıkıyor.

Yellen'ın konuşması piyasalar açısından önemli

Kısa vadede değer kazanımları yaşanıyor

Küresel piyasalar Yellen'ın sunumuna odaklandı

Yabancı yatırımcı ne alıyor, ne satıyor?

Günün önemli şirket haberleri 19/01/2021

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)