E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıEndekste hafif alıcılı açılış beklentisi---

Endekste hafif alıcılı açılış beklentisi

Endekste hafif alıcılı açılış beklentisi
24 Haziran 2021 - 09:05 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, BİST 100 endeksi ve VIOP 30 Endeks kontratında hafif alıcılı açılış bekleniyor.

Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 5.809 artarak 5.387.545’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 550 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 65 kişi artarak 49.358’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.248.862.

Sağlık Bakanı Koca: Delta Plus'ı ülkemizde tespit etmedik. Delta varyantıyla ilgili 134 vakamız oldu. Toplam 16 ilimizde görüldü. Yoğunluklu olarak İstanbul'da görüldü. 134 vakanın 82’si İstanbul’da, Düzce’de 18, Van’da 8, Ankara’da 4, İzmir’de 3, diğer illerimizde de 1-2 şeklinde.

Koca, Delta varyantında iki doz aşının daha etkili olduğunun bilindiğini, gelecek süreçte iki aşı arasındaki 6 haftalık süreyi 4 haftaya çekebileceklerini bildirdi.

TCMB’nin swap görüşmesi gerçekleştirdiği ülkeler arasında İngiltere, Malezya ve bazı Asya ülkeleri olduğu belirtildi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonun arz darboğazlarını, sıkıntılarının hafiflemeye başlaması ile birlikte yıl sonuna kadar cari yüksek seviyelerden geri gelmesi gerektiğini söyledi .

Dallas Fed Başkanı Kaplan: Varlık alımını azaltmanın erken başlayacağını öngörüyorum.

St Louis Fed Başkanı James Bullard'ın ardından Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ilk faiz artırımı için 2022 yılının son çeyreğini işaret etti. Bostic, Fed'in tahvil alımlarını azaltmaya başlama zamanının da yakında geleceğini savundu

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Gwon, "Müzakereler bir yana, ABD ile herhangi bir temas kurma olasılığını dahi düşünmüyoruz. Bu bizi bir yere götürmüyor, yalnızca kıymetli zamanımızı alıyor." ifadelerini kullandı.

CDC Başkanı: ABD'deki Covid - 19 vakalarının %20'sinde delta varyantı görüldü.

ABD, Almanya, Fransa gibi ülkelerden oluşan Paris Kulübü, Arjantin hükümetinin IMF ile Mart sonuna kadar anlaşma yapmak konusunda uzlaştığını duyurdu.

Fransa, Covid-19 salgının aktif şekilde yayıldığını ve virüs mutasyonlarının endişe verici olduğunu öne sürerek, Rusya, Namibya ve Seyşeller’e seyahat kısıtlaması uygulayarak, kırmızı listeye aldı .

Ne Olacak?

Yurtiçinde İmalat Güveni ve Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak.

ABD’de GSYH ve Haftalık İşsizlik Başvuruları açıklanacak.

Pentagon heyetinin bugün Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

AB Zirvesi bugün başlıyor.

Sağlık Bakanı Koca, Cuma gününden itibaren 18 yaşından gün almış herkesin aşı randevusunun açılacağını açıkladı.

IMF Yönetim Kurulu 650 milyar dolarlık rezerv oluşturma planını Cuma günü görüşecek.

Kanal İstanbul’un ilk köprüsünün temeli Cumartesi atılacak.

İspanya 26 Haziran'dan itibaren Yunanistan ise bugünden itibaren açık havada maske takma zorunluluğunu kaldırıyor.

Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Fed Başkanı Powell tarafından enflasyonda artışın geçici olduğu ve enflasyonun yüksek olduğu düşünülerek erken faiz artırımına gidilmeyeceğini belirtmesi küresel risk iştahını artırdı.

Yurtiçi piyasalar ise dün TCMB Başkanı Kavcıoğlu’un TBB üyelerinin yöneticileriyle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamalar ve kurun 8,59’a kadar geri çekilmesi ise pozitif başladı.

BİST100 endeksi önceki işlem gününe göre %0,46 değer kazanarak başladı. Sakin seyirde geçen ilk yarı sonrası, seansın ikinci yarı olarak belirtebileceğimiz kısımda satışlar derinleşti. Medyalarda yer alan habere göre bugün başlayacak AB Liderler Zirvesi öncesinde Türkiye, NAVTEX ilan etti. Türkiye ile imzaladığı Atina Mutabakat Muhtırası'na uymayan Yunanistan, mutabakata aykırı olarak turizm sezonunda tatbikat için Ege Denizi'nin uluslararası sularında askeri eğitim sahası ilanı yaptı. Türkiye Navtex ile karşılık verdi. 1.400 puanın altına düşmeyen endeks günü %0,53 oranında 1.402 seviyesinden tamamladı.

Dolar / TL tarafında ise Haftaya 8,78 seviyesinden başlayan Dolar / TL 8,60 seviyesine kadar geriledi. Kurdaki geri çekilmede TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun açıklamaları etkili oldu.
Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov, NATO'nun Rus karasuları yakınlarında faaliyetlerinde kayda değer artış olduğunu belirtti ve "provokatif" olarak nitelediği eylemleri kınadı. Gerasimov, "Uzun menzilli silahları bulunan NATO savaş gemileri Karadeniz ve Baltık Denizi'nde faaliyet gösteriyorlar. ABD ve müttefiklerine ait bu savaş gemilerinin faaliyetleri açıkça provokatifler dedi.
İngiltere Savunma Bakanlığı, Defender Gemisine uyarı ateşi açılmadığını, geminin uluslararası hukuka uygun bir şekilde Ukrayna karasularında masum bir şekilde geçtiğini söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı öncesinde, İngiltere'ye ait "Defender" savaş gemisinin Rusya karasularını ihlal edip uyarı ateşi açıldığını bildirmişti.

VİOP 30 Endeks kontratında hafif alıcılı açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Haziran kontratı, Çarşamba günü 1.515 - 1.541 fiyat aralığında işlem görerek günü 1.517 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 18.789 azalarak 552.793 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 1.531 seviyesinin yakınında hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, özellikle 1.535’in üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 1.600 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 1.497 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 1.526 ve 1.535 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 1.507 ve 1.497 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Günün önemli şirket haberleri 24/06/2021

Yabancı işlemlerinde öne çıkan hisseler

Rhea Girişim ve Doğuş GYO sorusu

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)