E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıDüzeltmeler sağlıklı, iyimserlik sürüyor---

Düzeltmeler sağlıklı, iyimserlik sürüyor

Düzeltmeler sağlıklı, iyimserlik sürüyor
27 Ocak 2020 - 09:23 www.borsagundem.com

Deniz Yatırım tarafından hazırlanan analizde BIST önderliğinde dünya piyasaları inceleniyor.

Elazığ ve Malatya’da meydana gelen depremler nedeniyle hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar dileriz.

Global piyasalarda risk iştahı azalıyor. Bir önceki haftadan devralınan Coronavirus haber akışı fiyatlamaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çin’de resmi yetkililer tarafından yeni yıl tatili 30
Ocak gün sonundan 2 Şubat tarihine dek uzatılırken, Japonya ve Fransa’nın da virüsün çıkış noktasından gerçekleşen uçuşları askıya almayı planladığı belirtiliyor.

Güvenli liman arayışı ön planda. Japon yeni ve ons altın değerlenirken, petrol fiyatlarındaki satışın hızlanmasıyla (%2 değer kaybı, vadeliler) Brent tipi petrolde son işlemler $60’ın aşağısında takip ediliyor. Amerikan 10 yıllık tahvil faizi %1.64’e gerilerken, ABD endeks vadelileri %1, kapalı olan Çin piyasasına ait hisselerin vadelileri ise %5 düşüşe işaret ediyor.

Açık olan Asya piyasalarında kayıpların %1 civarı olması ve riskli olarak algılanan varlıklardan çıkış isteğinin korunması nedeniyle yeni gün ve hafta başlangıcının da negatif olmasını bekliyoruz.

USDTRY paritesinde 5.96/98 dirençlerini, BİST 100 endeksinde ise 122.000-119.000 destekleri yakından izleyeceğiz.

27-31 Ocak haftası işlemlerinde Fed ve BOE faiz kararları yatırımcıların odak noktasında olacak.

FOMC cephesinde yeni bir hamle ve/veya yönlendirme olmasını beklemiyoruz. Öte yandan traderların kafa karışıklığı yaşadığı nokta ise BOE’nin 25bp’lık faiz indirimine gidip gitmeyeceği konusu. Yarı yarıya bölünmüş beklentilere Brexit’in yasal olarak gerçekleşeceği bu haftada GBP zayıflamasına zemin hazırlamıyor.

1.30 desteği zaman zaman aşağı yönde geçilse de son dönem ortalamalarının birleşme noktası olarak bir adım öne çıkıyor.

Offshore yuanın %0.5 civarı değer kaybetmesi ve ABD tahvil piyasasına yönelen talep genel olarak gün içerisinde GOÜ varlıklarını negatif baskı altında tutabilir. Öte yandan petrol fiyatlarındaki gerileme parite işlemleri üzerinden gelmesi muhtemel zayıflamayı ithalatçı para birimleri nezdinde bir miktar hafifletme potansiyeli taşıyor. OPEC cephesinden gelen açıklamalarda piyasa dinamiklerinin yakından izlendiği belirtilirken, henüz bir aksiyon alınması ise bize göre düşük ihtimal.

Dolar endeksi 97.88 ile 100 günlük hareketli ortalamasına gelmiş durumda. Bir süredir işaret ettiğimiz sessiz toparlanma riskten kaçış düşüncesinin hızlanması ile birlikte hafta içerisinde genele yayılır varlık baskılanmasına neden olabilir.

Piyasalar

Türk lirası Amerikan doları karşısında haftanın son işlem gününde %0.08 değer kaybı ile sınırlı gerilerken, BİST 100 endeksi kapanışı %0.32 düşüşle 122.141 puan seviyesinden gerçekleşti. 10 yıl vadeli tahvilde faizin son işlemleri %10.30’u işaret ederken, 5 yıl vadeli CDS kapanışı ise 237bp düzeyinden oldu.

EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışlarının tamamı değer kazançlarına işaret etti.

Beklentilerden daha iyi gelen ve dipten dönüş senaryosunun devam ettiğini düşündürten Euro Bölgesi PMI verileri yükselişte ana neden olarak belirdi. Euro Stoxx 50 %1.13, FTSE 100 %1.04, CAC 40 %0.88 ve DAX %1.41 primlendi. Rusya (RTS, USD) varlıkları %0.23 yükselişle günü tamamladı.

Amerika kıtası işlemlerinde Avrupa seansına kıyasla nette olumsuz bir gün geride kaldı. Majör ABD endekslerinin tamamında değer kayıpları olurken, S&P 500 ve Nasdaq performansları %1’e yakın zayıflamaya işaret etti. Kıtada yer alan gelişmekte olan ülke varlıkları genel eğilimden ayrılmazken, Arjantin’de değer kayıpları %3’e yaklaştı.

Asya seansında yeni gün fiyatlamaları satışların devam ettiğini gösteriyor. TSİ 08.21/ NKY 225 %1.80 değer kaybederken, CNH-CNY spreadi 565 pips ile yuandaki zayıflamayı ifade ediyor.

Fiyatlamalar

BİST 100 işlemlerinde genel olarak iyimserliğin korunmasını beklemekle birlikte ara düzeltme eğilimlerini sağlıklı görüyoruz.122000-119000 aralığını ise ilk destek noktaları olarak yakından izliyoruz.

USDTRY paritesi işlemlerinde 5.96/98 direnç, 5.91/89 ise destek olarak izlenebilir.

EURUSD paritesi fiyatlamalarında global Amerikan doları yaklaşımı ana etken konumunda. Aşağı yönde ilk destek noktası 1.1020-1.0980. Yukarıda ise 1.1050-1.1120 bölgesi direnç olarak dikkat çekiyor. Henüz kalıcı euro değerlenmesi beklentisinde değiliz.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)