E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıEndekste dip görülmeden alım için aceleci olunmamalı---

Endekste dip görülmeden alım için aceleci olunmamalı

Endekste dip görülmeden alım için aceleci olunmamalı
21 Şubat 2020 - 08:56 www.borsagundem.com

QNB Finansbank tarafından hazırlanan günlük bültende BIST'in yurt dışı borsalara paralel hafif satıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor.

"BIST 100: Endeksin hafif satıcılı bir seyirle güne başlamasını bekliyoruz. 116.600 seviyesi altında kapanış ile bu seviye direnç haline gelirken, ilk planda 114.500 ve devamında 113.400 takip edilecek destek seviyeleri…

TL Bonolar: Gösterge tahvilde oldukça dalgalı bir seyir yaşanırken, kapanış %11 direnç seviyesine yakın gerçekleşti, artan kur volatilitesi ile TL tahvillerde kar satışları sürebilir…

USD/TL: Dolar kuru güne 6,10 seviyesi üzerinde başlarken, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinin de dolar karşısında değer kayıpları yaşadığını görüyoruz…

EUR/USD: Paritede açıklanan ekonomik verilerin belirgin bir değişiklik yaratmadığı söylenebilir, üç yılın dip seviyelerine yakın seyir devam ediyor, 1,0750 destek konumunda…
Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi 293 seviyesine yükselirken, global olarak artan Çin kaynaklı virüs kaygıları ve içeride de jeopolitik riskler yaşanan seyirde etkili olmakta. ABD vadeli endekslerinde kar satışları sürerken, TL varlıkların da haftayı zayıf bir seyirle tamamlaması beklenebilir.

BIST 100 Endeksi jeopolitik endişeler ile sert satış baskısı altında kalırken, önemli destek seviyelerini aşağı kırdı. Bu sabah Asya borsaları ve ABD vadeli endeks kontratları ise aşağı yönlü bir seyir izliyor. Endeksin de yurtdışı borsalara paralel hafif satıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Jeopolitik gündem nedeniyle endeks yurtdışı borsalara görece zayıf bir seyir izleyebilir. 116.600’ün altına yönelen endeks teknik olarak yılın başında bıraktığı boşluğu tamamlama eğilimi gösterebilir. 116.600 direnç haline gelirken, 114.500 ve 113.400 ise destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

Endekste dip oluşumu gerçekleşmeden yeni alım konusunda aceleci olunmamalı görüşündeyiz.

Global olarak düşen risk iştahı ile beraber ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,50 seviyesi altına gelirken, eurobond piyasasında kar satışları devam edebilir. TL tahvillere bakıldığında ise 10 yıllık tahvil %12 bileşik faiz seviyesine yaklaşırken, dün açıklanan haftalık verilerde yabancı yatırımcının pozisyon azaltmayı sürdürdüğünü görüyoruz.

Dolar endeksi 100 seviyesine yaklaşırken, EUR ve GBP dolar karşısında gelinen kısa vadeli dip seviyelerden anlamlı bir tepki gerçekleştirmekte zorlanıyor. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında zayıf, içeride de Dolar kuru 6,10 seviyesi üzerine çıkarken, geçtiğimiz yılın zirvesi olan 6,25 yukarıda belirgin direnç konumunda. Euro kurunda ise 6,61 ilk planda direnç olarak izlenecektir.

Petrolde artan talep kaygıları ile fiyatlarda geri çekilme görüyoruz, Brent petrol 60 dolar varil seviyesini aşmayı başaramadı.

Son yedi yılın zirvesine ulaşan altın fiyatlarında ons bazında 1660 direnç konumunda. Gram TL bazında ise tarihi zirve test edilmesinin ardından 325 direnç olarak izlenecektir.

BIST 100 Endeksi’nin teknik görünümü 118.300 direnci altında zayıf. Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde değişken fonları tercih edebilir.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)