E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakEmlak sektörüne arsa darbesi---

Emlak sektörüne arsa darbesi

Emlak sektörüne arsa darbesi
11 Şubat 2018 - 19:55 www.borsagundem.com

Gayrimenkul geliştirme şirketi Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Tuğsuz, İstanbul'un merkezi noktalarında yüzde 80'lere varan arsa maliyetlerinin sektörü olumsuz etkilediğini söyledi.

Gayrimenkul geliştirme şirketi Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, konut sektörünün son birkaç yıldır yavaşlamaya başladığını söyledi.

Sektörün geçen yıl yaşadığı en büyük sıkıntının konut kredisi faiz oranlarındaki artıştan kaynaklandığını belirten Tuğsuz, arsa maliyetlerinin yüksekliğinin de sektörü olumsuz etkilediğini söyledi.

Tuğsuz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yaptığımız imalat içindeki en büyük ham madde arsa. Arsa maliyeti İstanbul'un merkezi noktalarında yüzde 70-80'e ulaşmış durumda. Örneğin; Bağdat Caddesi'ndeki kentsel dönüşüm projelerinde maliyetin yaklaşık yüzde 80'i müteahhidin arsa sahibine kat karşılığı oranlarına gidiyor. Fiyatları üretici değil arsa sahibi kontrol ediyor. Şehrin genişleyen noktalarına gittiğimizde, örneğin Kartal, Basın Ekspres gibi yerlerde arsa maliyet oranları yüzde 55-60 seviyelerinde"

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Itri12 Şubat 2018 00:34

  Bir evin 15 yıllık kira gelirine satılması lazım. Kirası 1000 tl olan evin, 12*1000*15= olması lazım

 • flamenco7211 Şubat 2018 22:21

  orta vadede İstanbul içme suyunu tüketmiş hayalet kent olunca bu fiyatlardan; denizden tatlı su üretim maliyetleri iskonto edilir:)): bugün 10 olanı o zaman 5 liraya alırsınız..tabi hala almak istiyorsanız:):)

 • ...gnçlk11 Şubat 2018 21:53

  kes traşıda..ispanyaya bak... 15 yıl sürdü bu emlak balonları. sonra gümmm gümm patladı. sonsuza kadar gitmez bu işler. teşvikti, destekti,kredidi vb. derken zorlama ile artan populer olan bu sektor , reel sektorun gerçekte iyi olmaması neticesinde donup kalacaktır.. çunku doğal ve reel bir büyüme yok.ite kaka yapılan büyümedi bu. sonu belli.

 • KILIÇ11 Şubat 2018 20:47

  O FİYATLARI ŞİŞİREN EMLAK SEKTÖRÜ OLDU YALAN DOLAN ALEVERE DALEVERE EMLAK SEKTÖRÜNDE BU ÜLKEDE AKIL DIŞI KAZANÇ EMLAK SEKTÖRÜNDE OLUP BU GİDİŞATIDA İYİ GÖRMÜYORUM ÇÜNKÜ DİGER SEKTÖLERE PARA GELMİYOR.

 • emlakci11 Şubat 2018 20:22

  Emlak konut uçar. 5 milyon metre2 arsasi var

 • Gulug11 Şubat 2018 20:16

  Aga sizin evleri yüksek karla satmanızın hiç etkisi yok mu ? Arsayı ucuza alıp evi pahalıya satacan. Arsa sahibi de mal ya sana ucuza versin