E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaECB: Çin daha iyi duruma gelir, ABD kaybeder---

ECB: Çin daha iyi duruma gelir, ABD kaybeder

ECB: Çin daha iyi duruma gelir, ABD kaybeder
26 Eylül 2018 - 13:35 www.borsagundem.com

ABD'nin diğer ülkelerle de ticaret savaşına girmesi halinde Çin'in iyi duruma geleceğini öngören ECB, "En büyük kaybeden ABD olur, ABD şirketleri daha az yatırım yapar, daha az işçi istihdam eder" görüşünü paylaştı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yapılan bir simülasyon, diğer ükeler ile bir ticaret savaşına girişmesi halinde en çok kaybedenin ABD olacağını, Çin'in ise misillemeler sonrasında daha iyi duruma geleceğini öngörüyor.

ECB'nin ABD'nin tüm ithalat için yüzde 10 gümrük tarifesi uyguladığı ve diğer ülkelerin buna aynı oranda misillemede bulundukları senaryosunu temel aldığı simülasyon, azalan ticaret, tüketici ve yatırımcı güveninde zarar oluşmasının yükünün ABD'nin üzerine bineceğine işaret etti.

ECB çalışmasına ilişkin açıklamada, "Tahmin sonuçları, ABD'nin net ihracat pozisyonunun önemli oranda kötüleşeceğine işaret etti. Bu modele göre, ABD şirketleri daha az yatırım yapacaklar ve daha az işçi istihdam edecekler" denildi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Kamil26 Eylül 2018 15:28

    Çin belki ticaret zayıflama yaptı diye %10 indirim yapar, dolar artar ama yuan daha ucuz hale gelir dünya piyasalarında. Bunun sonucunda Çin çabuk toparlar ama ya Amerika ücretlerde %20 indirim yapsa anca dengeler ortamı, daha aşırı değerlenen dolar ile hangi ülkelere ne kadar mal satacak. Amerika bunları hesaplamiyor bence