E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıEndekste gün içinde sınırlı da olsa kar satışları bekleniyor---

Endekste gün içinde sınırlı da olsa kar satışları bekleniyor

Endekste gün içinde sınırlı da olsa kar satışları bekleniyor
10 Haziran 2021 - 09:32 www.borsagundem.com

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende endeksin güne sınırlı pozitif eğilimle başlaması bekleniyor

Güne sınırlı pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde dar bantta sıkışık bir seyir izlerken günü %0,11 yükselişle 1.449,17’dan tamamladı.

Yurtdışı majör borsalar günü genel olarak sınırlı düşüşle tamamladı. TL, EM para birimlerine paralel günü sınırlı değer kazancıyla kapatırken, CDS’ler gerilemeye devam ederek günü 383 seviyesinden kapattı. CDS’lerdeki gerilemenin devamı durumunda TL’de değer kazançları ve bankacılık endeksindeki relatif olarak güçlenmenin devamı beklenir.

Yurtdışı borsalardaki negatif seyre rağmen global risk alma güçlü kalmaya devam ederken, bugün ABD’de açıklanacak enflasyon verileri piyasalar için önemli olacak. Enflasyonun beklentilerden yüksek gelmesi durumunda da tapering endişeleri yeniden alevlenebilir. Tapering endişelerinin güçlenmesiyle başta ABD olmak üzere yurtdışı borsalarda kar satışlarının güçlenmesi beklenir.

Global risk alma iştahında büyük bir bozulma yaşanmadıkça, BIST’te kar satışları yaşansa da sınırlı kalması ve kısa vadeli yükseliş trendinin korunması bek nmektedir. Ancak, ABD enflasyon verisiyle yurtdışı borsalarda kar satışlarının güç kazanması durumunda BIST’te de kar satışları yaşanması beklenir.

Vaka sayılarındaki düşüşün momentum kaybetmesi nedeniyle kısa vadede BIST’te yükselişlerin sınırlı kalabileceğini ve sınırlı da olsa endekste kar satışları yaşanabileceğini düşünüyoruz. Diğer taraftan ABD ile ilişkilerin pozitif yönde ilerleyeceğine yönelik beklentiler kar satışlarının sınırlı kalarak BIST’in 14 Haziran’daki Erdoğan-Biden görüşmesine kadar güçlü görünümünü koruması beklenmektedir. BIST kapanışına göre ABD vadeli endeksleri negatif seyir izlerken, Asya borsalarında alıcılı seyir var. Endeksin güne sınırlı pozitif eğilimle başlaması beklenirken, endekste gün içinde sınırlı da olsa kar satışları yaşanabilir.

Para ve Döviz Piyasaları:

USD/TRY paritesi 8,5818-8,5971 bandında işlem görerek gün sonunu, önceki gün sonuna göre %0,11 oranında değer kaybıyla 8,5910 seviyesinden tamamladı. Sepet bazında ise Lira %0,09 oranında değer kazandı. Borçlanma araçları piyasasında %18,60-%18,71 seviyeleri arasında hareket eden on yıllık gösterge tahvilinin getirisi önceki kapanışagöre 18 baz puan düşüşle gün içinde gördüğü en düşük seviye olan %18,60’dan günü tamamladı.

Yurt İçi Gündem:

Bugün makroekonomik veri gündeminde Nisan ayına ait işgücü verileri açıklanacak.

Ekonomideki kapanmanın etkisiyle işsizlik oranında hafif yükseliş bekliyoruz (yaklaşık 0,2 puan / önceki %13,1). Veri sonrası detaylı analizimiz gün içinde yayımlanacaktır.

Dagi ve Yibitaş sorusu

 

Yabancıların portföyündeki hisse senetleri

 

Günün önemli şirket haberleri 10/06/2021

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)