E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknik AnalizEndeks geçen hafta oluşan boşluğu kapattı---

Endeks geçen hafta oluşan boşluğu kapattı

Endeks geçen hafta oluşan boşluğu kapattı
11 Temmuz 2019 - 09:01 www.borsagundem.com

Tepki alımları ile önceki günlerin kayıplarını telafi etmeye çalışan endeks ve 5 günlük ortalama 98.600 seviyesinde gün yükseğinde kapanış gerçekleşti. Böylelikle geçen hafta oluşan 2.000 puanlık boşluğu kapatmış oldu

"FED Başkanı Powell Ne Dedi? Nasıl Bir Yol Haritası Çizdi?

BİST100 Haftanın 3.işlem gününde 96.270 - 98.699 arasında seyreden endeks gün sonunda Fed/Powell ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ardından alıcılı seyre geçerek günü 1.774 puanlık yükselişle günü 98.585 puandan tamamladı. En çok değer kazanan sektör ise ilk iki işlem gününde sert gerileyen Yeni Ekonomi Programında yer alan İstanbul Yaklaşımı ve 3. İşlem gününün %8,23 değer kazanımıyla kapatan finansal, kiralama, faktöring sektörü oldu. Bu toparlanmada FED Başkanı Powell'ın temmuz toplantısında faiz indirimine gidilebileceğine yönelik işaret vermesinin küresel piyasalarda risk iştahının arttırması ve beraberinde rekor seviyeleri test etmesini gösterebiliriz. Bu açıklamalar BİST100'de alımları getirirken endeksin gün sonu kapanışı itibariyle dolar bazında 17.160 puan seviyesinden kapanışını sağladı. Dolar bazında 1,70 cent seviyesine yükselen endekste 96.400-98.500 aralığında daha önce oluşan boşluk kapanırken olası yaptırım baskısı bugün endekste 99.300 direncini geçme çabalarını baskılayabilir. Seans içinde bu seviyenin üzerine yükselişler yaşansa da önemli olan gün sonu kapanış seviyemiz olacaktır. Fed Başkanı Powell, sunumunda belirsizliklerin sürdüğünü belirterek, Temmuz toplantısında faiz indirimine gidilebileceğinin işaretini verdi. Peki Neydi Fed'i bu adımı Eylülden önce atabilme olasılığını açıklamaya yönelten? Trump'ın Baskısı mı? Hayır. Resesyona beklenenden önce girebilme ihtimali? Hayır. Kısaca özetleyelim:

Fed'i korkutan olumsuzluklar

Ekonomik ivme bazı büyük ekonomilerde yavaşlıyor görünüyor. Küresel Ekonomik Yavaşlama ABD'yi etkileyebilir. Ticaret gelişmeleri, Federal Borç Tavanı Brexit gibi bir dizi hükümet politikası sorunu da henüz çözüme kavuşmadı. Hatırlatma: ABD hükümetinin borçlanma limitine beklenen Ekim-Kasım tarihinden çok daha erken, eylül başında ulaşabileceği uyarısı yapıldı. Kongre, borçlanma tavanını yükseltmeden 26 Temmuz'da tatile çıkarsa, ABD, temerrüde düşme riskiyle karşı karşıya kalabilir. Fed Başkanı Powell Fed, FOMC toplantısına kadar gelen verilere bakacak Fed para politikası kararlarını bağımsız şekilde veriyor Fed, Libra ile ilgili endişeleri çözme yönündeki çabaları koordine ediyor Küresel büyüme konusundaki belirsizlikler görünümü olumsuz etkilemeye devam ediyor Haziran toplantısından bu yana gelen veriler hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyor Haziran ayı istihdam raporu çok iyi ve olumlu bir haberdi Fed enflasyonu simetrik olarak %2'de tutmalı ABD ekonomisinde tüketim tarafı iyi konumda. Fed Tutanaklarında Öne Çıkanlar İse: Çoğu Fed üyesi artan riskler karşısında güçlü faiz indirimi bekliyor. Yakın zamanlı faiz indiriminin şokları yumuşatabileceğini savunuyor. Bazı üyeler henüz güçlü faiz indirimi için bir neden görmüyor. Birkaç üye faiz indiriminin finansal dengesizlikler yaratabileceğini düşünüyor. Birkaç üyenin ise faiz indiriminin ekonomide aşırı ısınmaya yol açabileceğinden endişeli.. Üyeler küresel risklere odaklanırken ve yatırımların zayıfladığını düşünüyor. Çoğu üyeye göre ise Fed yakın vadede daha destekleyici bir politika izlemeli.. Manşette Neler Var Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Genel Merkezinde 11'00'da Milletvekilleri ile kahvaltı organizasyonuna katılacakken 14:00'de MKYK Toplantısına katılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan:(Tcmb Görev Değişikliği) Görevini Layıkıyla Yapsa Değişikliğe Gerek Olmazdı Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: (Doğu Akdeniz) Kıta Sahanlığında Ne Yapacağına Ancak Türkiye Karar Verir Fed Başkanı Powell, belirsizliklerin sürdüğünü belirterek, Temmuz toplantısında faiz indirimine gidilebileceğinin işaretini verdi. Avrupa borsaları "Fed faiz indirimi sinyalinin" etkisiyle İtalya hariç düşüşle kapandı. S&P 500 endeksi tarihinde ilk kez 3 bin puan seviyesini aştı.. Trump: İran'a yönelik yaptırımlar yakında artırılacak. ABD'de ham petrol stokları beklenenin çok üstünde düştü. Haftanın 3.işlem günü 5.7518'e kadar tırmanan kur, Powell açıklamaları ardından 5.6827 seviyesine kadar geriledi.

TEKNİK YORUM VE SEVİYELER

BİST100 Endeksi günü +1,83% değer kazanarak 98.600 seviyesinde kapattı. Gün içerisinde 2.400 puanlık geniş marj içerisinde hareket etti. İşlem hacmi yüksek düzeyde gerçekleşti. RSI 60 seviyesine yükseldi. Tepki alımları ile önceki günlerin kayıplarını telafi etmeye çalıştı ve 5g ortalama 98.600 seviyesinde gün yükseğinde kapanış gerçekleşti. Geçen hafta oluşan 2.000 puanlık boşluğu kapatmış oldu. 100g ve 200g ort 95.600 - 96.000 bandını kritik destekleri olarak görmeye devam ediyoruz. Dirençleri 99.400 - 100.600 olarak belirliyoruz. XBANK +2,9% performansında , VAKBN +6.0% ile öncü oldu. KOZAA ARCLK ve PGSUS 4% üzerinde kapattılar. TOASO -2,6% ve EREGL -1,4% dışında X30 endeksinde alışlar genele yayıldı. USDTRY dün 5,67 - 5,76 arasında işlem gördü. Seans kapanışında 5,70 ve bu sabah 5,67 seviyesinde işlem görüyor. Ana destek 5,60 ve direnci 5,7630 olarak görmeye devam ediyoruz. 5,7630 üzerinde 5,89 kısa vade hedef / direnci olarak belirliyoruz. Bugün pozitif açılış, sonrasında 96.000 - 99.400 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz. Takip edilecek destek seviyeleri 94.400 ve 95.600 - 96.000 bandı dirençleri ise 98.600 - 99.400 ve 100.600 olarak görüyoruz. "

A1 Capital Yatırım

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)