E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemECB'den Yunan bankalara sermaye kaybı uyarısı---

ECB'den Yunan bankalara sermaye kaybı uyarısı

ECB'den Yunan bankalara sermaye kaybı uyarısı
05 Mayıs 2018 - 21:04 www.borsagundem.com

Avrupa Merkez Bankası, stres testi sonuçlarının Yunanistan'ın en büyük dört bankasının sermaye değerinin üç yıllık bir dönem kapsamında olumsuz bir ekonomik senaryoda 15,5 milyar avro azalabileceğine işaret ettiğini açıkladı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Yunanistan'ın en büyük dört bankasının sermaye değerinin olumsuz bir ekonomik senaryoda 5,5 milyar avro azalabileceği uyarısında bulundu.

ECB, Yunan bankalarına yönelik 2018 stres testi sonuçlarını yayımladı. Sonuçlara ilişkin yapılan açıklamada, stres testi sonuçlarının, Yunanistan'ın en büyük dört bankası olan Alpha Bank, Eurobank, NBG ve Piraeus Bank’ın sermaye değerinin üç yıllık bir dönemi kapsayan olumsuz bir ekonomik senaryoda 15,5 milyar avro ve ya 9 yüzde puan azalacağını gösterdiği bildirildi.

Açıklamada, sermaye kaybının Alpha Bank için 8,56 puan, Eurobank için 8,68 puan, NBG için 9,56 puan, Piraeus Bank içinse 8,95 puan olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Dört bankaya, AB çapında Avrupa Bankacılık Otoritesi, (EBA) çalışması ile aynı metodoloji ve yaklaşımı izleyerek bir stres testi gerçekleştirildiği aktarılan açıklamada, “Ancak Avrupa İstikrar Mekanizmasının ağustos ayında Yunanistan için İstikrar Destek Programı'nın sona ermesinden önce, testin tamamlanması amacıyla hızlandırılmış bir çizelge uygulandı.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, ayrıca bunun bir "geçme" ve ya "kalma" testi olmadığı belirtilerek, test sonuçlarının ilgili diğer denetleyici bilgilerle birlikte, bankaların durumuna ilişkin genel bir denetim değerlendirmesi oluşturmak için kullanıldığı bildirildi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)