E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıEndekste dün satışlar derinleşti, bugün ne bekleniyor?---

Endekste dün satışlar derinleşti, bugün ne bekleniyor?

Endekste dün satışlar derinleşti, bugün ne bekleniyor?
01 Aralık 2020 - 08:33 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesi bekleniyor.

• Türkiye’de toplam korona virüs vaka sayısı 31.219. Korona virüs hasta sayısı 6.514 kişi artarak 500.865’e, hayatını kaybeden kişi sayısı 188 kişi artarak 13.746’ya yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 404.727.

• İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre h afta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.

• Hafta sonu tam gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

• 65 Yaş üstü ve 20 yaş altı, toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. Anasınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir.

• AVM’lere girecek kişiler HES kodu kullanacak. Kamu kurumları mesai saatleri 10:00 -16.00 arası olarak uygulanacak. 50 kişiden fazla olan işyerlerinde işyeri hekimi tarafından denetlenecek.

• Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecek.

• Türkiye Varlık Fonu, Borsa İstanbul’un %10’luk payının Katar Yatırım Otoritesi’ne devrinin tamamlandığını duyurdu. işlem bedeli, Borsa İstanbul’un 2 milyar dolarlık toplam sermaye değeri üzerinden belirlendi.

• İngiltere Sağlık Bakanı: Salgın tekrar kontrol altına alındı .

• Kısa çalışma talebinde bulunan şirketler için başvuru süresi 31 Aralık 2020 tarihine uzatıldı.

• ABD Wisconsin'deki seçim sonuçları Joe Biden lehine tescil edildi. Bu sonuçla seçimin kritik eyaletleri olarak kabul edilen ve 2016'da Trump'ın kazandığı Pennsylvania, Georgia, Arizona ve Michigan'ın ardından Wisconsin'de de seçim sonuçları Biden lehine tescil edilerek resmiyet kazanmış oldu.

Ne Olacak?

• İçeride İmalat PMI verisi açıklanacak.

• Almanya, İngiltere ve ABD’de İmalat PMI verisi, Euro Bölgesi’nde ise TÜFE ve İmalat PMI verisi açıklanacak.

• Bakan Çavuşoğlu, bugün ve yarın video telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilecek olan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na iştirak edecek.

• Yeni yılda uygulanacak asgari ücretin tespiti için ilk toplantı Cuma yapılacak.

Borsa İstanbul’un bu sabah pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

ABD’de Şükran Günü tatilinin geride kalması ile birlikte yeni haftaya satışlarla başladı. Aşı gelişmeleri risk iştahını desteklemeye devam ederken, vaka sayılarının dünya çapında artması ve gelen tedbirler risk iştahını baskılıyor. ABD vadelileri ve Asya piyasalarındaki negatifliğe paralel olarak BİST100 endeksi güne %1,08 oranında düşüşle 1.314 seviyesinden başladı. İçeride yoğun bir veri akışı hakimdi. İlk olarak 3. Çeyrek büyüme verisi ardından Dış Ticaret Açığı verisi açıklandı. Sabah saatlerinde BBDK yeni kararını açıklarken, 15:00’da Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Türkiye'de GSYH 3.çeyrekte %6,7 büyüdü. Beklenti %5,5 büyüme gerçekleşeceği yönündeydi. Gelen büyüme verisine rağmen BİST100 endeksinde satışlar arttı. Dış Ticaret Açığı ise Ekim ayında 2,4 milyar dolar oldu. Dış Ticaret Açığı Ekim ayında %34,4 , Ocak - Ekim döneminde ise %76,2 arttı. BDDK tarafından normalleşme adımları gelmeye devam ediyor. BDDK tarafından ‘’Yurtdışı bankalarla yapılan TL Plasman/Depo/Repo/Kredi sınırı %0,5'ten %2,5'e çıkarıldığı’’ açıklandı.

BİST100 endeksinde gün içinde satışlar derinleşti. Özellikle Reuters’ın yaptığı habere göre iki Türk yetkilinin tedbirlerin sıkılaşacağına dair açıklamalarıyla satışlar hızlandı. Endeks negatif başladığı işlem gününü %3,40 oranında azalışla 1.283 seviyesinden tamamladı. Ticaret sektörü payları %0,92 oranında değer kazanırken, metal ana sektörü payları %5,46 oranında değer kaybetti. BİST100 endeksinde

Dolar / TL ise yeni haftaya 7,85 seviyesinde başladı. Ancak teknik olarak 7,92 seviyesinin aşağı yönlü geçilmesi ve BDDK’nın hamlesi sonrasında 7,75 seviyesine kadar gevşedi. Dolar / TL’de aşağı yönlü takip edilecek seviyeler 7,70 - 7,60 destek seviyeleri olacakken, yukarıda ise 7,92 - 8,00 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilecek.

VİOP 30 Endeks kontratında pozitif açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Aralık kontratı, Pazartesi günü 1.440 - 1.491 fiyat aralığında işlem görerek günü 1.442 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 4.527 adet artarak 496.765 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 1.485 seviyesinin yakınında hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini canlı tutuyor, özellikle 1.525’in üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 1.600 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 1.421 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 1.455 ve 1.464 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 1.434 ve 1.421 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları için yeni karar

Dolar ve euro güne nasıl başladı?

ABD borsaları kâr satışlarıyla günü ekside kapadı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)