E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıEkonomilerin faaliyete geçmesi pozitif fiyatlanıyor---

Ekonomilerin faaliyete geçmesi pozitif fiyatlanıyor

Ekonomilerin faaliyete geçmesi pozitif fiyatlanıyor
28 Mayıs 2020 - 09:30 www.borsagundem.com

Vakıf Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST-100 endeksinin güne pozitif başlaması bekleniyor

Bayram tatili sonrasında güne güçlü alımlarla başlayan BIST-100 endeksi, gün içinde de gücünü korudu ve %1.9 artışla 104.953 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi son 1 ayın en yüksek seviyesi olan 16.5 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil 88 hisse değer kazandı, 9 hisse ise değer kaybetti. USD/TL kuru 6.78 etrafında dalgalanırken, 5 yıllık ülke risk primi CDS ise 540 seviyesinden işlem gördü. Sabah saatlerinde yurtdışı vadeli piyasalarda iyimserlik hakim.

Yurtdışı hisse piyasalarında pozitif fiyatlama devam ederken, S&P500 endeksinde 3,000 seviyesinin, EUR/USD paritesinde de 1.10 seviyesinin aşıldığını görüyoruz. S&P500 endeksi Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine gelirken, endekslerde 200 günlük ortalamaların da üzerine gelindi.

Kısa vadede ekonomilerin yeniden faaliyete geçmesi pozitif fiyatlanırken, ABD-Çin ilişkileri ve ekonomik veriler risk unsuru olarak takip edilebilir. Nitekim bugün Türkiye ve Avrupa’da güven endeksleri, ABD’de ise 1.çeyrek büyüme verisi ve haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Öte yandan ABD’de Temsilciler Meclisi’nden Uygur Türklerine uygulanan baskı politikası nedeniyle Çin'li yetkililere yaptırım kararı onaylandı. Ayrıca ABD’de Hong Kong’un siyasi statüsü ve Çin’in uygulamaları konusunda da açıklamalar bekleniyor. Bu durum piyasalar için risk oluştursa da piyasaların mevcut durumda salgının gidişatı, aşı haberleri ve ekonomik verilere daha duyarlı olduğunu belirtmekte fayda var.

BIST-100 endeksinin güne pozitif başlamasını bekliyoruz. Gelinen noktada 106,500 ilk direnç olarak izlenirken, bu bölgede ivme kaybı beklenebilir. 104,500-104,000 destek bölgesi iken 104,000 kısa vadeli pozisyonlar için zarar kes seviyesidir. Her ne kadar 106,000 civarında kar satışı ihtimali artsa da hisse bazında fırsatların değerlendirilmesini öneriyoruz.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)