E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıEkonomi yönetimi böyle mi şekillenecek?---

Ekonomi yönetimi böyle mi şekillenecek?

Ekonomi yönetimi böyle mi şekillenecek?
17 Kasım 2015 - 09:14 www.borsagundem.com

Piyasalar Ali Babacan'ın ekonominin başında olmasını beklerken farklı gelişmeler ortaya çıktı

Paris saldırısının finans piyasaları üzerindeki etkisi beklediğimizden de zayıf oldu. ABD dolarının faiz artırımı beklentisiyle güçlenmeye devam etmesine rağmen küresel risk iştahında bir bozulma görülmedi. Wall Street enerji şirketlerindeki alımlarla %1-%1,5 bandında değer kazanırken, CAC-40 gün içinde %1,0’e yaklaşan kaybının tamamını geri aldı. 
Avrupa borsaları ve ABD borsasındaki yükselişe rağmen Türkiye piyasalarında genelde satıcılı bir seyir hakimdi.  G20 toplantısında Babacan’ın olmamasını Ak Parti’nin ekonomi ve reform odaklı bir programa öncelik vermeyeceğinin işareti olarak gören yatırımcılar küresel risk iştahındaki güçlenmeye rağmen Türkiye piyasalarında kar realizasyonuna gitti. 
Yeni kabine ile ilgili belirsizlikler muhtemelen yarın akşam piyasalar kapandıktan sonra netliğe kavuşacak. Ankara kulislerinden gelen sinyaller siyah ve beyaz renklerden çok grinin ağırlık kazandığı bir kabine gösteriyor. 
Geçen haftaya göre Ankara duyumlarında bir farklılık yok. Babacan’ın yeni kabine de dışişleri bakanı olarak yer alacağı; Şimşek’in ekonomi bakanı olacağı; Yılmaz’ın kalkınma bakanı olarak kalacağı; eski Maliye müsteşarı Ağbal’ın Maliye bakanı olacağı konuşuluyor.  
Dünkü satış dalgasından sonra Borsa İstanbul’un %0,5 yukarıda açmasını ve Avrupa borsalarının seyrine bağlı olarak 82.000 seviyesini zorlayabileceğini düşünüyoruz. G20 toplantısı sonrası yeni dönemde izlenecek politikalarla ilgili beklentilerdeki kırılmaya katılmıyoruz. Küresel sermayenin gelişmekte olan ülkelere karşı daha seçici davrandığı bir ortamda Ak Parti’nin rasyonel davranarak yapısal reformlara ağırlık veren politikalar uygulamaya çalışacağına inanıyoruz. 

Serhat Gürleyen - İş Yatırım

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)