E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıEkonomik verilerin iyimserliği, ikinci dalga riskini gölgede bıraktı---

Ekonomik verilerin iyimserliği, ikinci dalga riskini gölgede bıraktı

Ekonomik verilerin iyimserliği, ikinci dalga riskini gölgede bıraktı
30 Haziran 2020 - 09:15 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan günlük bültende yurtiçi piyasalarda sakin veri gündeminden ötürü fiyatlamaların global piyasalara paralellik göstermesi beklendiği belirtiliyor.

Yeni haftaya ikinci dalga ihtimali ile satışlar ile başlayan global endeksler gelen güçlü veriler sonrasında kayıplarını geri aldı. Dün akşam ABD’den gelen mayıs ayı bekleyen konut satışları %44,3 oranında artış ile hem beklentilerin hem de bir önceki aya ait verinin çok çok üzerinde gelmiş olması ABD endekslerinin toparlanmasını destekledi.

Asya piyasalarında ise bu sabah benzer şekilde oldukça iyimser bir tablo var. Çin’den gelen PMI verilerinin iyi bir görünüm çizmesi fiyatlamalara olumlu yansıdı. Haziran ayı imalat PMI verisi 50,9 oranında gerçekleşerek büyümeye işaret etti. Anlık olarak Asya piyasalarındaki pozitif seyirle birlikte vadeliler cephesinde de karışık bir tablo var. Petrol fiyatları bu sabah hafifi satıcılı seyretmekte ve Brent petrol 41,6$ seviyesi üzerinde şekilleniyor. Spot ons altın 1770$ seviyesinden işlem görürken, vadeli ons altın kontratı ise 1781$ seviyesine kadar yükseldi. Her en kadar veri bazlı etkiler ile endeksler pozitif bir seyir gösterse de riskin devam ediyor algısı ons altındaki kazançların korunmasını destekliyor.

Yurtiçi piyasalarda ise sakin veri gündeminden ötürü fiyatlamaların global piyasalara paralellik göstermesini destekliyor. Dün güne yatay pozitif başlangıç yapan BIST100 endeksi 116.014 seviyesine kadar yükseldi. Günü ise 115.843 puanla %1,02 yukarıda bitirdi. İşlem hacmi ise 18,1 milyar TL olarak gerçekleşti. Endekse katkı büyük çoğunlukta Bankacılık endeksinden gelirken, bu katkıyı mali endeks ve sanayi endeksi de destekledi. Kur cephesinde de bu sabah 6,8412 seviyesi görülürken, anlık olarak 6,85 seviyesi izleniyor. Kur, endeksin aksine daha yatay bir seyir izlemekte ve düşüşün devamı açısından 6,85 seviyesinin altındaki kalıcılık önem arz ediyor. Yukarıda ise 6,88 –
6,90 dirençleri takip edilebilir. Bugün içerisinde veri takviminde seans başında dış ticaret dengesi ve diğer yandan haber akışları yakından takip edilecek. 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)