E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemEkonomide gelecek için ‘kadın yetenek havuzu’---

Ekonomide gelecek için ‘kadın yetenek havuzu’

Ekonomide gelecek için ‘kadın yetenek havuzu’
07 Ekim 2015 - 06:33 www.borsagundem.com

Arçelik Genel Müdürü Hakan Bulgurlu G(irls)20 Zirvesi'nde konuştu

Kadınların işgücüne katılımını artırmayı hedefleyen G(irls)20 Zirvesi’ne Koç Holding’i temsilen katılan Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, ‘Değişimin Erkek Şampiyonları’ başlıklı panelde konuştu.

Bulgurlu, kadınların iş dünyasına katılımlarının artması durumunda ekonomilerin önemli kazançlar sağlayabileceğine vurgu yaparak, “Global ekonomi, zayıf bir büyüme döneminden geçerken, dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadın yetenek havuzunu göz ardı edemeyiz. Birçok uluslararası araştırma, kadınların yetkinliklerinden faydalanarak, yetenek çeşitliliğini artırmamız durumunda, şirketlerin de daha başarılı iş sonuçları elde edebileceğini ortaya koyuyor” dedi.

‘Hayati önemde’

Kadın iş gücü artışının global ekonomik hedeflere ulaşmadaki stratejik önemini geliştirme amacıyla düzenlenen G(irls)20 Zirvesi, 5-6 Ekim 2015 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. ‘Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum’ projesinin mimarı Koç Holding’i temsilen panelde konuşan Bulgurlu, “Özel hayatlarında ve iş dünyasında birçok engeli aşmak zorunda kalan kadınlar için cinsiyet eşitliğini sağlayacak politikalar geliştirmek, insan haklarının temel gereği olmasının ötesinde, ekonomik büyümeyi hızlandırmak için de hayati önem taşıyor” dedi.

Kadınların iş dünyasına katkısının artması durumunda ekonomilerin önemli kazanç sağladığına dikkat çeken Bulgurlu, şöyle devam etti:

Yetenek çeşitliliği

“Dünya ekonomisi, zayıf bir büyüme döneminden geçerken nüfusun yarısını oluşturan kadın yetenek havuzunu göz ardı edemeyiz. Bu havuzdan faydalanarak, yetenek çeşitliliğini güçlendirmemiz, şirketlerin de performanslarını artırırken, daha iyi iş sonuçları elde edebileceğimiz anlamına da geliyor. Araştırmalar, kadınların iş gücüne katılımının önemli kazanımlar sağlanacağına işaret ediyor. McKinsey’in ‘The Power of Parity’ raporuna göre, kadınların ekonomiye erkeklerle eşit ölçüde katkı sağladığı bir senaryo, 2025’te dünya gayrisafi yurtiçi hasılasına 28 trilyon dolar katkı sağlıyor. Credit Suisse’in ‘The CS Gender 3000: Women in Senior Management’ raporu ise yönetiminde cinsiyet ve etnik çeşitlilik sağlayan şirketlerin faaliyet kârlarının artacağına işaret ediyor.”

Erkeklerin iş dünyasında sahip olduğu gücü, kadınların varlıklarını her kademede desteklemek adına kullanması gerektiğini vurgulayan Bulgurlu, “Koç Topluluğu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin tesis edildiği bir Türkiye için kararlı ve çözüm odaklı adımlar atıyor; Türkiye çapında bu alandaki uygulamalara öncülük ediyor; kadınların iş dünyasına katılımını artırmak, kurumsal kültürü dönüştürmek ve en üst düzey standartları oluşturmak amacıyla inovatif ve geniş kapsamlı bir dizi politika geliştiriyor” dedi.

Erkeklere çağrı

Bulgurlu, Koç Holding’in, 2006 yılında başlattığı, “Ülkem İçin Projesi’nin 2015  2017 yılı temasını ‘Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum’ olarak belirlediğini, ayrıca, BM Kadın Birimi tarafından yürütülen HeForShe kampanyasının Türkiye’deki yerel ortağı olarak tüm erkekleri toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları için değişimin savunucusu olmaya çağırdığını da hatırlattı.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)